Jak odemknout telefon se čtečkou otisků prstů? 3D otiskem!

obejit_ctecku_otisku_prstu_ico

Ve Spojených státech našli nový způsob, jak odemknout telefon se čtečkou otisků prstů. Použili k tomu otisk prstu, vytištěný na 3D tiskárně.

Začalo to tak, že se michiganská policie obrátila na profesora a výzkumníka Anila Jaina z University of Michigan se žádostí o pomoc v případu vraždy. Jain nejprve použil velmi přesný digitální skener, aby získal přesný obraz otisku prstu oběti. Z tohoto snímku byl poté vytvořen trojrozměrný model prstu, který byl vytištěn na 3D tiskárně. Následný pokus o odemknutí smartphonu oběti tímto prstem byl úspěšný, a policie byla schopna získat přístup k datům. Zdroje však neuvádějí, jaké konkrétní zařízení se povedlo tímto způsobem odemknout.

Telefony Samsung mají čtečku otisků prstů v tlačítku Domů Telefony Samsung mají čtečku otisků prstů v tlačítku Domů

Čtečky otisků prstů vzdorovaly

Většina moderních snímačů otisků prstů vyžaduje nejen samotný otisk prstu, ale i elektrickou vodivost živého prstu, což tato technika obchází. Dvojrozměrný sken otisků je v první fázi převeden do trojrozměrného modelu. Ten je pak odeslán na 3D tiskárnu s vysokým rozlišením, která vytiskne repliku. K tisku je používán měkký plast, jenž zachovává jemné vyvýšeniny otisku prstu a zároveň reaguje na tlak podobně jako kůže. Po vytisknutí je na povrch aplikována tenká vrstva kovu (zlata, mědi nebo stříbra). Tím se obnoví elektrická vodivost typická pro lidskou kůži, čímž čtečku přesvědčí, že se jedná o skutečný živý prst.

Mobile Phone Fingerprint Spoof Attacks

Mobile Phone Fingerprint Spoof Attacks

Dřívější pokusy o vytvoření kopií otisků pomocí lisované formy nepřinesly ani zdaleka tak přesvědčivé a přesné výsledky. Plastové totiž prsty nejsou dostatečně vodivé a chytřejší čtečky je ignorují.

Zdroje: hi-tech.mail.ru, androidcentral.com.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (8)