TOPlist

Jak najít majitele telefonního čísla? Možností je několik, pomůže i operátor

jak zjistit telefonní číslo
  • V tomto článku se dozvíte, jak zjistit, komu patří telefonní číslo
  • Možností je několik od vyhledávačů až po aplikace
  • Využít můžete i služeb vašeho operátora

V dnešní době, kdy jsou nejen telemarketingové společnosti, ale také různé druhy podvodů na vzestupu je celkem běžné, že nám tu a tam zavolá neznámé číslo. Zjištění majitele telefonního čísla vám může být nápomocné z různých důvodů, ať už jde o název firmy, která vás často obtěžuje (pak můžete zaslat e-mail nebo dopis pro vymazání z databáze), ale třeba také identifikaci potenciálního obchodního partnera, který se vám snaží dovolat. V tomto článku vám poskytneme užitečné tipy a postupy, jak najít majitele telefonního čísla.

Možnosti pro zjištění majitele telefonního čísla

Existuje několik způsobů, jak se pokusit zjistit majitele telefonního čísla. Zde jsou některé z nich:

Zavolání na neznámé číslo

Prvním krokem, který můžete udělat, je zavolat na dané neznámé číslo. Můžete se přímo zeptat, kdo volá, nebo se můžete pokusit získat informace nepřímo, například předstíráním omylu. Je však důležité, abyste byli obezřetní při zavolání na neznámá čísla ze zahraničí. Na cokoliv, co nezačíná naší předvolbou (+420) bychom osobně zpět nevolali. Pokud nejste introvert a nemáte problém si s daným člověkem promluvit napřímo, jde o jeden z nejjednodušších způsobů, jak zjistit, kdo mi volá.

Služby pro identifikaci hovorů

Existuje několik online platforem, které vám pomohou zjistit telefonní číslo. Tyto služby se často zaměřují na identifikaci otravných callcenter a nevyžádaných hovorů. Většinou jde o obrovské databáze telefonních čísel, další služby mohou být založeny na komunitním přístupu, kde uživatelé sdílejí své zkušenosti s hovory z různých čísel. Pokud někdo již identifikoval nebo označil číslo jako nežádoucí, můžete najít relevantní informace v komentářích nebo hodnoceních.

Jaké weby pomohou zjistit kdo mi volal podle čísla?

Jak již bylo řečeno, těchto webů je hned několik. Mezi ty nejznámější v České republice patří:

Jak zjistit čí to je číslo? Využít můžete i aplikace pro Android a iOS

V Obchodě Play i na App Store se nachází několik aplikací, které vám pomohou najít telefonní číslo majitele. Za zmínku stojí například Můžu to zvednout?, KdoMiVolal je pak aplikace již zmíněného webu kdomivolal.eu.

Should I Answer?
Should I Answer?
KdoMiVolal - Kdo mi volal?
KdoMiVolal - Kdo mi volal?

Should I Answer – Free protection against unwanted calls

Should I Answer - Free protection against unwanted calls

Aplikace Telefon od Googlu má v sobě funkci Identifikace volajícího a spam. Pokud si ji zapnete může vás mobil upozornit na potenciální SPAM i bez aplikace třetí strany.

Telefon od Googlu
Telefon od Googlu

Využití vyhledávače Google

Další možností je použít vyhledávač Google pro zjištění majitele telefonního čísla. Stačí zadat číslo do vyhledávacího pole. Je celkem jedno, v jakém formátu bude číslo zadáno, osobně pro vyhledání českých čísel nepoužíváme před volbu a přestože jsme několikrát zkoušeli různé formy, s předvolbou, mezerami, bez mezer, výsledek byl většinou stejný. Google umí být nápomocný v případě, že jsou čísla dostupná na výše zmíněných platformách, nebo pokud se jedná třeba o firmu.

Jak zjistit neznámé číslo? Zkuste sociální sítě

Pokud má majitel telefonního čísla veřejný profil na sociálních sítích, můžete zkusit vyhledat číslo na těchto platformách. Někdy můžete narazit na profil, který je spojen s daným telefonním číslem.

I operátor vám může zjistit telefonní číslo

Pokud vás obtěžuje neznámé nebo skryté číslo, můžete si jeho identifikaci vyžádat u operátora. Dle zákona č. 127/2005 Sb. o elektronických komunikacích vám všichni operátoři musí poskytnout identifikaci veřejných i skrytých čísel. U všech operátorů zaplatíte za tuto službu 250 korun. Jak O2, tak i Vodafone a T-Mobile umí zjistit většinu čísel, výjimku tvoří předplacené karty. Jejich majitele totiž nezná ani operátor.

Oficiální web O2 uvádí:

„Zjistit volajícího můžete až 60 dní zpětně od podání žádosti. Identifikujeme veřejná i skrytá čísla. Vše včetně mobilních čísel tarifních zákazníků a některých uživatelů předplacených služeb. U hovorů ze sítí jiných operátorů, mezinárodních hovorů nebo přesměrovaných volání, nemusí být identifikace čísla dostupná.“

Pro poskytnutí informací musíte vyplnit formulář:

Majitele telefonního čísla může zjistit i policie

Pokud vás někdo šikanuje, obtěžuje, uráží, nebo vám jinak ničí život, můžete s tímto problémem zajít také na policii, která váš případ řádně prověří a dokáže vám v této věci pomoci asi ze všech výše zmíněných možností nejlépe.

Jak se hned bránit nevyžádaným hovorům a reklamě?

Nežádoucí hovory a reklamu je možné omezit, nebo úplně blokovat několika způsoby:

  1. Zablokování čísla: Pokud vám volá nevyžádané číslo, můžete ho blokovat přímo na vašem telefonu. Stačí jít do podrobností dané čísla a zvolit možnost Blokovat.
  2. Opatrnost při poskytování telefonního čísla: Buďte opatrní při poskytování svého telefonního čísla na internetu. Různé soutěže a registrace je totiž mohou sbírat. Mějte na paměti, kdo může mít přístup k vašim osobním údajům a jak budou využity.

Více informací o tom, jak se bránit proti nevyžádaným hovorům a telemarketingu si můžete přečíst v našem samostatném článku.

Tip

Nechcete si nechat ujít zprávičky, články, návody či recenze ze Světa Androida? Můžete nás sledovat třeba přes Google News, na Facebookové stránce a také na Instagramu. Máme také komunitní skupiny na Discordu a na Facebooku. Další možnosti sledování najdete v našem návodu.

Volají vám často neznámá čísla?

Jakub Kárník
O Autorovi - Jakub Kárník

Jakub je znám svou nekonečnou zvědavostí a vášní pro nejnovější technologie. Jeho láska k mobilním telefonům začala s iPhonem 3G, ale dnes se spoléhá na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (4)