TOPlist

Řidiči, pozor! Zdražení dálniční známky se blíží. Kde ji koupit a ušetřit na poslední chvíli?

jak koupit dálniční známku přes internet
  • Roční dálniční známka se od 1. března zdraží o 800 korun
  • Ty ostatní naopak zlevní a přibude jednodenní verze za 200 korun
  • Poradíme, kde ji koupit nejrychleji

Řidiči, zbystřete! Blíží se 1. březen, datum, které pro majitele vozů v České republice znamená jediné – zdražení dálničních známek. Pokud chcete ještě ušetřit a pořídit si dálniční známku za starou cenu, máte poslední možnost. V tomto článku se mrkneme na aktuální i nové ceny i to, jak ji jednoduše koupit z mobilu.

Kolik stojí dálniční známka v Česku?

Jak můžete vidět níže, nejvýhodnější nabídka je bezesporu na roční dálniční známku. U ní můžete ušetřit (pokud jí pořídíte do 1. března) 800 korun, což rozhodně není málo peněz, ale naopak měsíční a 10denní známka lehce zlevní, navíc přibude možnost koupení jednodenní známky za 200 korun, což se může příležitostným řidičům hodit.

Typ známky Aktuální cena Cena od 1. března 2024
Roční 1 500 Kč 2 300 Kč
30 dní 440 Kč 430 Kč
10 dní 310 Kč 270 Kč
1 den Není 200 Kč

Sleva pro ekologické vozy

Kromě změny cen dálničních známek u standardních vozů jezdících na naftu a benzín, začne od března platit nová cena i pro vozidla jezdící na biometan a zemní plyn. Jejich majitelé však mohou pořídit známku s 50% slevou. Hybridy mají dokonce 75% slevuelektromobily a vozy s vodíkovým pohonem, nemusejí mít dálniční známku vůbec. Ministr dopravy Martin Kupka se však nechal v minulosti slyšet, že se úlevy v dalších letech sníží.

  • Vozidla na biometan/zemní plyn: 50% sleva (platí i po 1. březnu)
  • Hybridní vozidla: 75% sleva (platí i po 1. březnu)
  • Elektromobily a vodíkové vozy: osvobozeny od poplatků (do budoucna se úleva pravděpodobně sníží)

Kde koupit dálniční známku?

Pořízení dálniční známky online je nejjednodušší a zároveň nejrychlejší způsob. Sám ji tímto způsobem pořizuji několik let, pravidelně na její koupi zapomínám a vždy si vzpomenu na jednom místě těsně před vjezdem na dálnici. Zastavím tedy na benzínce, vyťukám eDalnice.cz, vyplním registrační značku a zaplatím přes Google Pay. Otázka maximálně jedné minuty. Jestliže ale z jakéhokoliv důvodu nechcete kupovat známku tímto způsobem, lze ji pořídit i na poště, čerpacích stanicích EuroOil a v samoobslužných kioscích.

  • Online na eDalnice.cz (nejrychlejší a nejsnadnější způsob)
  • Na pobočkách České pošty
  • Na vybraných čerpacích stanicích EuroOil
  • V samoobslužných kioscích (prozatím málo dostupné)

Pořídíte si dálniční známku ještě před zdražením?

Zdroj: eDalnice

Jakub Kárník
O Autorovi - Jakub Kárník

Jakub je znám svou nekonečnou zvědavostí a vášní pro nejnovější technologie. Jeho láska k mobilním telefonům začala s iPhonem 3G, ale dnes se spoléhá na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)