Menu

Jak si aktivovat nové funkce z Androidu 7 Nougat?

funkce z Androidu 7 Nougat

V posledních týdnech a měsících už se mluví hlavně o nové verzi Android O. Nicméně to také znamená, že se Android 7 Nougat začíná dostávat do více a více zařízení. Mnoho z vás již určitě pozapomnělo na nové funkce z Androidu 7 Nougat. Koneckonců my jsme si také některé osvěžili až při přípravě tohoto článku. Pojďme se tedy podívat na to, jak aktivovat funkce z Androidu 7 Nougat.

Android 7 Nougat je stále na více a více zařízeních

Poslední vydaná verze se stále objevuje na více a více zařízeních. Už i levnější telefony většinou přichází rovnou s Nougatem. Ukazují to i měsíční statistiky, které zveřejňuje Google. Android 7 Nougat najdeme na téměř 10 procentech všech zařízení. Není to na první pohled hodně, nicméně podobná čísla jsme mohli před rokem vidět i u Androidu 6 Marshmallow, který je nyní nejvíce využívanou verzí. Dá se očekávat, že podobný scénář bude následovat i Nougat.

android nougat

 

Pojďme ale zpátky k novým funkcím, které Android 7 Nougat přinesl. V první řadě to je rozdělení obrazovky a možnost používání oken, pak rychlé přepínání posledních dvou aplikací, předělané notifikace, jednodušší úprava rychlého přístupu, až po změnu velikosti položek. Nougat samozřejmě přinesl i další novinky, ale ty uživatel většinou nemůže nějakým způsobem zapnout nebo aktivovat. Některé funkce už také můžete mít v telefonu déle, protože je přidali výrobci telefonů do své nadstavby.

Dvě okna vedle sebe

Možnost spustit dvě okna vedle sebe je funkce, která u některých druhů telefonů existuje už několik let. Nicméně teprve s Androidem 7 Nougat jej začal podporovat Google oficiálně přímo v systému. Díky tomu se může lišit zapínání této funkce. Ve výchozím systému se ale aktivuje tak, že spustíte aplikaci, kterou chcete mít v okně a podržíte tlačítko “Home” (Nedávné aplikace) na dolním navigačním panelu. V jedné polovině se vám otevře první aplikace, na druhou polovinu si pak vybíráte další. Můžete také změnit velikost oken potažením pruhu uprostřed. Duální zobrazení vypnete podržením tlačítka Home.

funkce z Androidu 7 (1)

Rychlé přepínání dvou posledních aplikací

Funkce se opět týká tlačítka “Home” (Nedávné aplikace). Pokud jej dvakrát rychle zmáčknete, tak se vám automaticky zobrazí poslední otevřená aplikace nebo hra. Otevírání poslední aplikace navíc funguje i v duálním režimu, o kterém píšeme výše. Jedná se o malou, ale užitečnou novinku.

Změna dlaždic v rychlém nastavení

Rychlé nastavení se zcela jistě může zařadit k nejvíce používaným funkcím v systému. Můžete přes něj rychle ovládat Wi-Fi, mobilní síť, baterii, automatické otáčení apod. V Nougatu přichází změna v tom, že si můžete jednoduše změnit, která nastavení se zobrazí a na jaké pozici budou. Stačí úplně rozbalit nabídku rychlého nastavení, a to například potáhnutím dvěma prsty. Dále stačí kliknout na ikonku tužky. Otevřou se obrazovka úprav, ve které můžete změnit, přidat, oddělat dlaždice jednotlivých nastavení.

Změna nastavení jednotlivých notifikací

Pokud chcete mít pořádnou kontrolu nad notifikacemi, můžete tak učinit přes nastavení oznámení. Nebo rovnou u jednotlivých notifikací. A to buď tak, že podržíte prst na notifikace, nebo tak, že začnete pomalu táhnout prstem pro její vymazání, zobrazí se vám tlačítko pro nastavení. V něm můžete dát oznámení nízkou prioritu, nebo jej úplně blokovat. Případně se dá dostat do kompletního nastavení oznámení, kde se dají změnit další věci.

Změna velikosti položek na obrazovce

Poslední větší novinka, která se v Nougatu dá aktivovat, je možnost změnit velikost položek. Jedná se o funkci, která byla přidána do nastavení přístupnosti. Hodit se může například lidem s horším zrakem. Funkce umožňuje zvětšit nebo zmenšit položky na obrazovce. K dispozici je celkem tři až pět rozdílných profilů, záleží na telefonu. K funkci se dostanete přes nastavení – přístupnost (usnadnění), kde zvolíte “Velikost zobrazení”.

Které nové funkce z Androidu 7 Nougat pravidelné využíváte?

 

Komentáře

Zerthe

Zerthe 5

29.6.2017 22:27

Při spuštění duálního režimu mi to krátce zahlásí, že tento režim nemusí fungovat správně. Takže jde jen o “laboratorní” funkci?

Daevis

David TrlicaRedaktor 49

29.6.2017 22:35

Nejedná se o laboratorní funkce. Některé aplikce ale nemusí být plně podporovány, jedná se hlavně o starší aplikace.

Merlin

30.6.2017 7:39

Taky trvale používám “Spořič dat”. I když teď nevím přesně, jestli je to funkce až 7, nebo to umělo něco předtím :)

Radeg

radeg 34

30.6.2017 7:59

Prosím opravit hned na začátku článku: “osvěžily”.
Děkuji.

Daevis

David TrlicaRedaktor 49

30.6.2017 8:07

@radeg

Děkuji za upozornění, opraveno.

Uni

uni -184

30.6.2017 8:27

Noční režim (7.1)?

avod

30.6.2017 10:05

Děkuji za přínosný článek. Většinu jsem nevěděl. Změnu nastavení notifikací jsem měl i u LG G2 s Androidem 6.0. Změnu velikosti položek jsem nenašel, jen změnu velikosti textu. Také mám funkci komfortní čtení a rozdělení obrazovky poklepáním kloubem a přejetí doprava. S tím kloubem je tam víc možností, je třeba si je povolit. Honor 8.

Dupin

30.6.2017 11:28

Noční režim jde aktivovat i na Androidu 7.0, pokud je funkční System UI Tuner, u Sony jde povolit přes podržení nad kolečkem nastavení v notifikační liště, pak stačí stáhnout Night Mode Enabler z Google Play, dát Enable Nightmode, a přepne to rovnou do nastavení nočního režimu, vypadá to fakt hezky, je to pak v podstatě bez aplikací navíc, rovnou v systému, takže oranžovej filtr neni na screenshotech a tak.

Daevis

David TrlicaRedaktor 49

30.6.2017 12:46

@Dupin

Původně jsem tam chtěl zahrnout právě i noční režim, který se u některých telefonů dá spustit přes System UI Tuner. Ale právě System UI Tuner v tom zabránil, téměř každý výrobce k němu přistupuje úplně jinak a nabízí odlišné funkce, nebo se aktivuje úplně jinak. Například na posledních HTC telefonech se ale nedá ani jednoduše aktivovat a musí se to poměrně složitě obcházet.

jis20

30.6.2017 18:53

Android používá tři navigační tlačítka: Back, Home, Overview.
Viz též: https://support.google.com/nexus/answer/6073614

Nikdy jsem se nesetkal s českým názvem tlačítka Overview v podobě: “Home” (Nedávné aplikace), jak je použito zde. To má být pokus o nějakou vlastní terminologii? A ty uvozovky ho mají jako odlišovat od prostředního tlačítka Domů?

bakyree

1.7.2017 10:39

mám Galaxy s6 edge a na něm Android 7 Nougat ale rozlišení obrazovky měnit nelze.

Pajikxxx

7.7.2017 15:30

Každopádně jedna věc mě jako fakt hodně štve na android 7 a to, že nahoře v notifikační liště se zobrazují jen tři ikony pro upozornění a zbytek ne. Další věc je, že nefungují některé aplikace, takže stahuju a házím zpět android 6

Jirka1944

Jirka1944 0

14.5.2018 11:36

Prosím o radu. V mém tabletu Lenovo Tab4 10″ s Androidem 7.1.1 se mi nějakou záhadou “přestěhovali” navigační tlačítka z prostředka úplně vlevo ve spodní části displeje a ve zbytku se zobrazují ikony nedávno spuštěných aplikací. Rád bych to vrátil zpět. Nemohu přijít na to, jak.

Dominiksjsjhd

Dominiksjsjhd 0

23.6.2018 12:35

Poznamka ne u všech telefonu “home tlačitkem” naprikla u meho oukitel c8 se to dela tim hranatým.. :D na kterej neznam nazev proste vedle homebutonu a naproti back butonu

Runstuk

runstuk06 0

4.9.2018 15:01

Dobrý den vážení, jsem trochu postarší uživatel nových “hraček” a nyní jsem se dostal do potíží, které neumím vyřešit. Nově mám Alcatel 3c 5026D s Androidem 7.0. Umí to tolik věcí, že se mi z toho točí hlava a nejhorší je, že při hledání pomoci v nápovědách text přesně nesouhlasí s tím, co vidím na mém zařízení a když ano, tak po pár řádcích nevím co čtu. Je tam pro mne tolik odborných termínů, že se v tom naprosto nevyznám. Novým problémem je, že se mi buď mým zásahem přímo nebo nevědomky spouští “hlasový vyhledávač” vždy, když je třeba napsat nějaký text. Je jedno, jestli to je při tvoření nového kontaktu, psaní SMS nebo textu do vyhledávání. Tím jsou všechny a jistě ještě některé jiné vyřazeny z používání. Popsat vizitku do kontaktů hlasovým vyhledávačem se mi ještě nepodařilo. Uzavřít aplikaci křížkem na jejím panelu nefunguje. Problémem se zabývám již 3 dny, ale výsledek žádný. Prosím, zda by někdo z vás neměl řešení a mohl mi pomoci. Nejraději bych využil konzultaci telefonem. Mail je runstuk@atlas.cz. Děkuji předem V.R., HK

RSS (komentáře k článku)