Jak dlouho průměrný Čech, Švýcar či Turek vydělává na nový iPhone?

iphone 14 pro

To, že jsou pro mnoho lidí telefony otázkou prestiže je fakt. Vytasit v kavárně na stůl nový Samsung nebo iPhone je pro někoho tak důležité, že půjčka na podobné produkty je v dnešní době poměrně běžnou záležitostí. Web Picodi spolu s představením řady iPhone 14 udělal analýzu o tom, jak dlouho musí průměrný člověk na novinku vydělávat v dané zemi. Česko je na tom oproti ostatním poměrně dobře.

Picodi ve své analýze předpokládá, že průměrný plat v České republice v hrubém činí 40 086 Kč. Cena mobilního telefonu iPhone 14 Pro ve verzi 128GB je stanovena v Česku na 33 490 Kč. Pokud tedy člověk pracuje 21,8 dní, může si novinku dovolit za předpokladu, že si odloží veškeré vydělané peníze. Ačkoliv nevypadá toto číslo nijak lichotivě, za posledních 5 let jsme se zlepšili. Ještě v roce 2018 musel průměrný Čech na nový iPhone pracovat 26,2 dní. Déle musí na jablečnou novinku vydělávat Maďaři, Řekové, Poláci, Slováci i Portugalci.

iphone index 2022 čr

V grafu můžete vidět, jak jsou na tom v porovnání s námi ostatní země. Jednoznačně nejlépe se mají ve Švýcarsku, kde lidem k nákupu jejich vysněného telefonu stačí pracovat asi 4,6 dní. Úplně nejhůř je na tom Turecko, kde cena jednoho telefonu odpovídá 146,7 dnům v práci. Příliš dobře na tom nejsou ani Brazilci a Filipínci.

Jak často měníte svůj telefon vy?

Zdroj: picodi.com

Jakub Kárník
O Autorovi - Jakub Kárník

Jeho prvním chytrým telefonem byl iPhone 3G. Je bývalým jablíčkářem a od doby, kdy píše pro Svět Androida se nechal zlákat telefony se zeleným robotem.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (15)