TOPlist

Google odhalil vážné chyby v iOS, Apple však s opravou otálí

Google odhalil chyby v iOS

Ačkoliv si systém iOS držel dlouhou dobu pověst téměř „nehacknutelného“ systému, objevuje se v poslední době řada bezpečnostních rizik. Na několik z nich nedávno upozornil konkurenční Google, potažmo dvojice pracovníků z projektu Zero. Podle nich lze kvůli nedostatkům na dálku napadnout telefony Apple (iPhone). Apple byl sice na chyby v systému upozorněn a některé z nich opravil; jedna však stále zůstává nevyřešena.

Chyby v iOS napadaly komunikaci

Na iPhonu probíhá komunikace z velké části přes aplikaci iMessage, jíž se také všechny nalezené chyby týkaly. Uživatelé se přitom nemají jak bránit. Čtyři chyby z celkových šesti rozesílaly na iPhony zprávy s kódem, který následně ukradl vaše osobní údaje. K jeho spuštění přitom stačilo zprávu otevřít, nic dalšího uživatel provádět nemusel (klikat na odkaz, registrovat se apod. vyžadováno nebylo). Podle Googlu by hacker neměl neměl s proniknutím do systému příliš práce, chyba v softwaru mu „otevírá dveře“.

Jenomže jedna z těchto chyb je stále „v oběhu“, což ohrožuje řadu Apple mobilů. Proč Apple neodstranil všechna bezpečnostní rizika není jasné. Někteří uživatelé už si z Googlu utahují, jiní mu děkují, že zdarma otestoval systém Applu a přispěl k jeho bezpečnosti. Můžeme teď očekávat hledání chyb v Androidu ze strany Applu? Jednou z možností, proč se vůbec Google do takové kontroly pouštěl, je projekt X. Ten má zajistit snadné sdílení souborů mezi službami a přístroji Applu, Googlu, Microsoftu i dalšími výrobci.

Je podle vás bezpečnější Android nebo iOS?

Zdroj: bbc, kaspersky

Lukáš Altman
O Autorovi - Lukáš Altman

Ahoj. Baví mě technologie a aplikace, které usnadňují každodenní život. Ve své tvorbě rád používám konstruktivní kritiku, fandím značkám jako Huawei, Honor nebo Xiaomi. více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (17)