Menu

9 nových funkcí iOS 9, které pro Android nejsou žádnou novinkou

Inspirování se funkcemi konkurenčních platforem není v odvětví mobilních operačních systémů žádnou novinkou. Při každém představení další verze operačních systémů Android, iOS, Windows Phone či BlackBerry tak obvykle můžeme zaznamenat nějakou tu funkci, kterou prezentující uvádí jako převratnou novinku, a přesto jsme ji již dříve mohli spatřit u konkurence. Jako příklad může posloužit třeba vylepšená správa oprávnění jednotlivých aplikací, kterou disponuje iOS již delší dobu, ale Android ji získá teprve ve své nejnovější verzi s prozatímním označením Android M. Inspiraci konkurenčními platformami, v drtivé většině však právě Androidem, se však nevyhnula ani nejnovější verze operačního systému od Applu – iOS 9. Ta byla představena na výroční konferenci WWDC 2015, která se odehrála teprve před několika málo dny. Redaktoři serveru PhoneArena.com beta verzi nového iOS 9 prozkoumali pod drobnohledem a popsali hned deset “nových” funkcí tohoto operačního systému, se kterými jsme se mohli setkat již dříve, přičemž rovnou s devíti z oněch deseti funkcí se můžeme setkat také u Androidu.

1. Hlášení o dopravě

Poměrně významných změn se dočkaly Apple Mapy, které s příchodem iOS 9 získávají hned tři nové funkce. První z nich jsou hlášení o dopravě, které poskytují aktuální informace například o hustotě provozu či nehodách. Kvalitní informace o dopravě byly pro Google také hlavním důvodem stojícím za nákupem populární navigace Waze, kde dopravní zpravodajství tvoří sami uživatelé této aplikace.

iOS vs. Android Mapy

2. Informace o veřejné dopravě

Další, poměrně výraznou, novinkou v Apple Mapách je zobrazení informací o spojích veřejné dopravy. V tomto ohledu má však Google značný náskok, jelikož za dobu, po kterou tuto službu poskytuje, do ní stačil zahrnout stovky měst z celého světa. Google však není zdaleka jediný, kdo tyto informace ve svých mapách zobrazuje – pro příklad zmiňme třeba populární mapy HERE, za kterými stojí finská Nokia.

iOS vs. Android Mapy 2

3. Body zájmu

Třetí a poslední novinkou v Apple Mapách jsou vylepšené body zájmu – POI, chcete-li. Ty totiž nově umožní také vyhledávání blízkých bodů zájmu, a to prakticky identickým způsobem, jaký byl představen zároveň s Androidem M, kde se body zájmu dočkaly oproti dřívějšku několika vylepšení, souvisejících s jejich zobrazením.

iOS vs. Android Mapy 3

4. Rychlé vyhledávání v Siri

Novinek se dočkala i osobní asistentka Siri. Jednou z nich je schopnost zodpovědět celou řadu dotazů přímo ve vyhledávacím rozhraní. Stejně jako v případě Google Now se tak ihned dozvíte například kurzy měn a přepočty zadaných částek na jinou měnu či informace o počasí a jiné. V předešlé verzi vás Siri na váš dotaz nechala procházet mezi výsledky hledání na webu.

iOS 9 vs Android Siri

5. Siri v rámci aplikací

A máme zde další novinku související s hlasovou asistentkou Siri. Ta nově zvládá porozumět obsahu zobrazovaném v aplikacích. Například pokud budete procházet nějaký web či pročítat e-mail a budete nuceni z nějakého důvodu tuto činnost přerušit, můžete Siri požádat, aby vám ji připomněla dokončit později. Na podobném principu funguje i další novinka u Androidu M nazvaná Now on Tap. Ta má však trochu odlišné využití než nově objevená funkcionalita Siri. Now on Tap sice umí rovněž “číst” z vašeho displeje, této schopnosti však využívá například pro vyhledávání informací o názvech zmíněných ve zprávě, místech, na kterých byly pořízeny fotografie, nebo informací o přehrávané hudbě. Všechny tyto akce jsou pak provázány také s nainstalovanými aplikacemi.

6. Hlasové vyhledávání

Vylepšení doznalo také hlasové vyhledávání, které se svým fungováním přiblížilo právě Androidu. To bylo na zařízeních s iOS doposud možné vyvolat pouze zavoláním Siri. Zatímco u Androidu jste mohli prakticky odjakživa téměř na každém kroku narazit na vyhledávací lištu s ikonou mikrofonu. Zároveň lze také vyhledávat pomocí hlasových příkazů v aplikacích, jako například Google Chrome či YouTube.

iOS 9 vs Android hlasové vyhledávání

7. Apple Music

Apple Music je nová služba, jejíž spuštění je naplánováno na konec měsíce června. Hlavní podstatou této služby je pak umožnit přístup k milionům skladeb za předpokladu, že budete pravidelně platit předplatné. Krom toho vám bude Apple Music, na základě toho, co posloucháte, navrhovat další skladby, které by se vám mohly líbit. Na prakticky identickém principu pak funguje také Hudba Play od Googlu, ten však není ani zdaleka jediný, kdo s podobnou službou přišel. Zmínit můžeme například Spotify či Deezer.

iOS 9 vs Android hudba

8. Multitasking

Jednou z nejvýraznějších novinek v novém iOS 9 je přepracovaný multitasking, jehož možnosti výrazně rozšiřují funkce Split View a Picture in Picture. I s těmito funkcemi jsme se již mohli u Androidu setkat, a to již poměrně dávno. Oproti předchozím zmíněným funkcím za jejich implementací do Androidu nestojí Google, nýbrž samotní výrobci. S rozdělenou obrazovkou jsme se mohli setkat například u Samsungu s LG či později také u Lenova, zatímco “plovoucí” miniaplikace využívá také třeba Sony. Vývojářský náhled na nejnovější Android M s sebou však přináší jisté indície, že bychom se mohli rozdělené obrazovky dočkat i u Androidu v jeho nejčistší podobě. Ze zařízení běžících na iOS 9 bude rozdělenou obrazovkou disponovat pouze aktuální iPad.

iOS 9 vs Android multitasking

9. Úsporný režim

Devátým a tedy posledním bodem na seznamu je úsporný režim, který Apple do iOS 9 nově implementoval. Jedná se o energii šetřící funkci, po jejíž aktivaci se sníží jas obrazovky a výkon celého zařízení. Dále se také omezí provoz skrze bezdrátové sítě a v případě, že se zařízení nachází v režimu spánku, se také ukončí nepotřebné aplikace běžící na pozadí.

iOS 9 vs Android low power mode

(10.) Klávesnice s funkcí touchpadu

Poslední z funkcí, u kterých se nejspíš nechal Apple lehce inspirovat konkurenční platformou, (zatím?) nenalezneme ani u Androidu. Jedná se o softwarovou klávesnici, jejíž plocha může sloužit také jako touchpad. S touto vychytávkou původně přišlo BlackBerry u svého modelu Passport s tím rozdílem, že zde se nejedná o softwarovou, nýbrž klasickou tlačítkovou klávesnici.

Zdroj: PhoneArena.com.

 

Komentáře

HappyCerberus

HappyCerberus

12.6.2015 12:13

Vice oken umi uz davno standardni Android. Mam nainstalovanych nekolik aplikaci ktere plovouci okna pouzivaji.

SeppWinkler

SeppWinkler

12.6.2015 12:25

@HappyCerberus: To nie je funkcia Androidu, ale tých aplikácií a pokiaľ viem, apky, ktoré vedia zobraziť vlastnú kalkulačku, prehrávač a ešte nejaké veci tu boli už dávno. Išlo o akúsi napodobeninu zobrazenia v oknách. Problém je, že to nevie systém. Keby to vedel, tak by sa dali v oknách zobraziť všetky aplikácie.

Tomas

Tomas

12.6.2015 12:56

Moc jsem to nečetl, ale hned první bod není moc fér. Rozhodně nejsem fanoušek Apple a jsem spokojený uživatel androidu, ale říci, že androidové Mapy mají hlášení o dopravě není pravda. Sice zde existuje aplikace Waze, ale ta funguje i na iOS. Porovnávat by se měli Mapy od Google a Mapy od Apple. Z těchto dvou aplikací má hlášení o dopravě pouze Apple. Když už chcete porovnávat, buďte objektivní. Děkuji

Michal

Michal

12.6.2015 12:57

Nj, ale je potreba porovnavat iOS a Android o dve verze dozadu. Protoze nejnovejsi Android nema temer nikdo, o verzi zpet par lidi a az teprve o dve verze dozadu ho ma rozumny pocet lidi.

Was3k

Vašek Švecexternista 8

12.6.2015 13:02

Tomas: Ale Mapy Google zobrazují aktuální provoz na silnici, rozlišen je vždy barvami viz screenshot. Zrovna tak zobrazují i nehody na cestě před vámi, případně je vás na ně schopno upozornit i Google Now.

Wig

Wig

12.6.2015 13:05

Hlavně podle mě se body o mapách a muzice vůbec netýkají systému… A říkat, že android už měl to a to v gmaps… Tu samou app je možné provozovat i na iOS a nic to nevypovídá o systému… Stejně tak Apple Music půjde na android… Takže to nejsou funkce systému, ale těch daných aplikací ….

Has

Has

12.6.2015 13:13

Nevím jak přesně funguje “touchpad” u iOS, ale u samsungu je také možné se skrze přejíždění přes SW klávesnici pohybovat v textu (nahoru, dolu, doleva, doprava) :)

Cupakabra

Cupakabra

z aplikace
12.6.2015 13:21

nejlepsi by bylo, kdyby se Apple a Android spojil:DD

robo

robo

12.6.2015 14:03

@SeppWinkler: keby to android neumoznoval vo svojom api, tak take aplikacie neexistuju, takze je to funkcia andoidu, len ju malo developeri vyuzivaju… google ju tiez nevyuziva… napr. sony ma vela miniaplikacii beziacich v okne…

k tym mapam, google mapy uz nejaky ten rôčik dopravu zobrazuju, v poslednej dobe mi google now hlasi aj nehody, takze to je tiez android… samozrejme waze je lepsi… pozeral som celu keynote a naozaj apple nepredstavil nic co by android nemal, nevedel, resp. nebola na to appka.. v zasade som ale nic revolucne neocakaval, proste apple v niektorych veciach dobieha konkurenciu a to horim ako aktualny majitel ip6ky :-)

Honza

Honza

12.6.2015 14:41

Článek by se měl výstižněji jmenovat 10 nových funkcí iOS 9 a Androidu, které pro výrobce a vývojáře dávno nejsou žádnou novinkou. Oba kompilátoři cizích myšlenek si můžou podat ruce :)

Filip Mík

z aplikace
12.6.2015 15:21

Proste Apple

uni

uni

12.6.2015 15:55

Ad ten multitasking, je to tedy článek o srovnání OS vs OS nebo SW vs SW? Já jen, že třeba na iOS je také možné provozovat okna (vyžaduje jailbreak). Pokud by měl mít článek smysl, je relevantní brát v potaz jen čisté OS (no, Androida AOSP je zoufalost), tedy “čisté OS”, to s Google SW výbavou.
Asi nejrelevantnější by bylo vzít poslední modely telefonů a tabletů a porovnat dané na nich, jinak je to více méně nesmysl.
Ad bod 7, dle mě je hlavní podstata jinde, zapojení DJ a tvůrců do služby, jen streamováního je tu opravdu tuna.

pet

pet

12.6.2015 22:59

Apple? Co to je?
Aaaa, firma co ponuka zariadenia s horsimi funkciami a minimalne dvojnasobnou cenou. Za polovicu sa da kupit kvalitnejsi a viac vybaveny androidovy telefon, na ktorom sa mi nerozpadne kabel od nabijacky do 2 rokov, na ktory da vyrobca zaruku 2 roky, lebo veri tomu, ze 2 roky vydrzi, kde mozem pouzit BT, pripojit k nemu USB kluc, pouzivat prislusenstvo, ktore som si zakupil k predchadzajucim telefonom, pamatovu kartu, vodeodolnost je standard, … .
Ak sa ale najdu ovecky, ktore idu do stada, preco by jablckari nepredavali ten svoj “telefon” za take ceny.

Mudrlant

12.6.2015 23:20

Pet: jojo.. přesně tohle říkají lidi, co nemají o ničem ani páru. Škoda slov. U Applu si platíš i za SW, u Google polovina z toho ledva funguje. Dneska jsem byl v O2 a díval se na tablet od Samsungu za 20 litrů. Sekalo se to úplně brutálně. Plocha se nechtěla vůbec zobrazit, obrazovka byla černá a nic. Dal jsem přes horní lištu nastavení a to probliklo a napsalo, že aplikace Nastavení přestala pracovat. Takže jsem se do nastavení ani nedostal a tablet vytuhnul. Plocha se nezobrazila. Reagoval na horní lištu, která se stejně sekala a víc nic. To je teda výhra. 20 tisíc za sekající se křáp. Ne děkuju.

Skautik

Lukáš Kymla 0

z aplikace
12.6.2015 23:32

Mudrlant Je treba koukat na kvalitní zařízení s ideálně cistym androidem ne na tu parodii od Samsungu s TouchWizem.

Tomas

Tomas

13.6.2015 0:28

Mudrlant: Co čekáš od tabletu v obchodě? Každý den chodím kolem Mobilní Pohotovosti a není den, kdy by u vystavených telefonů a tabletů nestály děti a nedělaly s nimi πčoviny. Pak se nemůžeš divit tomu, že to prostě nefunguje + to co říká Lukáš Kymla je také pravda.

Panot

Panot

13.6.2015 7:33

@ Mudrlant: Nevím, jaký tablet od Samsungu za 20 litrů jsi viděl, protože tolik v současné době žádný nestojí. Nejdražší mají v nabídce Samsung GALAXY Tab S 10.5 LTE za 14 995 Kč. Já mám Galaxy Note 10.1 (2014) LTE a nezaznamenal jsem za rok používání jediný zásek, nebo pád aplikace. Android 4.4.2 na něm funguje dost svižně a vše funguje jak má. Nevím, proč tu tedy šíříš takové dezinformace. U Applu si platíš hlavně za značku, protože software a jeho funkce je oproti Androidu velká bída.

uni

uni

13.6.2015 9:22

Panot: No někdo šíří dezinformace o Androidu, někdo o iOS, v čem jsi tedy lepší?:)

Panot

Panot

13.6.2015 10:15

@ Uni: V tom, že já nelžu :). Je obecně známo, že iOS je méně funkčnější než Android. Pokud chceš příklady, tak tady jsou: Android má opravdový multitasking (dvě nezávislá okna na displeji), widgety, plovoucí aplikace, možnost si přizpůsobit prostředí displeje podle představ a vůbec celého prostředí, sdílení čehokoliv napříč aplikacemi (iOS toho tolik sdílet neumí), možnost zvolení aplikace třetí strany jako výchozí, pokud mi systémová nevyhovuje, USB mass storage, jednoduché kopírování souborů z PC do zařízení s Androidem bez nutnosti instalace dalšího software, více uživatelských účtů na jednom zařízení, funkce úspory baterie, skrývání aplikací, plnohodnotná podpora NFC, instalace aplikací z webu mimo oficiální obchody atd. To je jen, co mě teď narychlo napadlo. Stačí? Samozřejmě porovnávání obou systémů je debata asi na hodně dlouho. Možná něco z toho, co jsem napsal iOS už má, nevím, zase tak detailně ho nestuduji.

Panot

Panot

13.6.2015 10:27

Funkce úspory baterie a jakýsi multitasking pro tablety bude v iOS 9, takže to můžu ve svém výčtu funkcí škrtnout.

Adam Šafránek

Adam Šafránek

13.6.2015 13:38

Michal: Android Lollipop (ve verzích 5 a 5.1) používá zhruba 400 000 000 zařízení. Toto číslo mi zanedbatelné nepřijde

jakub

jakub

13.6.2015 19:00

No dobrý no , lepší by bylo kdyby se IOS Mapy naučily volbu vyloučit z výpočtu trasy dálnice a placené úseky. Kdyby jste nebyli tlačeni si muziku v MP3 otagovat, protože u Aplu prostě jenom knihovna a žádný složky. Kdyby se při překopírování hudby v WMA tato nemršila a nezdržovala konvertováním do Apláckýho formátu. Kdyby taková triviálnost, jako nastavení vlastního vyzvánění nevyžadovala časově omezený vyzváněcí tón, připojení do vašeho vlastního počítače, celkovou synchronizaci, nastudování přesložitého postupu,instalaci itunes-Aby to byla záležitost na 3 minuty,ne na hodiny, aby to šlo přes net, bluetooth, jakýkoliv počítač, nahrát mikrofonem vlastní – zkrátka jako i na prvních prastarých šlupkách s Androidem, i Javou.

Dr.Reno

Dr.Reno

28.6.2015 20:05

Kdyby se iOS, Android nebo CM rozvíjeli tak rychle jako MiUi 6!!!
Nesrovnatelný skok.

Drojd

Drojd

29.6.2015 9:19

Dr. Reno:

Á, stará dobrá písnička o týdenních aktualizacích MIUI. Zapomněl jsi ale zmínit, že jde pouze o betaverze a že každý update nejenže málokdy přídá nové funkce, ale mnohdy spiš rozesere ty existující. Jakkoli nemám Apple moc v lásce, tak srovnávat toto nedodělané rákosnické hovno s iOS nebo čistým Androidem není příliš korektní.

Drojd

Drojd

29.6.2015 9:20

Dr. Reno:

Á, stará dobrá písnička o týdenních aktualizacích MIUI. Zapomněl jsi ale zmínit, že jde pouze o betaverze a že každý update nejenže málokdy přídá nové funkce, ale mnohdy spiš rozesere ty existující. Jakkoli nemám Apple moc v lásce, tak srovnávat toto nedodělané rákosnické hοvnο s iOS nebo čistým Androidem není příliš korektní.

PetrS

PetrS

10.7.2015 12:44

PET – Bolo by dobre ba lepšie, keby si čušal, ty amater!!!
Pokiaľ posuzuješ kvalitú podľa dlžky zaročnej lehoty, pak si tuplovaný somár. Výrobca musí poskytnúť 2ročnu záruku v každom pripade, a to podľa zákona i dľa EU legislativy bez ohľadu na kvalitu sortimentu.
Napokon by si mal vedieť, že na Slovensku bol či bude schválený zákon, ktorý pamëtá právě na výrobca-šmejda. Je to “Kazítkový” zákon”. Pokiaľ nevieš, o čom to je, opëť čušaj a zisti si informácie. Mnohé firmy(ČR, SR atd.) totiž vyrábajú čokoľvek tak, aby to vydržalo max. 2roky čiže jejich záujem o zákaznika nieje primárny, ale ani sekundárny. Oni chcú len prachy za nič. Ich motto je “Hlavne kvantita, nie kvalita”.
A čo sa týka Androidov, ich bezpečnosť oproti iOS nieje žiadna, pozeraj oprávněnia viacerých vývojárov vrátanie Google.
Pro tvoju informáciju, niesom Apple fanúšik, ale ani Andorid fanúšik. Understand?:¨!!

RSS (komentáře k článku)