Menu

Inteligentní čočky snímající duhovku oka: Google má nový patent

Velký rozruch vyvolaly ve světě nejnovější patenty společnosti Google. Ten si nechal patentovat inteligentní kontaktní čočky se snímačem duhovky, které by měly sloužit jako heslo k přístupu na smartphone. Google si zaregistroval rovnou dvě technologie. Jednu na snímání duhovky a druhou na měření „kapacity“ oka. Níže se pokusíme vysvětlit, co tyto technologie znamenají.

inteligentní čočky inteligentní čočky 2

Inteligentní kontaktní čočky

Snímač duhovky bude pravděpodobně fungovat jako čárový kód. Na oko bude přivedeno světlo z externího zdroje a z odrazu v oku nasnímá senzor část duhovky, která bude sloužit jako jakýsi jedinečný podpis. Nejprve se však zkontroluje kapacita oka, která bude sloužit jako ochrana před zfalšováním. Druhý senzor totiž změří různé parametry kapaliny, která oko pokrývá, a určí, zda je oko skutečné (a patří živému člověku), či nikoliv. Existují také spekulace, že by se pomocí těchto čoček mohly uživateli v popředí zobrazovat různé informace formou krátkých zpráv.

Zatím si asi jen málokdo z nás dokáže něco podobného představit v praxi a někomu to možná zní jako naprostá utopie. Kdo z nás si ale před pěti lety dokázal představit inteligentní brýle? Čočky jsou, zdá se, jen dalším stupněm nezastavitelného pokroku technologie. Co na nové patenty Googlu říkáte vy?

Zdroj: Phandroid

 

Komentáře

assaxio

z aplikace
28.7.2014 8:12

Jsou to borci

Charlie241

z aplikace
28.7.2014 8:48

A chybí uz jen inteligentní sonda do pr…e, která zajistí díky přesnému měření tlaku, autorizovanou platbu. Pokud budete mít jiný tlak, než je požadováno, tak nic nezaplatíte, ani kdyby ste se po…. ;-)

J.dvorak85

Honza Dvořák 0

28.7.2014 9:09

Charlie241:
:D Tento komentář mě hned po ránu pobavil, díky za něj :D
PS: Z těchto technologických pokroků mám pouze obavy, nic pozitivního v tom neshledávám :(

PowerfulCZ

z aplikace
28.7.2014 9:15

Honza Dvořák: Přesně takhle to vnímám i já! :)

Switt

switt 0

z aplikace
28.7.2014 10:40

Konecne pocatky augmented reality. :D

Mirekcze

Mirekcze

z aplikace
28.7.2014 10:43

obavy z technologického pokroku? Kolik vám je? nebudte vcerejsi.

jamesak

z aplikace
28.7.2014 10:49

Nemyslím si že to bude budoucnost, dokud budou čočky tak problémový a bude se o ně muset člověk starat jako teď tak ne, já sám čočky občas nosím, ale jen na sport. Moje dcera má cukrovku už od tří let a je to mazec, pokud dotáhnou ty čočky na měření glukózy tak to je skvělý, ale toto?

Avenged

Avenged

z aplikace
28.7.2014 11:33

člověk aby se bál na někoho,nebo na něco podívat….:-)

atlass

atlass

z aplikace
28.7.2014 18:10

tak to znie parádne, vidno ze ten pokrok ide obrovskými krokmi. Pred rokmi by som to bral ako sci-fi. I ked aj teraz mi to tak vyznie. Už teraz sa rozhodujem čí kúpiť si okuliare alebo šošovku kvôli zraku a ešte keby som mal tieto funkcie prepojené s mobilom bolo by to skvelé!

LMFAO

LMFAO

28.7.2014 18:16

Charlie241: sonda do (_I_) tu už byla – South Park: 01×01

Vláďa 77

Vláďa 77

z aplikace
28.7.2014 23:39

Nevím zda je to tím, že stárnu, ale z podobných věcí mám stále větší a větší obavy. Chápu použití kontaktních čoček u cukrovkářů, nebo u jiných zdravotních komplikací, ale toto. Nejsem tak paranoidní, abych si kódoval své věci otiskem prstu, natož pak skenem rohovky, to bych snad musel být zaměstnancem NASA, CIA či FBI. V tomto pohledu mi stačí zprávy ze světa kde se pak dozvídám o dívce, která si nečistila čočky a vir jí vyžral oči do slepoty. Nevím zda si takovéto kontaktní čočky budu neustále nandavat a sundavat, jak často je budu měnit apod. A když přidám možné zdravotní komplikace. Děkuji, takovýto vynález bych si strkal do oka snad jen v případě, že přijdu zcela o zrak a toto bude jediná šance jak mi zprostředkovat obraz a navrátit zrak, jinak si myslím, že ve zdravém oku a organismu to nemá co dělat. Kdyby nás pan bůh chtěl jako roboty pak bychom se rodili místo mozku s 500 EB diskem a místo očí měli kamery o 250 MPx se zoomem 200x, samozřejmě optickým a se stabilizací obrazu…

Ivo Rundt

z aplikace
29.7.2014 6:55

Čočky nejsou brýle, zkušenosti s nimi má poměrně malé procento populace (na rozdíl od brýlí v jakékoli podobě). Ale uvidíme za 5, 6, 12 let :-)

NecNar

NecNar

30.7.2014 20:02

Tož čočky neni špatny nápat pro odemikaní mobilu za chvili s němy budeme odemikat bity auta a ovladat psi :D

RSS (komentáře k článku)