Jak (ne)vysoký vás čeká důchod? S IDA to zjistíte i z mobilu

IDA informativní důchodová aplikace ČSSZ důchod kalkulačka

Určitě jste byli někdy zvědaví, kolik peněz budete od státu dostávat v důchodovém věku (pokud už v něm teda nejste). S ohledem na dosavadní vývoj tak nějak všichni tuší, že nic extra veselého to nebude. A mnozí na to radši ani moc nemyslí a spoléhají se spíš na jiné úspory. Pokud ale máte přece jen zájem o konkrétnější finanční vyčíslení včetně potvrzení věku, kdy se vás bude odchod do důchodu týkat, Česká správa sociálního zabezpečení si pro vás nástroj jménem IDA – Informativní důchodová aplikace.

Webovou aplikaci je možné spustit skrze prohlížeč i na mobilu, tak jsme to vyzkoušeli. A vy samozřejmě můžete také. Jednou ze základních podmínek ovšem je, že musíte být schopní se přihlásit na web ČSSZ. Konkrétně její ePortal, kde se IDA nachází. A to buď přes národní e-identitu a několik služeb v ní, nebo přes datovou schránku. Jakmile se úspěšně přihlásíte, vyskočí na vás na jedné stránce ucelený přehled všech nejnutnějších informací. Pokud zmíněné přístupy nemáte, poslouží vám starší Důchodová kalkulačka, do které musíte zadat údaje ručně.

Co důchodová kalkulačka IDA zobrazuje?

  • Datum dosažení důchodového věku
  • Celkový počet získaných roků a dnů pojištění
  • …z toho náhradní doba pojištění
  • Kolik doby chybí?
  • Odhad výše starobního důchodu
  • Přehled zhodnocených dob pojištění
  • Kompletní přehled evidovaných dob pojištění

Jak ČSSZ v popisu aplikace upozorňuje, je určena především klientům, kteří jsou v období před dosažením důchodového věku či uvažují o odchodu do důchodu v horizontu nejvýše 5 let. Mladší zvědaví uživatelé by pak měli brát údaje s mnohem větší rezervou. Každopádně se připravte se na to, že pro vás může mít web velmi trpká zjištění.

Jak probíhá výpočet?

V případě výpočtu důchodu do budoucna služba nabízí možnost jeho určení formou tzv. predikcí, a to až 5 let dopředu. Odhadovaná výše důchodu dle hodnot nastavených ČSSZ se zobrazí ve třech variantách (minimalistická, střední, optimistická). Případně může klient provést výpočet do budoucna na základě vlastního odhadu vývoje průměrné měsíční mzdy zaměstnance v národním hospodářství.

Součástí aplikace jsou také vysvětlivky, z jakých důvodů se doba nemusela započíst do vyobrazeného vyhodnocení a jak jednotlivé položky ovlivňují finanční odhady. Údaje se však dají skrze IDA i doplňovat, pokud byste měli pocit, že nějaké scházejí.

Tak jaký jste dostali odhad? Potěšil vás?

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

aplikace slevy google play akce zdarma

Slevy na Android aplikace z Google Play

Články Petr Mišák Petr Mišák
4 min. uložit na později

Komentáře (0)