Huawei Watch: Chytré hodinky, za které se konečně nemusíte stydět (recenze)

Chytré Hodinky Huawei Watch

Existují vůbec funkční chytré hodinky, které nevypadají jako hračka? Možná ano – Huawei Watch. Kovový klenot dorazil do naší redakce a je se rozhodně na co koukat. Cena ale překračuje hranici 10 tisíc – zaslouží si Huawei takový balík peněz?

Rozcestník

Konečně hodinky, které vypadají jako hodinky

Není nutné zdůrazňovat, že většina chytrých hodinek vypadá na první pohled jako hračka. Je na trhu jen pár modelů, které se nám již od pohledu líbí a připomínají dražší a luxusnější hodinky. Huawei Watch jsou bez pochyby jedny z nich, nebojíme se dokonce říci, že možná vůbec nejhezčí.

Může za to především kombinace nerezové oceli, úzkých rámečků a kulatého displeje. Na první pohled zde zkrátka oproti luxusním hodinkám nic nechybí a ani nepřebývá. Ostrých hran je tu hned několik, do ruky ale netlačí žádná z nich. Ke zpracování nemáme žádnou výtku.

Huawei Watch - konstrukce, předek

Klenot s nafouknutým bříškem

Ciferník hodinek má průměr 42 mm, což je v našich očích dobrým kompromisem – neměli jsme pocit, že by byly hodinky přerostlé, nebo zároveň malé. Nepříjemná je ale tloušťka hodinek (11,3 mm), a to zejména na pohled. Kvůli hmotnosti okolo 90 gramů hodinky Huawei Watch na ruce rozhodně ucítíte, není to ale mezi kovovými hodinkami žádné vybočení.

Huawei Watch - konstrukce, z boku

Displej s průměrem 1,4″ má rámečky ještě o něco tenčí než konkurenční Motorola Moto 360 (2015), což vypadá výborně. Není asi žádným překvapením, že s tak vysokou cenovkou je kryto safírovým sklíčkem, které udolá většinu pokusů o poškrábání. Neměli jsme ani pocit, že by si hodinky zbytečně moc pamatovaly naše otisky. Občasnému vyleštění se ale nevyhne žádný uživatel (ani uživatelka).

Huawei Watch - konstrukce, přední strana (2)

Jedno tlačítko na dosah

Ovládací tlačítko je jen jedno, navíc je trochu netradičně pootočeno mimo osu. To vypadá na první pohled trochu netradičně, musíme ale uznat, že ruka instinktivně do těchto míst směřuje. Huawei pro toto umístění měl dobrý důvod.

Tlačítko má tři funkce:

 • rozsvítí/zhasne displej
 • podržením zobrazí aplikace
 • slouží jako návrat na „domácí obrazovku“ s ciferníkem
Huawei Watch - konstrukce, tlačítko

Elegantní pásek s šikovným zapínáním

Do redakce dorazila verze Huawei Watch s kovovým páskem, která je o poznání elegantnější než verze s páskem koženým. Je ale také pohodlnější? Není. Pásek je standardně opravdu dlouhý, v našem případě bylo nutné zkrácení o celé 4 články. Díky běžnému mechanizmu nebyl u hodináře se zkrácením žádný problém. Kovový pásek v žádném místě netlačí, přesto jsme měli pocit, že jsou hodinky občas velké a občas zase malé, což nepříjemně tlačilo. Tento pocit může být silně individuální a nebereme to jako vadu hodinek.

Huawei Watch - konstrukce, pásek

Kovový pásek Huawei Watch disponuje zapínáním, které lze otevřít na obě strany jako motýl. Rázem se délka pásku razantně zvýší, což usnadní nandávání i sundávání hodinek. Drží ale zároveň velmi pevně a celý proces sepnutí je velmi snadný a rychlý. No a kdyby vám pásek nevyhovoval, není nic snazšího, než jej vyměnit za jiný 18mm pásek.

Huawei Watch - pásek a zapínání

Na závěr jen připomeňme, že spodní strana ukrývá mnohdy přehlížený senzor srdečního tepu a piny pro nabíjení. Celá konstrukce se pochlubí specifikací IP67, která zajistí odolnost proti vodě do hloubky 1 metru po dobu 30 minut. To je na chytré hodinky běžný standard, u luxusních hodinek ovšem propadák.

Huawei Watch - konstrukce, voda

Stylové balení jako bonus

O rozhodující aspekt pro koupi se rozhodně nejedná, přesto jej nemůžeme ignorovat. Huawei Watch k nám do redakce dorazily ve stylové krabičce, která nás hned na první pohled ohromila. Uvnitř se pak nacházely hodinky, nabíjecí stanice a zdroj do zásuvky.

Huawei Watch - balení, krabička

Huawei Watch: The timeless design story

Huawei Watch: The timeless design story


Displej: AMOLED nezklamal

Kulatý ciferník nabízí dostatečný průměr 1,4″ a rozlišení 400 x 400 pixelů, díky čemuž je velmi jemný. Technologie AMOLED zajistí i povedené barevné podání a zejména černá vypadá jako opravdová černá. Ruku v ruce s tím jde i jas, který je na poměry chytrých hodinek velmi dobrý. Displej lze používat dvěma způsoby:

 • stále aktivní displej: V tomto režimu se displej po několika sekundách, kdy se jej nedotýkáme, přepne do úspornějšího černobílého režimu, ve kterém zobrazuje pouze čas.
 • vypínání displeje: Kvůli šetření baterie displej po několika sekundách zcela zhasne.

Čitelnost na slunci je při rozsvíceném displeji velmi dobrá a umožní nám číst informace i za slunečného dne. O něco horší je to v režimu stále zapnutého displeje, kdy jeho černobílá podoba není na slunci tak dobře vidět. Na druhou stranu zde funguje automatické gesto, které při pohybu ruky směrem k obličeji displej rozsvítí.

Huawei Watch - displej

Přesné a pohodlné ovládání

Chytré hodinky Huawei Watch poslouchaly náš prst znamenitě. Displej lze rozsvítit poklepáním, tlačítkem na boku nebo zmíněným pohybem ruky. Poslední zmiňované gesto fungovalo dobře, i když možná až trochu citlivě. Stále se nám stávalo, že se displej rozsvítil i při jiném náhodném pohybu rukou. Toho se člověk lekne ale jen ve tmě, kdy se najednou hodinky nečekaně rozzáří. Nutno podotknout, že tímto neduhem trpí všechny hodinky.

Huawei Watch - displej zblízka

Android Wear v plné parádě

Huawei Watch se řadí mezi modely, které disponují Androidem pro chytrá zařízení. To samozřejmě kvitujeme, neboť i když není Android Wear dokonalý, stále se v našich očích jedná o nejperspektivnější platformu. Díky tomu lze Huawei Watch používat nejen na Androidu, ale i na iOS.

Jelikož se jedná o standardizované prostředí chytrých hodinek, které jsme již mnohokrát viděli, žádné novinky ani překvapení na nás nečeká. Prostředí hodinek je v angličtině. Pojďme si tedy jen krátce shrnout, co vlastně hodinky umožňují:

 • zobrazovat nejčastější typ notifikací z mobilního telefonu (volání, SMS, e-mail, Hangouts, Facebook apod.)
 • zaznamenávat náš pohyb díky krokoměru (přesnost je spíše orientační)
 • ovládat mobilní telefon hlasem (vyhledávat, psát SMS, vytáčet apod.)
 • zobrazit čas, stopky, budíky apod.
 • probudit vibracemi

Proces spárování je velmi snadný a rovněž udržování spojení nečinilo hodinkám žádné problémy. Huawei Watch jsme testovali s telefony Sony Xperia Z5 Compact, Huawei Mate 7 a Nexus 5X. Ve všech případech se hodinky samy automaticky připojovaly a nepozorovali jsme ani žádné výpadky spojení během používání.

Rychlost blesku vypadá jinak

Po většinu času pracují hodinky Huawei Watch bleskově a reagují okamžitě. Mnohokrát se ale stalo, že jsme aktivovali některou z voleb a dobrou sekundu se nic nedělo. Zpočátku si člověk myslí, že špatně klikl na displej, ale jedná se o zpomalení systému. Není to rozhodně nijak dramatické a trochu se nemůžeme ubránit dojmu, že to sužuje všechny modely s Android Wear.

Důležitá je i síla vibrací, kterými nás hodinky upozorňují na některé situace. Vibrace nejsou ani příliš silné, ale ani slabé. Nestávalo se nám, že bychom nějakou událost nezaznamenali. U příchozího hovoru je to nejspíše dokonce nemožné. Trochu strach ale máme o vibrace budíku – zde je to silně individuální. Je ale vůbec otázkou, zda chce člověk nosit takové hodinky i do postele, že?

Huawei Watch - konstrukce, na ruce (1)

Ovládání hlasem – proč ne?

Propojení hlasu a Androidu zatím nefunguje na 100 % ani u smartphonů a nelze očekávat, že u hodinek to bude jinak. Za vším totiž stále stojí služba Google Now, která ještě češtině úplně neholduje. Přesto lze chytré hodinky využít na vyhledávání (například počasí funguje skvěle), případě v češtině nadiktovat odpověď na SMS či zprávu Hangouts. Musíme říci, že v klidném prostředí tato funkce pracuje skvěle, v ruchu velkoměsta však hodinky často vaše slova rozpoznají chybně. Šikovná funkce, pokud se ji člověk naučí používat.

Dva dny na jedno nabití a dost

Čínský výrobce uvádí u hodinek Huawei Watch výdrž 2 dny, takže jsme ani nečekali, že by nás tento model svou výdrží ohromil. Možná jsme to ale čekali i horší. Obavy se nakonec nenaplnily a výdrž hodinek vždy hravě překročila 1 den, většinou se pohybovala mezi 1,5 a 2 dny. K našemu překvapení nebyl ani tak velký rozdíl, pokud jsme ponechali aktivní displej. Hodinky se i s tímto režimem při šetření přiblížily ke dvěma dnům, což je hodnota, kterou uvádí i výrobce.

Huawei Watch - konstrukce, přední strana (1)

Na bezdrátové nabíjení rovnou zapomeňte. Přísun energie zajišťuje magnetická kolébka, která je nezaměnitelná. Pokud se tedy chystáte na delší výlet mimo domov, rozhodně ji nezapomeňte přibalit. Hodinky se usadí díky magnetu do nabíjecí pozice pohodlně, přesto řešení od Motoroly, kdy se z hodinek stanou hodiny na noční stolek, nám přijde o poznání lepší.

Huawei Watch - nabíjecí kolébka

Hardware: prostě nic navíc

Chytré hodinky Huawei Watch se pochlubí stejnou výbavou jako levnější konkurence. A to jak po stránce procesoru a paměti, tak i další výbavy. Nechybí tedy senzory pro měření pohybu a kroků, mikrofon pro naslouchání hlasovým příkazům, gyroskop či třeba senzor měření tepu. Huawei Watch zkrátka nepostrádají žádnou důležitou součást, ale zároveň ani nepřináší žádný velký bonus.

 • displej: 1,4″, rozlišení 400 x 400 pixelů, AMOLED
 • procesor: Snapdragon 400
 • baterie: 300 mAh
 • OS: Android Wear
 • senzory: akcelerometr, krokoměr, kompas, srdeční tep, barometr, gyroskop
 • konektivita: Bluetooth 4.1 BLE, Wi-Fi
 • rozměry: 42 x 11,3 mm
 • hmotnost: cca 90 gramů

Huawei Watch - odkaz do katalogu

Závěr: Huawei Watch jsou skvělé, jen zkrátka drahé

Chytré hodinky Huawei Watch zažily před pár dny premiéru na českém trhu – základní model s koženým páskem lze pořídit za 9 990 Kč. To je na poměry chytrých hodinek vysoká cena, zvláště pokud si uvědomíme, že vlastně neumí oproti konkurenci nic navíc. Testovaná varianta s kovovým páskem doposud na trhu není, její cena bude ještě upřesněna.

Chytré hodinky Huawei Watch toho již od pohledu do specifikací moc nepřinesou. Výbavou se zařadí po bok chytrých hodinek, které lze zakoupit i za poloviční cenu (například Asus ZenWatch). Na druhou stranu vše funguje velmi dobře a hlavní prim zde hraje kovové tělo a design. Za chytré hodinky se nemusíte stydět ani ve vytříbenější společnosti a dle našeho názoru se jedná o vůbec nejhezčí chytré hodinky na českém trhu.

Pochvalu si zaslouží i výborný displej s povedenými barvami, dobrou čitelností či přesným ovládáním. Pásek lze hravě vyměnit, testovaný tah se ale povedl. Displej je kryt safírovým sklíčkem, které odolá spouště pokusů o poškrábání. Samotný systém nepřináší nic nového – Android Wear je zkrátka na všech chytrých hodinkách stejný, bleskový ale rozhodně není.

Negativ není mnoho, ale minimálně jeden odradí drtivou většinu zájemců – cena okolo 10 000 Kč. Konstrukce má v našich očích pouze jedinou větší slabinu – hodinky jsou tlusté, což kazí jinak nádherný design. Chválit nebudeme tradičně ani výdrž, která se drží do dvou dnů. To sice není na poměry chytrých hodinek nic zvláštního, za danou cenu by to šlo ale i lépe. A konkurence to umí (například Sony SmartWatch 3).

Konečný verdikt – Huawei Watch jsou skvělé hodinky, které nádherně vypadají a fungují. Bohužel design je jejich jedinou hlavní výhodou a zároveň tedy důvod, proč si je pořídit. O design ale u hodinek koneckonců také jde, že?

Klady

+ Elegantní design a luxusní zpracování.
+ Výborný displej.
+ Safírové krycí sklíčko.
+ Povedený kovový pásek.
+ Možnost výměny tahu za libovolný pásek.
+ Android Wear a kompatibilita s iOS.

Zápory

– Vysoká cena.
– Profil hodinek je trochu tlustší.
– Výdrž stále pouze 1,5 – 2 dny na jedno nabití.
– občasné zpomalení prostření Android Wear.

Za zapůjčení děkujeme společnosti Huawei.

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (29)