TOPlist

Recenze Huawei Watch GT2 Pro: Kam se posunuly jedny z TOP hodinek?

hodinky Huawei Watch GT2 Pro recenze

V těchto dnech přicházejí na trh nové chytré hodinky od čínské firmy Huawei, tentokrát pojmenované Watch GT2 Pro. Jak název napovídá, jde o vylepšenou verzi dřívějšího modelu GT2, který si od svého vydání našel velkou spoustu fanoušků. Důvodem je sice uzavřený, ale propracovaný systém, parádní design a hlavně nadprůměrná výdrž. Na toto se snaží aktuální novinka navázat. Jak se jí to daří a co přihazuje navrch? To se dozvíte v recenzi…

Balení

Hodinky Huawei Watch GT2 Pro se prodávají v úplně stejné krabici jako předchozí „standardní“ model. Elegantní černý box po otevření jako první odhalí ciferník hodinek, které jsou obepnuté kolem pěnové výplně. Krabička ukrytá vedle hodinek a pod druhým víčkem v sobě má tradiční dokumenty, USB-A <> USB-C kabel a nabíjecí stanici. Ta představuje jednu z nejvýznamnějších novinek, jelikož dodává hodinkám energii bezdrátově za pomoci standardizované Qi technologie. Nabíječka i hodinky Watch GT2 se tedy od původní verze liší na první pohled tím, že na sobě nemají žádné propojovací konektory. Mnou testovaná verze je 46mm Classic Edition v šedé barvě a koženým (vyměnitelným) 22 mm řemínkem. Když už je řeč o designu, tak…

Tady někdo pěkně přibral

Jednou ze skvělých vlastností starších Watch GT2 je, že navzdory obří výdrži, senzorům a funkcím vůbec nejsou velké a těžké. Oproti konkurenci určitě. V podstatě ve všech směrech jsou ale nové Huawei Watch GT2 Pro méně skromné. U šířky a délky je to skoro milimetr rozdíl, i když displej zůstal stejně velký. Na tomto místě se ale asi nebude moc lidí zlobit, robustnější hodinky jsou většinou vítané. Velikost jejich těla opticky násobí i trochu upravené zpracování „rámečku“.

Původní několikamilimetrové zkosení nahradila širší rovná plocha sklíčka a zmizely také číslice po obvodu. Vizuálně se tedy zvětšila funkční plocha. Dominanci kruhové části potvrzují i zmenšená tlačítka. Za mě teď vypadají trochu méně sportovně a o něco víc luxusně. Nemám námitek, i když bych měl při dlouhodobějším nošení trochu strach o hrany sklíčka. To je tu ovšem nově safírové, takže by mělo vydržet i drsnější zacházení. Pohodlné čtení i pod slunečními paprsky už považuji za samozřejmost.

O něco víc mrzí ale i větší tloušťka, která poskočila z 10,7 na 11,4 milimetru. Jasně, je to pár desetin, ale v porovnání s celkovou tloušťkou je to hodně a na ruce to prostě jaksi intuitivně poznáte. K tomu musíme připočíst i vyšší váhu, která se skokem o 11 gramů dostala na 52 gramů. Důvodem tohoto přibírání jsou pravděpodobně součástky nutné pro bezdrátové nabíjení. Jak se dozvíte dál, jinou příčinu to nejspíš nemá. A to mohla být hmotnost asi ještě vyšší, kdyby Huawei svoje Watch GT2 Pro nevložil do titanového těla s keramickými zády. Titan je totiž cca 4x lehčí než ocel.

Huawei Watch GT2 Pro: Oficiální specifikace

  • 1,39″ AMOLED displej s rozlišením 454 x 454 px
  • procesor Kirin A1
  • 4 GB úložistě
  • rozměry 46,7 mm x 46,7 mm x 11,4 mm
  • hmotnost 52 g
  • titanovo-keramické tělo a safírové sklíčko
  • Bluetooth 5.1, GPS, reproduktor, mikrofon, odolnost 5ATM

Systém pořád stejně (ne)dobrý

Huawei zatím stále jede po starých kolejích a i v těchto hodinkách je systém LiteOS. Na připravovaný a ostře sledovaný HarmonyOS by mělo dojít snad u těch budoucích. Každopádně se bavíme o uzavřeném prostředí. To je ve spoustě věcí více než dostačující, ale najdou se i staré známé nepříjemnosti. Třeba nemožnost používat dálkovou spoušť fotoaparátu mimo telefony s nadstavbou EMUI, nepřítomnost exportu sportovních dat do nástrojů třetích stran nebo omezené možnosti volání z hodinek. Tím myslím fakt, že ze zápěstí se dá volat jen na deset předvolených čísel, která předem zadáte v aplikaci. Důvod? Neznámý.

Ať máme nepříjemné nešvary pohromadě, zmíním i to, že při běžícím sportovním záznamu se nedá dostat na jinou obrazovku hodinek. A v neposlední řadě jsou také stále nefunkční NFC platby přes Huawei Pay. Nejsou v ČR jednoduše podporovány. Samotná rychlost systému a množství funkcí si ale znovu zaslouží pochvalu. Animace ani obsah obrazovek se nezasekává, za což může vyladěnost a také spolehlivý procesor Kirin A1.

Přítomno je opět přes 100 módů pro aktivity, mezi které patří nově i zpětné trasování při turistice nebo kontrola švihu při golfu. Hodinky také umí upozornit turisty, že se blíží extrémní změna počasí. Mimo to jsou novinkou ciferníky s fázemi Měsíce, západy a východy Slunce a vizualizací noční oblohy. Vypadá to dobře. Sportovní a zdravotní funkce přitom vůbec nejsou jen povrchové, nýbrž tradičně hezky propracované. Platí to pro měření tepu, sportovní záznamy, analýzu spánku nebo třeba stresu. Hodinky umí u šesti základních sportů rozpoznat aktivitu i automaticky, což se může hodit. Naplno a přehledněji se samozřejmě metriky a údaje dají procházet v související mobilní aplikaci.

Jedna z nejlepších aplikací vůbec

Jak to tak u nositelné elektroniky bývá, stoprocentní funkčnosti se dá docílit až připojením přes appku v telefonu. I u hodinek Huawei Watch GT2 Pro je to nástroj Huawei Health aneb Zdraví. U té se v podstatě nic nezměnilo a zejména poskytuje nadstandardní analýzu veškerých získaných dat o aktivitách a zdravotních metrikách. Přehledně a pochopitelně v několika různých časových intervalech. Kaňkou je zmíněná nemožnost data exportovat jinam. (PS: Mezery v datech ve snímcích jsou způsobeny tím, že jsem v dané době neměl hodinky na sobě)

Máte skrze ni možnost nastavovat i notifikace jednotlivých aplikací. Ty chodí naprosto spolehlivě, ale jsou vlastně jen informativní. Ukazují sice většinou i loga aplikací, což je fajn, ale přečtete si maximálně jen hlavičku e-mailu nebo část zprávy a kvůli zbytku musíte vytáhnout telefon. Včetně odpovídání, které z hodinek provádět nejde.

Huawei Health
Huawei Health

Skrze aplikaci se také dají do hodinek poslat skladby. K tomuto účelu jsou v Huawei Watch GT2 Pro vyhrazeny cca dva gigabajty prostoru. Ovládat je ale samozřejmě možné i hudbu v telefonu, třeba ve Spotify. Hodinky je také možné spojit s bezdrátovými sluchátky a to i pro účely telefonních hovorů. Se sluchátky to není vůbec žádný problém, při volání ze zápěstí je samozřejmě potřeba počítat se silnějšími ruchy a trochu nižší kvalitou.

Stará dobrá baterie, nové lepší nabíjení

Výdrž hodinek je dost možná hlavním důvodem, proč si spousta zákazníků vybrala dřívější Huawei Watch GT2 a sáhne i po nové Pro verzi. Výrobce tvrdí, že se dá při „běžném používání“ dostat až na 14 dní. To je samozřejmě známé zaklínadlo podmíněné spoustou „ale“, nicméně i když se na tuto hodnotu pravidelně spíš nedostanete, výdrž Huawei hodinek je opravdu úctyhodná. Po pěti dnech používání a dvou venkovních aktivitách jsem měl v hodinkách cca polovinu energie, což je velmi příjemné.

Další údaje od výrobce, které jsem zatím neměl možnost otestovat: Při nonstop spuštěné GPS u sportovního záznamu je výdrž 30 hodin, u poslechu hudby 24 hodin a u hovoru přes bluetooth 10 hodin. I když jde jen o „papírové“ údaje a realita bude trochu jinde, pořád nové Huawei hodinky budou porážet většinu konkurentů. Doplňování energie po několika dnech je velmi komfortní a v kombinaci s rychlým bezdrátovým nabíjením jde o super vlastnost. Pět minut nabíjení má stačit na deset hodin provozu. Hodinky přitom samozřejmě nejsou závislé jen na dodané nabíječce, což je velká výhoda.

Cena a dostupnost Huawei Watch GT2 Pro

Hodinky Huawei Watch GT2 Pro jsou dostupné ve verzích Sport a také Classic Edition (té se týká tato recenze). Liší se dodávaným řemínkem – je buď umělý, nebo kožený. Aktuální doporučená cena pro český trh je 7 999 Kč a v rámci předobjednávek k nim můžete dostat zdarma sluchátka Freebuds 3i.

Huawei Watch GT2 Pro: Závěrečné hodnocení

S ohledem na předpokládanou cenu je otázkou, zda jsou nové Huawei Watch GT2 Pro také o patřičný kus lepší než původní verze. V jejich prospěch hraje v mých očích ještě hezčí design a hlavně bezdrátové nabíjení, se kterým hodinky nejsou závislé jen na dodaném magnetickém doku. Dokáže si „Pro“ varianta obhájit takto razantní cenový skok? Posouzení asi nechám na vás. Shrnu, že nejdůležitějšími rozdíly jsou titanovo-keramické tělo, bezdrátové nabíjení, přepracovaný design a pár minoritních funkcí navíc. V následujících kladech a záporech se objeví věci, které jsou vlastně souhrnem i s dřívější recenzí původních Watch GT2 doplněné o poznatky získané i díky našim čtenářům.

Klady

+ Excelentní výdrž baterie
+ Bezdrátové nabíjení
+ Vyladěnost systému

+ Luxusní design
+ Možnost telefonování

Zápory

– U nás nefunkční NFC
– Uzavřenost systému

– Hodinky trochu přibraly

Hodnocení redakce: 90 / 100 %

Co vás zaujalo na nových Huawei Watch GT2 Pro nejvíc?

Za zapůjčení děkujeme české pobočce Huawei

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (17)