TOPlist

HTC One v redakci – androidí král z kovu [první dojmy]

HTC-One_Silver-580-75

Je tomu již rok, co nám do redakce doplula tehdejší vlajková loď HTC One X, a historie se znovu opakuje – v naší redakci se objevil kovový klenot, který bude atakovat pozici krále letošních Androidů. Přivítejte HTC One. Pojďme se podívat, jaký dojem na nás udělal přístroj krátce po prvním prozkoumání.

Žádná plastová hračka, ale kovový klenot

Elegance a luxus. To je cesta, kterou proplouvá tchajwanský výrobce se svým vlajkovým korábem pro letošní rok. Žádný plast, ale nefalšovaný kov. Přístroj hned při prvním uchopení příjemně zachladí a máme jasno. I přes poměrně velké rozměry se telefon do ruky usadil dobře – tenký profil a zakulacená záda způsobí, že telefon v ruce dramaticky neklouže a žádná část do ruky netlačí. To zajistily také zkosené hrany přístroje, které neřežou. Příjemně překvapila také váha telefonu. Ta je sice logicky o nějaký ten gram vyšší než v případě plastové konkurence, hodnota 143 gramů je však stále příjemná.

Netradiční design nadchnul

Udělat v dnešní době přístroj, který by se značně odlišoval od konkurence, se zdá být problematické. Daleko častěji sahají výrobci k jednoduchému řešení, kdy se vzhledem blíží k nějakému jinému úspěšnému přístroji. HTC na to šlo zcela jinak a vzhled se od většiny přístrojů a také od předchozího modelu liší. Proč od většiny a ne od všech? Odpovědí je BlackBerry Z10, které je HTC One velmi podobné.

Jistá podoba tu přeci jen je - HTC One vs. Blackberry Z10 Jistá podoba tu přeci jen je – HTC One vs. Blackberry Z10

Přední a zadní kovová část je spojena tenkou plastovou částí s béžovou barvou, která oku sedne. Při bližším prozkoumání zjistíme, že barva z této části nepatrně zasahuje i do kovové konstrukce, která pak vypadá trochu „okousaně“. Pokud ovšem nezkoumáte telefon lupou, nemáte šanci tento rušivý prvek spatřit.

HTC-one

HTC-One-1

Super LCD zase o kousek dále

Zeptáte-li se uživatelů přístrojů Samsung, zcela jistě vám odpoví, že technologie Super AMOLED nemá v oblasti displejů konkurenci. To již však není pravda. Už předchozí model (HTC One) ukázal, že i LCD má stále co nabídnout. Nejnovější technologie s názvem Super LCD 3 pak přináší další vylepšení a s klidným svědomím můžeme prohlásit, že se tento displej plně vyrovná Super AMOLEDu. Barvy Super AMOLEDu mají vysokou saturaci, občas až nepřirozenou. Oku se logicky takové „omalovánky“ líbí, LCD naproti tomu nabídne o dost věrnější podání barev. Displej je u One také jemnější než třeba u Galaxy S4, neboť kromě menší úhlopříčky při stejném rozlišení nabídne také plnohodnotnou RGB matici. Srovnat jsme mohli s loňským modelem HTC One X+ – barvy jsou skutečně ještě o nějaký ten kus věrnější, také kontrast se zvýšil, což se příjemně projevilo při čtení na slunci.

one-vs-one-x+2

Full HD rozlišení přístroji sluší, velký přínos nenabídne

Velké diskuze se odehrávají na téma rozlišení displeje v mobilním telefonu. HTC One nabídne jeden z nejjemnějších displejů na světě díky Full HD rozlišení (1920 × 1080 pixelů) na úhlopříčce 4,7″. Spousta uživatelů se ovšem ptá, zda to má vůbec cenu a zda rozdíl mezi HD rozlišení a Full HD bude znatelný. Odpověď je NE! V redakci máme vedle sebe HTC One X+ s HD rozlišením a HTC One s Full HD rozlišením a rozdíly jsou nepatrné. Stejný text se nám na HTC One čte o něco lépe, spíše než rozlišením je to ale lepší technologií displeje.

Sečteno, podtrženo – ano, displej u One je lepší a vyšši jemnost nepatrně vylepšuje čitelnost displeje, důvod ke koupi telefonu to ovšem rozhodně není. Rozdíly jsou tak minimální, že převažují spíše negativa – vyšší spotřeba a nároky na hardware. Bohužel tento aspekt ovládl marketing.

Třetí tlačítko – kdepak jsi?

Při prvním zkoumání nás trochu zaskočil počet tlačítek. Člověku to při pohledu na fotografie tak nějak nedojde, ale při prvních hrátkách s telefonem prst neustále hledá něco, co zde není. Nápis HTC, který je uprostřed, totiž neslouží k žádné funkci a logicky se tak každý může zeptat, kam se podělo tlačítko pro zobrazení spuštěných aplikací?

HTC-One_Silver-580-100

Odpověď je snadná – spuštěné aplikace zobrazíme rychlým poklepáním na tlačítko domů. To se může zdát složité, po chvilce cviku však ovládne tento trik každý a jde jen o zvyk.

Screenshot_2013-03-30-17-13-26

Tlačítko napájení je umístěno v levém horním rohu, a pokud nemáte medvědí ruku, pro jeho aktivování je nejsnazší použít jinou končetinu. Při použití jen jedné ruky si totiž budete muset telefon v ruce mírně přehodit – tlačítko je daleko.

Tlačítka pro ovládání hlasitosti jsou umístěna na pravém boku přímo do výšky palce, a tak ovládání nečiní žádné problémy. Mají navíc úpravu kartáčovaného kovu.

Hlasité reproduktory o třídu výše, stále to není ono

Byli jsme zvědavi také na kvalitu reproduktorů, kterou se HTC při prezentací telefonu chlubilo. Nově je možné využívat Beats Audia i při přehrávání v reproduktorech, což předchozí modely nenabízely – pouze do sluchátek. Kdo čekal studiovou kvalitu či výkon podobný lepším reproduktorům k PC, bude zklamán. Oproti standardním reproduktorům v mobilních telefonech je to však o třídu výše.

HTC chválíme hned za dvě podstatné věci – umístění reproduktorů a kvalita. Umístění v přední části je podle nás lepší – zvuk hraje pořád stejně i při uchopení telefonu. Kvalita přehrávání je pak rozhodně lepší než u jiných přístrojů, stále to však není ono a zvuk zatím není ani zdaleka tak dobrý, jako je tomu v případě klasických reproduktorů. Výsledek byl závislý také na tom, co přehráváme – v některých skladbách byl zvuk výtečný, jinde nezněl o moc lépe než u jiných telefonů. Téměř v každém zvuku byl přítomen nepříjemný šum, na kterém by mělo HTC zapracovat. Skvělá je na druhou stranu hlasitost – agresivní budík po ránu by mohl způsobit infarkt.

HTC Sense 5 – zaběhlá klasika

Přístroje HTC již od legendárního modelu HD2 disponují grafickou nadstavbou Sense, která systém značně upravuje a vylepšuje. Změny tak nejsou pouze kosmetického rázu, ale přidávají i další funkce a vylepšení. Model HTC One disponuje již pátou verzí, která však pokračuje v zaběhlém konceptu, a spousta věcí je stejná jako v předešlé verzi 4+. Mile nás ovšem překvapilo, kolik MB zabírá systém po startu přístroje. Hodnota totiž činí přibližně 400 MB! To se někomu může zdát příliš, redakční One X+ si ovšem hravě vezme přes 700 MB. Vypadá to tedy, že Sense 5 se konečně dočkalo určité optimalizace a již není tak nenažrané. Potěší také, že díky 2GB RAM paměti je k dispozici stále něco mezi 1 a 1,5 GB volného prostoru. Tleskáme.

Screenshot_2013-03-30-12-00-33

Blinkfeed – balast nebo užitečná funkce?

Jednou z novinek nadstavby Sense je funkce Blinkfeed. Ta přidává na základní obrazovku jakýsi stream, který v sobě ukrývá nejčerstvější novinky ze světa a vašich účtů na sociálních sítí. Bohužel je využití této služby v České republice trochu omezeno, neboť se zde zatím žádný český server neobjevil, a tak jediný český obsah bude pocházet z vašich sociálních sítí. HTC prezentuje tuto funkci na videu.

#htchelp HTC One (M7) – Stream all your favorite content onto one screen with HTC BlinkFeed

#htchelp HTC One (M7) - Stream all your favorite content onto one screen with HTC BlinkFeed

 

Spousta uživatelů se ptá, zda se dá tento prvek z plochy odstranit. Nedá. Jedinou možností je odebrat všechny služby, nic neaktualizovat a jako domácí obrazovku si zvolit jinou plochu. Obrazovku s Blinkfeedem pak prostě jen ignorovat. Stále ale platí, že zabírá jednu volnou plochu. I toto má však řešení – použít jiný Launcher.

Blinkfeed bohužel vypnout nejde, jde jen "potlačit" Blinkfeed bohužel vypnout nejde, jde jen „potlačit“

Hardware – rychlost blesku

Nová vlajková loď – nový a nejlepší hardware. Tímto pravidlem se velcí výrobci řídí již od pradávna a One nevybočuje. Novinka dostala Snapdragon 600, který tiká na frekvenci 1,7 GHz, a je doplněn grafickým čipem Adreno 320 a 2GB RAM pamětí. Extra velký výkonový skok zde nezaznamenáme, neboť je Snapdragon 600 jen mírně vylepšený čip Snapdragon S4 Pro. To ale vůbec nevadí, výkon je totiž brutální.

Screenshot_2013-03-29-22-32-22

Kromě syntetických testů nás samozřejmě zajímá především reálný výkon. Díky skvělé optimalizaci HTC Sense je běh systému bleskový, plynulý a na žádné záseky jsme zatím nenarazili. Stejně tak 2GB RAM paměť nám dovolí nechávat spoustu spuštěných aplikací v pozadí, které se nemusí kvůli nedostatku RAM ukončovat. A reálný výkon ve hrách? Vyzkoušeli jsme Real Racing 3, který dělá problém téměř každému zařízení. Na One běžel o poznání lépe než na konkurenční Tegře 3 (s Tegrou 4 zatím nemůžeme srovnat), propady výkonu byly minimální.

Screenshot_2013-03-30-17-15-19

Příjemně nás též překvapilo, že se přístroj příliš nezahříval. Po několika minutách hraní bylo sice  teplo cítit a zejména zadní kryt začal příjemně hřát, nebylo to nic strašného a rovněž displej si udržel rozumné teploty. To je oproti One X+ značný rozdíl, neboť Tegra 3 a plastová kombinace je nebezpečná kombinace a prst po několika minutách hraní stejné hry začal pálit od horkého displeje.

Ultrapixely zatím otázkou

Společnost HTC předvedla ve svém přístroji technologii s názvem Ultrapixels. Co si pod tím představit? Velikost snímače zůstala, zmenšil se ovšem počet megapixelů. To znamená, že jsou jednotlivé pixely fyzicky větší, díky čemuž by měly být schopny zachycovat více světla. To v praxi znamená, že snímky pořizované při horších světelných podmínkách by měly na HTC One vypadat lépe než u konkurence. To v průběhu testování ještě pořádně ozkoušíme, zatím se nám podařilo udělat pouze několik snímků, které samy o sobě moc nevypovídají. Zajímavý bude například test mezi naším One X+ a novým One.

IMAG0017

IMAG0003

Zaujala nás ještě jedna věc u fotoaparátu – model One X(+) trpěl tím, že čočka fotoaparátu vystupovala ze zadní části zařízení, navíc byla chráněna pouze plastovým sklem, které se velmi snadno poškrábalo. U One již toto nehrozí – čočka je mírně zapuštěna a objektiv je chráněn tvrzeným sklem.

Závěr

HTC One je již v naší plné moci a začínáme jej podrobně testovat. Zanedlouho se tak můžete těšit na detailní recenzi nového vlajkového modelu od HTC, který vypadá papírově velmi dobře. Největšími konkurenty jsou bezesporu Samsung Galaxy S4 a Sony Xperia Z. Bude HTC One letos nejlepší?

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (40)