Menu

HTC One v redakci – androidí král z kovu [první dojmy]

Je tomu již rok, co nám do redakce doplula tehdejší vlajková loď HTC One X, a historie se znovu opakuje – v naší redakci se objevil kovový klenot, který bude atakovat pozici krále letošních Androidů. Přivítejte HTC One. Pojďme se podívat, jaký dojem na nás udělal přístroj krátce po prvním prozkoumání.

Žádná plastová hračka, ale kovový klenot

Elegance a luxus. To je cesta, kterou proplouvá tchajwanský výrobce se svým vlajkovým korábem pro letošní rok. Žádný plast, ale nefalšovaný kov. Přístroj hned při prvním uchopení příjemně zachladí a máme jasno. I přes poměrně velké rozměry se telefon do ruky usadil dobře – tenký profil a zakulacená záda způsobí, že telefon v ruce dramaticky neklouže a žádná část do ruky netlačí. To zajistily také zkosené hrany přístroje, které neřežou. Příjemně překvapila také váha telefonu. Ta je sice logicky o nějaký ten gram vyšší než v případě plastové konkurence, hodnota 143 gramů je však stále příjemná.

Netradiční design nadchnul

Udělat v dnešní době přístroj, který by se značně odlišoval od konkurence, se zdá být problematické. Daleko častěji sahají výrobci k jednoduchému řešení, kdy se vzhledem blíží k nějakému jinému úspěšnému přístroji. HTC na to šlo zcela jinak a vzhled se od většiny přístrojů a také od předchozího modelu liší. Proč od většiny a ne od všech? Odpovědí je BlackBerry Z10, které je HTC One velmi podobné.

Jistá podoba tu přeci jen je - HTC One vs. Blackberry Z10

Jistá podoba tu přeci jen je – HTC One vs. Blackberry Z10

Přední a zadní kovová část je spojena tenkou plastovou částí s béžovou barvou, která oku sedne. Při bližším prozkoumání zjistíme, že barva z této části nepatrně zasahuje i do kovové konstrukce, která pak vypadá trochu “okousaně”. Pokud ovšem nezkoumáte telefon lupou, nemáte šanci tento rušivý prvek spatřit.

HTC-one

HTC-One-1

Super LCD zase o kousek dále

Zeptáte-li se uživatelů přístrojů Samsung, zcela jistě vám odpoví, že technologie Super AMOLED nemá v oblasti displejů konkurenci. To již však není pravda. Už předchozí model (HTC One) ukázal, že i LCD má stále co nabídnout. Nejnovější technologie s názvem Super LCD 3 pak přináší další vylepšení a s klidným svědomím můžeme prohlásit, že se tento displej plně vyrovná Super AMOLEDu. Barvy Super AMOLEDu mají vysokou saturaci, občas až nepřirozenou. Oku se logicky takové “omalovánky” líbí, LCD naproti tomu nabídne o dost věrnější podání barev. Displej je u One také jemnější než třeba u Galaxy S4, neboť kromě menší úhlopříčky při stejném rozlišení nabídne také plnohodnotnou RGB matici. Srovnat jsme mohli s loňským modelem HTC One X+ – barvy jsou skutečně ještě o nějaký ten kus věrnější, také kontrast se zvýšil, což se příjemně projevilo při čtení na slunci.

one-vs-one-x+2

Full HD rozlišení přístroji sluší, velký přínos nenabídne

Velké diskuze se odehrávají na téma rozlišení displeje v mobilním telefonu. HTC One nabídne jeden z nejjemnějších displejů na světě díky Full HD rozlišení (1920 × 1080 pixelů) na úhlopříčce 4,7″. Spousta uživatelů se ovšem ptá, zda to má vůbec cenu a zda rozdíl mezi HD rozlišení a Full HD bude znatelný. Odpověď je NE! V redakci máme vedle sebe HTC One X+ s HD rozlišením a HTC One s Full HD rozlišením a rozdíly jsou nepatrné. Stejný text se nám na HTC One čte o něco lépe, spíše než rozlišením je to ale lepší technologií displeje.

Sečteno, podtrženo – ano, displej u One je lepší a vyšši jemnost nepatrně vylepšuje čitelnost displeje, důvod ke koupi telefonu to ovšem rozhodně není. Rozdíly jsou tak minimální, že převažují spíše negativa – vyšší spotřeba a nároky na hardware. Bohužel tento aspekt ovládl marketing.

Třetí tlačítko – kdepak jsi?

Při prvním zkoumání nás trochu zaskočil počet tlačítek. Člověku to při pohledu na fotografie tak nějak nedojde, ale při prvních hrátkách s telefonem prst neustále hledá něco, co zde není. Nápis HTC, který je uprostřed, totiž neslouží k žádné funkci a logicky se tak každý může zeptat, kam se podělo tlačítko pro zobrazení spuštěných aplikací?

HTC-One_Silver-580-100

Odpověď je snadná – spuštěné aplikace zobrazíme rychlým poklepáním na tlačítko domů. To se může zdát složité, po chvilce cviku však ovládne tento trik každý a jde jen o zvyk.

Screenshot_2013-03-30-17-13-26

Tlačítko napájení je umístěno v levém horním rohu, a pokud nemáte medvědí ruku, pro jeho aktivování je nejsnazší použít jinou končetinu. Při použití jen jedné ruky si totiž budete muset telefon v ruce mírně přehodit – tlačítko je daleko.

Tlačítka pro ovládání hlasitosti jsou umístěna na pravém boku přímo do výšky palce, a tak ovládání nečiní žádné problémy. Mají navíc úpravu kartáčovaného kovu.

Hlasité reproduktory o třídu výše, stále to není ono

Byli jsme zvědavi také na kvalitu reproduktorů, kterou se HTC při prezentací telefonu chlubilo. Nově je možné využívat Beats Audia i při přehrávání v reproduktorech, což předchozí modely nenabízely – pouze do sluchátek. Kdo čekal studiovou kvalitu či výkon podobný lepším reproduktorům k PC, bude zklamán. Oproti standardním reproduktorům v mobilních telefonech je to však o třídu výše.

HTC chválíme hned za dvě podstatné věci – umístění reproduktorů a kvalita. Umístění v přední části je podle nás lepší – zvuk hraje pořád stejně i při uchopení telefonu. Kvalita přehrávání je pak rozhodně lepší než u jiných přístrojů, stále to však není ono a zvuk zatím není ani zdaleka tak dobrý, jako je tomu v případě klasických reproduktorů. Výsledek byl závislý také na tom, co přehráváme – v některých skladbách byl zvuk výtečný, jinde nezněl o moc lépe než u jiných telefonů. Téměř v každém zvuku byl přítomen nepříjemný šum, na kterém by mělo HTC zapracovat. Skvělá je na druhou stranu hlasitost – agresivní budík po ránu by mohl způsobit infarkt.

HTC Sense 5 – zaběhlá klasika

Přístroje HTC již od legendárního modelu HD2 disponují grafickou nadstavbou Sense, která systém značně upravuje a vylepšuje. Změny tak nejsou pouze kosmetického rázu, ale přidávají i další funkce a vylepšení. Model HTC One disponuje již pátou verzí, která však pokračuje v zaběhlém konceptu, a spousta věcí je stejná jako v předešlé verzi 4+. Mile nás ovšem překvapilo, kolik MB zabírá systém po startu přístroje. Hodnota totiž činí přibližně 400 MB! To se někomu může zdát příliš, redakční One X+ si ovšem hravě vezme přes 700 MB. Vypadá to tedy, že Sense 5 se konečně dočkalo určité optimalizace a již není tak nenažrané. Potěší také, že díky 2GB RAM paměti je k dispozici stále něco mezi 1 a 1,5 GB volného prostoru. Tleskáme.

Screenshot_2013-03-30-12-00-33

Blinkfeed – balast nebo užitečná funkce?

Jednou z novinek nadstavby Sense je funkce Blinkfeed. Ta přidává na základní obrazovku jakýsi stream, který v sobě ukrývá nejčerstvější novinky ze světa a vašich účtů na sociálních sítí. Bohužel je využití této služby v České republice trochu omezeno, neboť se zde zatím žádný český server neobjevil, a tak jediný český obsah bude pocházet z vašich sociálních sítí. HTC prezentuje tuto funkci na videu.

 

Spousta uživatelů se ptá, zda se dá tento prvek z plochy odstranit. Nedá. Jedinou možností je odebrat všechny služby, nic neaktualizovat a jako domácí obrazovku si zvolit jinou plochu. Obrazovku s Blinkfeedem pak prostě jen ignorovat. Stále ale platí, že zabírá jednu volnou plochu. I toto má však řešení – použít jiný Launcher.

Blinkfeed bohužel vypnout nejde, jde jen "potlačit"

Blinkfeed bohužel vypnout nejde, jde jen “potlačit”

Hardware – rychlost blesku

Nová vlajková loď – nový a nejlepší hardware. Tímto pravidlem se velcí výrobci řídí již od pradávna a One nevybočuje. Novinka dostala Snapdragon 600, který tiká na frekvenci 1,7 GHz, a je doplněn grafickým čipem Adreno 320 a 2GB RAM pamětí. Extra velký výkonový skok zde nezaznamenáme, neboť je Snapdragon 600 jen mírně vylepšený čip Snapdragon S4 Pro. To ale vůbec nevadí, výkon je totiž brutální.

Screenshot_2013-03-29-22-32-22

Kromě syntetických testů nás samozřejmě zajímá především reálný výkon. Díky skvělé optimalizaci HTC Sense je běh systému bleskový, plynulý a na žádné záseky jsme zatím nenarazili. Stejně tak 2GB RAM paměť nám dovolí nechávat spoustu spuštěných aplikací v pozadí, které se nemusí kvůli nedostatku RAM ukončovat. A reálný výkon ve hrách? Vyzkoušeli jsme Real Racing 3, který dělá problém téměř každému zařízení. Na One běžel o poznání lépe než na konkurenční Tegře 3 (s Tegrou 4 zatím nemůžeme srovnat), propady výkonu byly minimální.

Screenshot_2013-03-30-17-15-19

Příjemně nás též překvapilo, že se přístroj příliš nezahříval. Po několika minutách hraní bylo sice  teplo cítit a zejména zadní kryt začal příjemně hřát, nebylo to nic strašného a rovněž displej si udržel rozumné teploty. To je oproti One X+ značný rozdíl, neboť Tegra 3 a plastová kombinace je nebezpečná kombinace a prst po několika minutách hraní stejné hry začal pálit od horkého displeje.

Ultrapixely zatím otázkou

Společnost HTC předvedla ve svém přístroji technologii s názvem Ultrapixels. Co si pod tím představit? Velikost snímače zůstala, zmenšil se ovšem počet megapixelů. To znamená, že jsou jednotlivé pixely fyzicky větší, díky čemuž by měly být schopny zachycovat více světla. To v praxi znamená, že snímky pořizované při horších světelných podmínkách by měly na HTC One vypadat lépe než u konkurence. To v průběhu testování ještě pořádně ozkoušíme, zatím se nám podařilo udělat pouze několik snímků, které samy o sobě moc nevypovídají. Zajímavý bude například test mezi naším One X+ a novým One.

IMAG0017

IMAG0003

Zaujala nás ještě jedna věc u fotoaparátu – model One X(+) trpěl tím, že čočka fotoaparátu vystupovala ze zadní části zařízení, navíc byla chráněna pouze plastovým sklem, které se velmi snadno poškrábalo. U One již toto nehrozí – čočka je mírně zapuštěna a objektiv je chráněn tvrzeným sklem.

Závěr

HTC One je již v naší plné moci a začínáme jej podrobně testovat. Zanedlouho se tak můžete těšit na detailní recenzi nového vlajkového modelu od HTC, který vypadá papírově velmi dobře. Největšími konkurenty jsou bezesporu Samsung Galaxy S4 a Sony Xperia Z. Bude HTC One letos nejlepší?

 

Komentáře

Mirek

Mirek

1.4.2013 6:28

Krasny

Tombik

Tombik

1.4.2013 7:51

Hezký preview na recenzi, jako majitel OneX se nemůžu dočkat srovnání s OneX+ :-)
A k samotnému One? Prostě krása :-)

ja

ja

1.4.2013 7:52

Odkud je to opsano?
A když už opisujete, Sense 5 není zaběhla klasika, ale kompletně přepracované.
SA považují v současné době za nejhorší informační web…

Shark.jd

Jan Dolejšexternista 20

1.4.2013 7:54

ja
Opsáno není nic a jako majitel HTC One X+ vím, že je zde spousta věcí stejných a majitel, který již přístroj se Sense vlastnil, zde všechno najde – proto zaběhlý koncept. Vy jste držel HTC One v ruce?

S11V3R

Vladimír Režný 0

1.4.2013 8:05

Nástavba Sense se mi u htc líbila, je to ale každého názor, htc ONE se mi dost libi, ale kupovat nebudu, stačí mi SGN2.

BoBo

BoBo

1.4.2013 8:07

Jako všude jinde, tak i zde jsou fotografie katastrofální..
HTC vážně fotoaparáty neumí, jinak design se konečně povedl, a chvíli jsem o něm uvažoval:(.. Takhle asi opět zvítězí MT z rodiny Galaxy..

milan

milan

1.4.2013 9:05

To vazne len koli fotaku si kupis radsej tu plastovu srakotinu???

JohnyAsbest

JohnyAsbest

1.4.2013 9:28

cokoli, co rozhodí ťamťungáče, je správné. A propos – a to není žádný apríl – Sony prodalo od února, co začalo prodávat Xperii Z – již 4,6 milionu kusů. Těžká konkurence pro Galaxy S IV a iPhone 5. A když se k tomu přidá i HTC One, které považuji za mobilní skvost, tak půjde ťamťung směrem – do pr-yč.

Pavel

Pavel

1.4.2013 9:35

pro me je zatím nejlepší sony xperia V

Miroslav Šiler

1.4.2013 9:27

az pro to bude alternativni romka bez htc balastu, tak ho mozna koupim…

BoBo

BoBo

1.4.2013 10:34

Ano zvítězí celková vybavenost, u HTC u mě boduje pouze design, ale zase unibody, ač krásná, tak jednou spadne a je vymalováno.. Není to pak jen výměna plastu za pár šupů..
Měl sem SGS3, iPhone4S, Padfone, a teď Lumii 920<- zatím paradoxně největší spokojenost, a opravdu výborný fotoaparát.. http://www.flickr.com/photos/ahmedalamiryphotos/
tam se nechytá téměř nic, až na 808, ale ta je zabitá systémem..
Chci telefon s designem HTC, střeva a Samsung, jelikož jsou opravdu nejlépe sladěná, a vysokou odolnost spolu s citlivým displejem a voděodolností..
Třešničkou na dortě by byla qwerty a baterie 3000mAh+..
Za tento telefon klidně nechám 20000, protože si myslím, že by mi alespoň 2 roky vydržel..

Tony

Tony

1.4.2013 10:35

BoBo tie fotky sú lepšie ako na Xperii Z, porovnateľné s iPhone 5 a o niečo horšie ako Lumia 920.

BoBo

BoBo

1.4.2013 10:46

No dle ostatních redakcí tomu tak není, a nějak tu kvalitu HTC nevidím:
http://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_s4_vs_htc_one-review-913p8.php
Nechci zrdcadlovku v mobilu, ale pokud se jedná o Hi-end přístroj, tak by byla škoda to takhle zkazit, navíc se HTC kasalo, o jakou revoluci se jedná..

bizzi

1.4.2013 9:56

blinkgeed nejde vypnout? to nepochopim jak v dnešní době může někdo udělat telefon, kde si nuuu přizpůsobit obrazovku. to je přeci základ! jinak tel pěkný, taky o něm uvažuji. co se týká názoru plastovyho smečka u konkurence, tak bacha… plast je tisíckrát praktičtější…moje sgs I letěla tolikrát po betonu, nebo na kachlicky a drží porad.. takže z kovu bych mel strach, aby to nedopadlo jako u iphonu- viz. crash testy

kazan

kazan

1.4.2013 11:06

Kulata zada to je nejvetsi zhovadilost co se u dotykace muze udelat. A fotky to taky nedela moc dobre.

Honza

Honza

1.4.2013 11:21

Každému vyhovuje něco jiného mám přes rok htc evo 3d a maximální spokojenost ale stim co přichází na trh nové lodě mám jasno co je pro mě bude vyhovující určitě 4jádro 5palců vyměnitelná baterie 2giga ram sd karty a to nejdůležitější je pro mě FULL HD protože hraju přes TV hry a ty kostičky na mém evu nejsou vůbec hezké. Ten kdo říká ze je full hd je knicemu tak je to jen jeho názor já do něj jdu určitě

Bullkick

1.4.2013 11:47

kazan: Pro Tebe to blbost být může … když přišel na trh iPhone 5 tak hodně kritizované téma bylo “Placatá záda telefonu”. Většina se shodla na tom, že zakulacená záda jsou pro telefon lepší (lépe se drží, lépe se bere ze stolu ..)

Telefon vypadá dobře. Snad to postaví HTC zase na nohy.

Bullkick

1.4.2013 11:55

Honza: Tak jako, hrát hry na telefonu a streamovat je do TV .. to je pubertální věc. Full HD na telefonu je s prominutím koko-tina. Telefon je na telefonování, smskování, surfování po netu a navigování. Tohle všechno mi poskytuje iPhone 5 s ideální velikostí displeje.

Nejsem iPhonista a stále beru Android jako špičku. Ale telefon musím mít stále v pohotovosti, plně připravený a spolehlivý. To mi dnes nabídl zatím jen Apple.

Na běhání si beru One X a na ostatní kravinky (hry, filmy, seriály ..) mám TF700 se 120GB místa.
Co byste od telefonu ještě nechtěli.

Je to trošku paradox. Koupit si co nejmenší věc (telefon), abych ji připojoval k velké věci (TV) a hrál na tom. Nepřipadá Vám ti divné? Kupte si tablet nebo počítač, budete to mít lepší.

Adam

Adam

1.4.2013 12:01

No tak dobře fotí to hůř, ale aktualizace to spraví (doufám). Blinkfeed nejde vypnout ale když tam odděláte ty zdoje a zvolíte si obrazovku, tak si nemůžu pomoct ale máte prostě normální htc bez blinkfeed, který je v rohu a prostě ho nebudete používat, to přece nevadí. Dotaz na redakci: kolik si ten blinkfeed bez zdrojů vezme ram, jestli je to teda zvlášť a ne dohromady s htc sense :) jinak super článek. Nejvíc se mi líbí že k tomu necháváte “otevřený” názor, nic nám nenutíte.

Kazan

Kazan

1.4.2013 12:35

Bullkick: si delate srandu to je mobil tezkej jako cihla zlata ? Kulata zada jsou uplne na …. prej aby se lepe drzel nebo aby se lepe zvedal ze stolu :D Je pravda ze na 5″ potrebujete normalni ruce a ne male a drevene motyky.

Tony

Tony

1.4.2013 12:38

BoBo prečo na GSMarene sú najhoršie fotky zo všetkých zahraničných webov?? GSMarena hlavne prilepšuje Samsungu, na Technobuffalo, Pocketnow aj Phonearene sú tie fotky oveľa lepšie, aj na mobilmanii boli fotky rovnako dobré ako na iPhone 5.

madmax

madmax

1.4.2013 12:43

Zdá se mi to, nebo máte v pravém spodním rohu foto rozmazané? Tento problém mají skoro všechny kusy, možná by stálo za to ukázat fotky s novějším firmwarem, který by to měl opravit.

BoBo

BoBo

1.4.2013 13:03

Mě přijdou fotogragie nedokonalé na všech webech, buďto velice málo detailů a mnoho šumu, nebo rozmazané části fotek, případně rozmazaná fotka celá..
Kýžený efekt se nedostavil, a dovoluju si tvrdit, že stařičká SGS2 fotila lépe..

Bullkick

1.4.2013 13:12

Kazan: Opravdu je to tak a srandu si nedělám. Co na to říct. Každý si najde na všem něco .. mě osobně je úplně fuk jestli jsou záda placatá nebo kulatá.

Možná trošku bych se přikláněl za placatá. Když telefon leží na stole a já na něm něco píšu tak se nehoupe, jako u kulatých.

Rozhodně to není takový faktor, aby někdo kvůli tomu přemýšlel o jiném telefonu.

Tony

Tony

1.4.2013 13:59

Všetky weby a vymenoval iba jeden a aj ten je platený Samsungom. Ani SGS3 nerobí lepšie fotky ako One, tak tá tvoja SGS2 už vôbec nie, ale jasné,

Tony

Tony

1.4.2013 14:01

že sa ti viac páčia omalovanky.
Sorry za 2 príspevky, ale píšem na mobile a omylom som jeden odoslal.

Derryk

Derryk

1.4.2013 18:00

S4 má větší plochu displeje při menších vnějších rozměrech i váze, vyměnitelnou baterií. Plasty míň náchylné na poškození a případně vyměnitelné. O rozšiřitelné paměti u S4 nemluvě. Pár laciných dizajnových prvků a dosud nevyladěný perspektivní fotoaparát, nevidím jako tahouna, který dostane HTC do černých čísel.

Mirek

Mirek

1.4.2013 18:14

Plasty míň náchylné na poškození? TO JE ALE KRAVINA :-D

Bullkick

1.4.2013 18:19

Celý ten post Derryka zavání fanatismem, zaujetím a technickou nevyzrálostí :-)

kk

kk

1.4.2013 20:06

Jan Dolejš: Můžete do recenze zařadit nějaké důvody proč přejít z HTC One X+ na HTC One? HTC One X+ vlastním a podle mě má výkonu až až, sense 5 prý dostane a fotoaparát se také po aktualizaci výrazně zlepšil.
Předem díky.

Shark.jd

Jan Dolejšexternista 20

1.4.2013 20:22

kk
Ano, bude to součástí, neboť shodou náhod je One X+ můj.

kk

kk

1.4.2013 20:59

Výborně!

Derryk

Derryk

2.4.2013 2:56

Mirek: vycházím z údajů v předchozím článku.:
S4
“Plastová konstrukce má však také výhody – přístroj je lehčí a snese i tvrdší zacházení. Navíc zvolil Samsung
tradiční konstrukci, kdy je možné sundat zadní kryt a vyměnit baterii.”

HTC ONE
” Obrácenou stranou mince je o něco vyšší hmotnost a fakt, že přístroj vám po pádu na zem skutečně nepoděkuje a vaše nepatrnost se do těla doslova vryje. Ani letošní model neumožní uživateli vyměnit baterii,
tělo je jeden celý kus. Vrzat zde opravdu nic nebude. ”

Bullkick: fanatismem? Vlastně by se tak posloupnost výběrů HTC Desire (amoled), HTC Desire HD a HTC EVO 3D dala nazvat. :)

Mirek

Mirek

2.4.2013 12:17

Derryk: To ja radeji vychazim z praxe nez z toho kde si co prectu.

Bullkick

2.4.2013 12:46

Derryk: Jsi názorná ukázka toho, jak dokáže člověk podlehnout marketingovým sračkám :-)

LinS

LinS 0

2.4.2013 23:46

Hezky napsáno, Honzo, těším se na recenzi ;-).

JaM

JaM

3.4.2013 14:48

Ak ste videli clanok na iFixit, tak viete ze HTC unibody design nie je ani trochu unibody…

Tony

Tony

3.4.2013 18:24

JaM: Aha o čo na tom nieje unibody?? veď kryt museli rozrezať aby sa dovnútra dostali.

Shark.jd

Jan Dolejšexternista 20

3.4.2013 18:25

JaM
Já myslím, že pro běžného zákazníka stačí pojmem unibody naznačit, že jej sám nijak nerozebere.

ben

ben

22.5.2013 17:41

Foťák je htc klasika řekl bych. Zaoblená záda mě teda pěkně serou, protože když chci zadávat text do ležícího telefonu na stole, tak se celý klepe. Kryt foto čočky z tvrzeného skla :) No, po týdnu miniškrábanec u kraje a to si dávám bacha a čekám na dodání obalu… Hardware tlačítka fotoaparátu se zřejmě už nikdy nedočkám. Blinkfeed a tomu podobné považuji za kravinu, ale to je zřejmě můj antisociální problém. Za ty peníze by se mohli na taiwanu polepšit. Přesto byla pro mě HTC one jasná volba. Telefon používám jako mobilní kancelář. Telefon je rychlý, bez záseků, display myslím vynikající, zvuk zatím ten nejlepší ze všech telefonů kolem.

RSS (komentáře k článku)