Hra Mini Metro: zvládnete vybudovat síť městské podzemní dráhy?

mini_metro_ico

Kdo by si pomyslel, že budování sítě podzemní dráhy může být zábavné, nebo snad dokonce napínavé? Hra Mini Metro vývojářského studia Playdigious, která je od poloviny října dostupná pro Android, vás o tom přesvědčí. Vaším cílem v ní bude budování metra v reálných městech po celém světě. Hra zaujme minimalistickým vzhledem a schematickou grafikou, odpovídající plánku podzemní dráhy. Přesto dokáže být zábavnější, než by se při pohledu na snímky obrazovek mohlo zdát. Proto se jako první podíváme na oficiální video.

Mini Metro – App Preview

Mini Metro - App Preview

Jak hra Mini Metro funguje?

Na začátku vás v herním plánu bude čekat několik stanic, které musíte propojit tunely. Postupně se začnou objevovat další stanice a vaším úkolem je připojit je do stávající sítě. Zásadním prvkem hry jsou cestující, kteří různě vytěžují jednotlivé trasy a zastávky. Stanice samozřejmě nejsou nafukovací, takže po zaplnění některé z nich hra okamžitě končí. Vaším úkolem tedy bude nejen spojovat jednotlivé body, ale také sledovat provoz a reagovat na něj. Můžete například postavit novou linku, přidat do soupravy vagón navíc, nebo posílit trasu o jeden spoj. Za každý úspěšně přežitý týden dostanete odměnu v podobě dalšího vlaku, vagónu, podvodního tunelu, zvětšení vybrané stanice či nové linky, abyste mohli pokračovat v dalším rozvoji. V některých případech pak bude na vás, jakou odměnu si vyberete, což klade nároky na strategické myšlení.

Nelehké začátky usnadní průvodce

S úvodní orientací ve hře vám pomůže krátký průvodce prvním spuštěním, který vysvětlí, jak spojovat stanice, předvede jízdu vlaků metra, zařazení nově otevřené zastávky i pohyb cestujících. Vysvětlí též budování tunelů pod vodou, kterých máte k dispozici jen omezený počet, nebo přidávání dalších vlaků na trasu.

K lepší orientaci v dění přispívají tvary, jimiž jsou znázorněni cestující. Ty odpovídají cíli cesty – jednotlivé stanice mají totiž symboly různých tvarů (kruhů, trojúhelníků, čtverců, atd.). Vaše první pokusy o vybudování funkční sítě metra patrně nedopadnou nejlépe, ale uvidíte, že časem se naučíte rozpoznávat kritická místa a reagovat na ně odpovídajícím způsobem. Postupně si tak otevřete nové úrovně v podobě dalších měst. Hra začíná v Londýně, hned pro začátek jsou dostupné také Paříž a New York. S dalšími úrovněmi se můžete propracovat třeba do Berlína, Melbourne, Hongkongu, Ósaky (zde na vás čekají rychlovlaky), Petrohradu, Montrealu a dalších měst. Během hry vás bude doprovázet sice jednoduchý, ale příjemně poslouchatelný soundtrack.

Hra stojí v Obchodě Play ne zrovna lidových 4,99 dolarů (v české mutaci 129,99 Kč), ale pokud vás chytne, určitě nebudete litovat. Aplikace neobsahuje reklamy, ani žádné další nákupy. Velmi kladně pak hodnotíme skutečnost, že celá hra je lokalizována do češtiny, což významně usnadňuje její pochopení.

Co Mini Metro slibuje v Obchodě Play?

V oficiálním popisku se autoři na prvním místě chlubí nominací na cenu BAFTA (Britské akademie filmového a televizního umění) a oceněním IGF (Independent Game Festival). Verze pro počítače se prodalo přes 250 tisíc kusů. Hra Mini Metro je o vytváření sítě podzemní dráhy pro rostoucí město. Úkolem je kreslit trasy mezi stanicemi, provozovat na linkách vlaky a zapojovat do sítě nově otevřené stanice. Budete muset rozhodovat, k čemu použijete omezené zdroje, abyste udrželi město v pohybu.

Jako zásadní vlastnosti a funkce jsou jmenovány:

  • Náhodný růst města (vznik nových stanic a jejich zatížení, takže každá hra je unikátní.
  • Své plánovací schopnosti můžete vyzkoušet v jedenácti reálných městech.
  • Různá vylepšení pro budování sítě.
  • Normální režim pro rychlou hru, nebo extrémní jako velká výzva, ve které nelze měnit trasy.
  • Soutěžte proti hráčům po celém světě v každodenní výzvě.
  • Noční režim a režimy pro barvoslepé.
  • Responzivní hudební podkres.

Pustíte se do budování?

Sami uvidíte, že postupem času je hra náročnější a náročnější, a když přestane pomáhat přidávání vlaků a stavění dalších linek, dokáže být i poměrně značně stresující. Pokud byste chtěli ještě nějaké další informace, podívejte se na oficiální stránky.

Po více než 5000 stažení má tato hra nadprůměrnou známku 4,9 z 5,0 možných. To už stojí za vyzkoušení, co říkáte? Instalovat ji můžete na 4.0.3 a vyšší.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (6)