Home Design 3D: navrhněte si pokoj, byt nebo dům

home_design_ico

Chcete si zařídit pokoj, byt, nebo stavíte či uvažujete o stavbě domu? Aplikace Home Design 3D nabídne jednoduché a intuitivní uživatelské rozhraní, ve kterém snadno zpracujete celý projekt. K dispozici jsou tři režimy pohledů: klasický dvourozměrný půdorys, trojrozměrný pohled z ptačí perspektivy, případně se na návrh můžete podívat očima obyvatele/návštěvníka.

Home Design 3D: navrhněte si pokoj, byt nebo dům Home Design 3D: navrhněte si pokoj, byt nebo dům

Co Home Design 3D nabízí?

Podle popisku v Obchodě Play aplikace nabízí rovnováhu mezi jednoduchým použitím a rozsáhlou sbírkou funkcí. V Home Design 3D si můžete jednoduše navrhnout svůj domov, naplánovat změnu či rekonstrukci, nebo se třeba podívat na to, jak bude vypadat nové vybavení obýváku či dětský pokojíček v nových barvách. K dispozici jsou dva režimy práce:

Ve 2D můžete kreslit místnosti, osazovat okna a dveře a přidat stěny a příčky. Snadno změníte výšku či tloušťku stěn, tvar místnosti a její orientaci (díky funkci kompasu). Pouhým přetažením si vyberete ze stovek objektů, které následně změníte tak, aby odpovídaly exteriéru i interiéru vašeho domova.

Ve 3D režimu můžete vytěžit z vašeho projektu maximum – díky zcela novému 3D enginu se snadno podíváte na fotorealistický náhled vašeho návrhu. K dispozici jsou funkce dne a noci, které vám ukážou, kam přesně bude dopadat světlo v různých denních dobách. Můžete vybírat z textur a upravit svůj projekt buď dvojitým klepnutím, nebo jednoduchým “táhni a pusť”.

Jako hlavní vlastnosti a funkce jsou jmenovány:

  • Snadné použití a intuitivní rozhraní.
  • Přetažení jakéhokoli předmětu nebo kusu nábytku kamkoli chcete (okna, dveře, stoly, stoly, koberce, atd.).
  • Obrovská paleta funkcí (kopírovat/vložit, magnet, jednotlivé stěny, nastavení výšky zdí, …).
  • Více než 800 různých objektů pro dům a zahradu.
  • Nastavení rozměrů každého prvku (stěny, předměty, nábytek, …).
  • Nový 3D engine pro fotorealistické vykreslování.
  • Navštivte svůj domov ve 3D se dvěma režimy navigace (pohled první osoby a ptačí perspektiva).
  • Pokročilé možnosti přizpůsobení – všechny obklady a materiály lze přizpůsobit.
  • Podpora telefonů i tabletů.
  • Nevyžaduje internetové připojení.

Jak Home Design 3D funguje v praxi?

Aplikaci ve verzi 1.0.0 jsme nainstalovali na redakční Nexus 7 s oficiálním Androidem 5.0. Trochu nás zaskočila velikost instalačního balíčku – 447 MB je na tomto systému poměrně hodně, nicméně jedná se de facto o grafický program, kde jsou podobné objemy pochopitelné. S tím ale souvisí i poměrně dlouhá doba na stažení a následnou instalaci. Samotné spuštění programu je relativně rychlé, chvilku se budete dívat na úvodní logo a velice rychle přijdete na to, že aplikace běží v režimu na šířku.

Úvodní logo aplikace Home Design 3D Úvodní logo aplikace Home Design 3D

Následně se zobrazí upozornění, že ve variantě zdarma není možné ukládat projekty, s nabídkou pořízení plné verze.

Ve variantě zdarma není možné ukládat projekty Ve variantě zdarma není možné ukládat projekty

Pro začátek je připraven náčrt bytu se dvěma místnostmi, který je možné dále upravovat, nebo úplně “překopat.”

Pro začátek je připraven náčrt bytu se dvěma místnostmi Pro začátek je připraven náčrt bytu se dvěma místnostmi

Ovládání je intuitivní: po klepnutí na objekt můžete začít měnit jeho rozměry (přímo v nákresu se pak zobrazuje přesná velikost), přesouvat ho, otáčet, nebo smazat. Podobně snadná je změna tloušťky, délky i šířky zdí.

Přidávat nové objekty lze skrze postranní nabídku, kde jsou na výběr zdi, okna, dveře, otvory, schody, ale také kusy nábytku, roztříděné do několika kategorií (stoly, postele, skříně, elektrické spotřebiče, osvětlení, …).

Nové objekty lze přidávat z postranní nabídky Nové objekty lze přidávat z postranní nabídky

Nové objekty lze přidávat z postranní nabídky Nové objekty lze přidávat z postranní nabídky

Každý objekt je možné si před vložením do projektu prohlédnout doslova ze všech stran. Aplikace je poměrně logická, takže například nedovolí umístit okno uprostřed pokoje, aniž by tam byla zeď.

Nové objekty lze přidávat z postranní nabídky Nové objekty lze přidávat z postranní nabídky

Nové objekty lze přidávat z postranní nabídky Nové objekty lze přidávat z postranní nabídky

Přes tlačítko 3D v horní liště se můžete přepnout do trojrozměrného zobrazení, nabízejícího dva režimy: buď se můžete na svůj projekt podívat očima obyvatele bytu/domu, nebo z ptačí perspektivy. V obou případech je možné se obrazem libovolně pohybovat.

Navíc v tomto módu lze upravovat textury – například barvy, tapety, koberce a další povrchy. Ovládání je v tomto směru opět jednoduché – stačí zvolit povrch z nabídky a přetáhnout ho na příslušné místo obrazu.

Nástrojové lišty je možné vypnout skrze tlačítko se šipkou v levém horním rohu – pak si můžete vychutnat ničím nerušený pohled na své dílo. V nastavení lze ovlivnit jednotky (metrické nebo imperiální), automatické přichytávání objektů, určit výchozí tloušťku stěn a výšku zdí. Ve 2D módu je navíc možné zapnout i kótování.

Režim zobrazení bez nástrojů Režim zobrazení bez nástrojů

Celkově hodnotíme princip práce jako velice intuitivní i pro ty uživatele, kteří nikdy s podobným typem aplikace nepracovali. Vše je podřízeno snadnému a pochopitelnému ovládání. Drobnou výtku budeme mít snad jen k fungování tlačítka Zpět, které v některých případech vede k okamžitému ukončení aplikace bez jakéhokoli dotazu, což s ohledem na fakt, že verze zdarma nedovoluje ukládat projekt, příliš nepotěší.

Zdarma, nebo zaplatit?

Verze zdarma není z hlediska funkcí při navrhování v podstatě nijak “ořezaná”. Jediné, ovšem o to zásadnější omezení, je nemožnost uložení a opětovného načtení projektu. V tomto provedení tedy aplikace dokonale poslouží k otestování, v reálném nasazení ovšem patrně budete muset skrze nákupy v aplikaci zaplatit částku 198 Kč za plnou verzi, eventuálně 297 Kč za variantu “Gold”.

Myslíte-li to s navrhováním vážně, budete si muset pořídit placenou verzi Myslíte-li to s navrhováním vážně, budete si muset pořídit placenou verzi

Resumé

Přestože jde o relativně velký a náročný program, na dva roky starém tabletu Nexus 7 fungoval poměrně hladce a plynule. Dokonce ani ve 3D zobrazení jsme nezaznamenali žádné zadrhávání či problémy s vykreslováním.

Líbí se nám intuitivní způsob práce a široká nabídka objektů, které lze do projektu vložit a dále s nimi pracovat. Určitě si vybere každý, navíc s ohledem na možnosti přizpůsobení lze vyladit téměř každou maličkost podle svých představ, takže výsledek bude odpovídat zamýšlenému záměru.

Aplikaci Home Design 3D si dosud nainstalovalo více než pět tisíc uživatelů a její známka v Obchodě Play je 4,3. 447 MB velký instalační balíček můžete použít na zařízeních s Androidem 4.0 a vyšším.

Home Design 3D
Home Design 3D
Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (6)