Google zaplatil Applu přes 400 miliard. Nakupoval iPhony? Vlastně ano…

AppleGoogle
  • Apple a Google jsou nesmiřitelní soupeři a věrní partneři
  • Jen za loňský rok zaplatil Google na účet Applu přes 400 miliard korun
  • Nakoupil za ně iPhony? Ano, koupil skoro všechny…

Apple je mašina na peníze, o tom nelze polemizovat. Ani Google nepatří mezi chudé společnosti, oba kolosy mají v dnešní době naprosto výjimečné postavení. A oba díky tomu občas mají pletky s úřady… Velcí soupeři jsou ale zároveň velcí kamarádi, pokud jde o vydělávání peněz.

Jen v loňském roce tak Google poslal na účet společnosti Apple částku, která je až neuvěřitelná a přesahuje hranici 400 miliard korun (záleží na aktuálním kurzu, bavíme se o částce přibližně 18 miliard amerických dolarů). Apple opačným směrem neposlal „téměř“ nic. Přesto dává obchod smysl oběma stranám a pro Google to rozhodně nejsou vyhozené peníze.

Co Google za své peníze získal? Pozici výchozího vyhledávače v iPhonech. Pokud se vrátím k úvodu článku – Google si skutečně za tuto obrovskou sumu peněz koupil iPhony a to téměř všechny, i ten ve vaší kapse (výjimkou zůstávají pouze telefony pro Čínu, tam Google neboduje).

Vydělají všichni. Apple, Google a nakonec i zákazníci

Nekupuje si celé telefony, pozice výchozího vyhledávače mu stačí. Ale můžeme téměř s jistotou předpokládat, že na tom pořád dokáže vydělat. Jinak by takto obrovskou sumu za jediný rok určitě neutratil. Platba se přitom postupně zvyšuje, ještě o rok dříve měla být částka o přibližně 20 procent nižší.

Pokud se podíváme na čistý zisk Apple za jedno čtvrtletí zjistíme, že příjem od Google se na čistém zisku (nikoliv na tržbách) podílí přibližně 15 procenty. A to není vůbec malá suma peněz. Neočekávám, že by Google nebo Apple chtěli na tomto partnerství cokoliv měnit. Ten druhý si téměř bezpracně zvyšuje zisk a ani Google určitě nepřijde zkrátka. A špatně nedopadnou ani uživatelé těchto telefonů, Google vyhledávání konkurenci nemá a je zkrátka jedničkou.

Kolik Fábií by se za 400 miliard korun dalo koupit?

Zdroj: phonearena

Jozef Cmar
O Autorovi - Jozef Cmar

O telefonech začal psát už před dvaceti lety, tehdy se zaměřoval na Sony Ericsson. Později vytvořil projekt XPERIA.cz (a doménu si nechal až do současnosti,… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (1)