Google opravdu vyvinul neskutečně výkonný kvantový počítač

google kvantový počítač quantum supremacy

Přibližně před měsícem jsme vás informovali o tom, že Google údajně ve spolupráci s NASA vytvořil kvantový počítač, který je až miliardkrát rychlejší, než současný nejvýkonnější superpočítač. Tato zpráva se nyní ukazuje býti pravdivou, jelikož ji potvrdil samotný Google.

Demonstrating Quantum Supremacy

Demonstrating Quantum Supremacy

Když zpráva unikla, nepůsobila zrovna přesvědčivě. Google se totiž zaměřuje primárně na segment služeb a hardwaru. Že by se chtěl pouštět do stavby kvantového počítače snad nikdo nečekal. Jenže spekulace nabíraly na obrátkách a tato zpráva se na moment ukázala také na oficiálních stránkách společnosti NASA. A tak ji Google potvrdil. Tento počítač dosáhl na hodnotu kvantové nadvlády (v angličtině quantum supremacy). To znamená, že tento stroj dokáže vyřešit úlohu, kterou dnešní počítače nezvládnou, nebo by jim to zabralo nepředstavitelné množství času.

Příkladnou matematickou úlohu zvládne nový kvantový počítač za 3 minuty a 20 sekund, přičemž nejvýkonnějšímu super počítači světa, by ten stejný problém zabral přes 10 tisíc let. Jasně, využití v praxi pro tyto stroje prozatím není tak velké a bude trvat nějaký čas, než zjistíme, jak se dají uplatnit. Rozhodně jde však o významný vědecký posun kupředu. Kvantové počítače se od těch běžných, které denně používáme dosti liší. Počítají a simulují různé algoritmy, ale nefungují na stejných systémech a principech, jako klasické počítače.

Co říkáte na nový kvantový počítač od Googlu?

Zdroj: theverge.com

Jakub Kárník
O Autorovi - Jakub Kárník

Jeho prvním telefonem byl iPhone 3G. U Applu zůstal dodnes, ovšem zajímají ho i ostatní technologie, mezi něž patří i Android. Rád sportuje a v… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (3)