Menu

Omezí se v Androidu Google vyhledávač a obchod Play? EU se nelíbí monopol

Antimonopolní regulační úřad EU se zaměřil na holdingovou společnost Alphabet. Chtějí, aby Google přestal platit výrobcům telefonů za to, aby do Android zařízení předinstalovávali Google vyhledávač a Google Play. Zároveň Alphabet varovali před velkými pokutami, pokud v tom budou pokračovat.

Google vyhledávač a Google Play nahradí něco jiného?

Evropská komise obvinila Google již v dubnu tohoto roku. Dokument obsahuje více než 150 stránek o tom, jak má Google zneužívat svého dominantního postavení u telefonů se systémem Android. V dokumentu například stojí “Google nemůže trestat a hrozit společnostem za nedodržení podmínek,” tvrdí agentura Reuters.

EU chce zakázat americkému technologickému gigantovi, aby platil, nebo dával slevy výrobcům hardwaru za to, že ve svých zařízeních předinstalují obchod Google Play a Google vyhledávač. Nedokážu si ale představit, že zákazníci byli šťastní, kdyby v telefonu nacházeli například Bing vyhledávač, nebo Amazon App Store, případně nějaké mnohem horší aplikace.

Stížnost podalo několik společností

Šetření začalo na základě stížnosti ze strany FairSearch, což je lobbistická skupina, která se snaží zajistit to, aby Google nezneužíval dominantního postavení na trhu vyhledávačů. Do této skupiny patří například Nokia, Oracle, TripAdvisor, nebo Allegro. Všechny členy můžete nalézt na oficiálních stránkách FairSearch.

EU a Google 2

Komise má v úmyslu stanovit velkou pokutu, která by měla být dostatečně odrazující. Trest by mohl vycházet z příjmů z AdWords, Google Play Store nákupů a AdMob reklamách v mobilu.

Mluvčí komise EU Ricardo Cardoso odmítl situaci komentovat. Google se vyjádřil tak, že se těší na to, až ukážou evropské komisi to, jak navrhli systém Android. A že se jedná o dobrý model, který je prospěšný pro obě strany a podporuje značně inovace. Dá se očekávat bitva právníků, připravit si svou obhajobu musí Google do konce října.

Vadí vám u Androidu předinstalované Google vyhledávání a obchod Google Play?

zdroj: reuters.com

 

Komentáře

Mazec

z aplikace
2.10.2016 14:08

Tak trochu mi to přijde jako když koupíte toyotu a nesmí v ní být sedačky Toyota, protože někdo si tam chce dát sedačky ze škodovky…

Tak snad Android je systém Google, tak proč by si do svého systému nemohli dat co chtějí?

V ios je taky ios app centrum… to je to stejné…

David021

2.10.2016 14:15

Taky jsem si říkal to samé..

WTF?? CO TO ZASE KUR*A TA EU VYMÝŠLÍ????

Dělají si prdel????

Co to je za hovadina..

Jako pokud vím, tak android je systém, který byl vynalezen a vlastní ho Google (Alphabet),
Takže, podle mně, je to jen na něm, co si tam dá a nedá.. PANEBOŽE..
Ať už se ta EU vzpamatuje… !!!!!!!!!!

Ghozten23

2.10.2016 14:19

jen další důkaz toho jak je stupidní a zbytečné zůstávat v EU …

Megaranator

2.10.2016 14:20

Pořád mi uniká jak Google zneužívá svého postavení

David021

2.10.2016 14:25

Megaranator: No, to by mně taky zajímalo. Taky nevím.

josefjilek109

z aplikace
2.10.2016 14:27

Podle mě se stejně nic nezmění. Lidi chtějí google app.

Bugi

2.10.2016 14:27

Předinstalované aplikace od Google v mobilu mi rozhodně nevadí. Stejně většinu z nich používám. Problém je s ostatním balastem, který tam instaluje výrobce zařízení a nejde snadno odstranit.
Android je systém Googlu, tak proč by nemohl chtít po tom, kdo tento systém instaluje do svého výtvoru, aby zároveň předinstaloval jeho balík aplikací? Jako (jakž takž) rozumné nařízení bych pochopil, že všechny nahraditelné aplikace musí být odinstalovatelné. A to pro všechny výrobce. Nejen pro Google.

Mi

z aplikace
2.10.2016 14:55

Mám mobil od Samsungu. Většinu Google aplikací používám ale Samsung aplikace jsem téměř nikdy neotevřel a proto si myslím, že nejlepší by bylo, kdyby v Androidu byly jen základní aplikace (kontakty, G Play, sms, Chrome, přehrávač hudby) a další aplikace, jak od Googlu, tak ostatních byly v Google Play a uživatel si mohl vybrat, co chce a co ne.

LufyCZ

z aplikace
2.10.2016 14:56

Pokud vím, tak Google výrobcům neplatí za předinstalování Gapps, ale je to v podmínkách použití AOSP.

David Nejeral

2.10.2016 16:01

Mám dojem, že je to trochu jinak. Pokud si výrobce vyrobí telefon a dá do něj android tak nemusí vůbec nic. Jen pokud chce použít Google Play obchod, tak musí nainstalovat i Google aplikace. Nebo mi něco uniká?

Jiří Kotal

z aplikace
2.10.2016 16:07

Začínám si myslet, že EU je velká sekačka, když slyším jejich návrhy. Navíc co to tam bylo, že google nemůže dávat sankce za nedodržování podmínek, jako že když přidám podmínky, tak to je v pořádku podle EU? Stejně si myslím, že většina uživatelů by si tyto aplikace nainstalována.

Craftmanek

z aplikace
2.10.2016 17:06

Android je výtvor google. Aplikace od google jsou tez výtvor google a pise se snad o nich v podmínkách užití androidu. Výrobci na tyto podmínky přešly, a navíc je to výhodné jak z pohledu google, tak výrobce, tak konečného zákazníka. V tom případě EU nechápu

Tomask.tk

tomask.tk 0

z aplikace
2.10.2016 17:15

A já pořád nechápu, proč tam Google natvrdo nedá jen obchod Play a ostatní s možností odinstalace -_-

Dedii

z aplikace
2.10.2016 17:23

eu nevie ze google patri android a tak si daju svoje produkty ? zas sa miesajudo toho co nemaju, zacaloto ohnutymi ihorkami a teraz toto,

doky.roman

z aplikace
2.10.2016 18:48

??velmi nelogické, stejně si všichni z5 nainstalujeme obchod play a vyhledávač Google. Zabývají se zbytečností. Kdyby se raději ostatní víc snažili, aby mohli googlu konkurovat, to by se zrychlil technologický vývoj.

David021

2.10.2016 19:25

Jako je pravda, že by Google mohl trošku redukovat ty aplikace..

Stačil by pouze Google Play, YouTube a mžná i ten vyhledávač Google.

Ale paradoxně EU jde právě o tyto aplikace :D :D asi budu brečet..

Je pravda, že žádný zajebaný Chrome tam vůbec nemusí být..

OD TOHO JE TU UŽIVATEL, JAKÝ PROHLÍŽEČ SI STÁHNE A BUDE POUŽÍVAT..
(Např. Místo zajebaného Chromu radši Firefox, Dolphin, nebo operu)

Mach4

Petr MišákAdministrátor 21

2.10.2016 20:53

Je to stejná situace, která potkala Microsoft s předinstalovaným IE. Vždy když nějaká velká firma ještě vyroste a začne dominovat, ozve se antimonopolní úřad či jiný regulující úřad. Což je na jednu stranu dobře, jelikož to vyrovnává šance i pro ostatní hráče na trhu a tím zdravě podporuje ekonomiku. Je ale vždy otázkou co je ještě zdravá regulace a co už hraničí s buzeraci, zde se názory budou asi hodně různit.

Googler

z aplikace
2.10.2016 21:19

Já už nemám ani náladu to komentovat…
#Czexit !

Jiří Bartoš

2.10.2016 21:39

Hold EU no :D Alfabet si udela system, da ho k dispozici vyrobcum ale diky tomu ze je dotuje za googleapp balik, tak musi od valu? :D ok, takze kdyby naopak od vyrobcu brala penize za system, tak by to bylo ok? :D
Opravdu jak s temi auty, vyrobim karoserii, ale nedejboze, kdybych si tam chtěl dat vlastni sedacky, nedejboze, kdybych ty auta posleze prodaval levneji, kdyz si vybavu auta vyrabim sam :D

Milan4exa

z aplikace
2.10.2016 22:00

Ne nevadí. Vadí mi idioti od pádla EU.

Radeg

radeg 9

z aplikace
2.10.2016 22:28

@David021:
Proč k GP ještě YT anebo vyhledávač Google?
Prostě jen GP a šmitec.
Anebo OK, ani GP, ale při startu nějaká první volba obchodu s aplikacemi kde si uživatel vybere sám. Pak už standartní postup: vše co kdo potřebuje, si najde a nainstaluje ze “svého” obchodu. 99 % to bude stejně z GP.

BladeCZE

z aplikace
2.10.2016 22:35

Android je Poem soudce (pokud si dobře vzpomínám), takze možná proto si myslí EU že jim do toho můžou kecat, ale ty důvody jsou absurdní.

pdvorak112

3.10.2016 3:11

Zkušenější uživatelé google app. nepoužívají, protože existují i lepší alternativy. Používám jen GooglePlay a to ještě kvůli tomu, že neexistuje alternativa. Google si hlídá, aby všichni publikovali app přes jeho appstore, protože z toho má provize.
Pokud je Android na 80% telefonů, pak je postavení Googlu monopol a je potřeba regulovat. A nejvíc ze všeho miluju ty hlupáky, kteří vykládají, že regulace EU jsou zlo. Přesně ti by se měli zamyslet nad tim jak vypadá roaming dnes a před 5ti roky. EU v tom procesu hraje klíčovou úlohu. Troufám si říct, že bez strachu z EU regulace, by čeští operátoři byli na cenách 6kč/min.
Takže obdivovavatelé Zemana, Machka, Okamury, Veleby … a neví kdo všechno ještě kope do EU, myslete než budete papouškovat názory svých ikon :-)

Jirka2014

z aplikace
3.10.2016 5:15

Netahej sem politiku!

V6ak

v6ak 0

3.10.2016 6:28

Jsem zvědavý, jestli budou analogicky nutit i Apple, aby do iDevices nedával AppStore. Ne, že bych si to přál, jen se tu regulaci pokouším rozšířit tak, aby vypadal konzistentní.

Daniel Mladek

3.10.2016 6:29

– Tak snad Android je systém Google, tak proč by si do svého systému nemohli dat co chtějí?

– V ios je taky ios app centrum… to je to stejné…

Take si rikam, ze to EU prehani. Ale jak si jiste nekteri pamatuji, tak EU brojila podobnym zpusobem proti MS an monopolu IE na jeho Windows OS. EU to v tomto pripade dotahla tak ze dnes si uzivatel voli (tedy v EU uz neziji skoro 8 let, tak nevim jak to je presne ted), svuj prohlizec, vyhledavac, a pod pri instalaci nebo tak nejak.

To same asi chteji dosahnout u Androidu. Dosahnout zakazani Google Play storu mi prijde dost postavene na hlavu, pac bez toho si vetsina uzivatele nenainstaluje zadnou aplikaci a navic povoli jine zdroje je dost nebezpecne. Ale co se tyce vyhledavace a prohlizece, asi to muze dopadnout jak u MS.

Nicmene, potom by se melo zatlacit i na Apple a na kazdeho jineho velkeho vyrobce, at umozni montovat moje oblibene sedacky do jejich vyrobku…

V6ak

v6ak 0

3.10.2016 6:51

@pdvorak112:

1. Žádný oběd není zadarmo. Nižší příjmy ze zákonitě někde projeví, například v nižších i investicích do infrastruktury.
2. Je to fakticky dotace bohatším, kteří pochopitelně více cestují (a v zahraničí potřebuji více volat, pokud tam jsou pracovně).
3. Neříkám, že stav mobilních operátorů je ideální, ale za to mohou státem vytvořené bariéry vstupu do odvětví.
4. Ne každý, kdo je proti EU, musí obdivovat Zemana (který je mimochodem proti EU snad jen slovně), Okamuru, Konvičku apod.

prone1

3.10.2016 12:35

Co Apple? To je monopol sám o sobě, který nepřijímá externí řešení.

TeCZko

TeCZko 0

3.10.2016 12:36

Bude pak stejna zaloba i na Apple? Ten prece taky dodava svoje vyrobky se svym predinstalovanym appstore… A uz vidim nejakyho “odbornika” z te komise jak si kupuje androidi foun a pak marne patra pres co si najit a nainstalovat aplikace… Navic TripAdvisor – hotely a ubytovani, Allegro – polskej aukcni web, Nokia – mrtvola, Oracle – primarne databaze… Z myho pohledu spolecnosti, ktery maji jiny segment trhu a zrejme se jim nechce platit Googlu :/

Silversnake

Silversnake 0

3.10.2016 22:13

Nejde o to co komise najde, napadne a v čem se vrtá, jde o to že musí přece vykazovat nějakou činnost aby měla ( lidé) z čeho žít, jíst, pít , kupovat si kur.y, domy. drahá auta… takže vždycky budou vymýšlet jakékoliv “bejkárny” jen když jim přistane tučná měsíční apanáž na účtu….

avenged

z aplikace
3.10.2016 23:32

mnohem jednodušší řešení než zakázat, je povolit… dávejte si do mobilu co chcete, ale dejte lidem možnost běžné odinstalace, pak si klidně koupím skvělý mobil, byť v základu bude zapleveleny.

jskdh749

z aplikace
4.10.2016 9:15

Nejde o zákaz Google Store a apps na Androide, ale o možnosť výberu a o problematickú pozitívnu ekonomickú diskrimináciu výrobcu hardwaru, ktorý uprednostní aplikácie Googlu. Nikto nič nezakazuje. Ak máte radi aplikácie od Googlu, nech sa páči. To platí aj pre Windows.
Apple je iný prípad, je to výhradný výrobca hardwaru pre svoj systém a naopak. iOS na telefónoch iných výrobcov nenájdete. Vidieť celú vec tak, že dobrák Google dáva svoj skvelý systém zúfalým výrobcom telefónov a tí by mali držať hubu a krok je neprimerané. Veď Google rovnako získava velmi veľa, ak su jeho aplikácie používané na čo najviac telefónoch. Kým v rámci applovského Store musí Google so svojimi aplikáciami o užívateľov súťažiť v rámci Androidu má vopred užívateľov zaistených, resp. ich získava zvýhodnením podmienok pre výrobcov hardwaru, ktorí sú takto tlačení k tomu, aby uprednostňovali google aplikácie. Ak by to bolo samozrejmé, že na android patria defaultne google aplikácie, nemusel by Google takto zvýhodňovať vyrobcov telefónov.

RSS (komentáře k článku)