Google chce digitalizovat významná umělecká díla. Vytvořil fotoaparát s brutálním rozlišením

Google Art Camera – umělecká díla se digitalizují rychleji – náhleďák

Během pěti posledních let se „Kulturnímu institutu“ Googlu podařilo naskenovat a archivovat umělecká díla, v počtu asi dvou set pláten, v super vysokém rozlišení. Nyní se mu ale podařilo během několika mála měsíců naskenovat rovných 1000 dalších.

Umělecká díla by měla být archivována co nejdříve

Náhlé zrychlení mohlo nastat jen díky novému foťáku, který Google vyvinul speciálně pro účely archivování uměleckých děl, jednoduše nazvaný „Art Camera“. Je navržen tak, aby jeho použití bylo mnohem snazší a rychlejší než v případě ostatních fotoaparátů a skenerů. Díky tomu je digitalizace snazší i pro samotná muzea a umělecké instituce. A především – digitalizace je mnohem rychlejší, než kdy dosud jen mohla být.

Google Cultural Institute - Art Camera

„Doba zachycení se drasticky snížila“, říká Marzia Niccolai, technický manažer Google Cultural Institute. „Dříve jsme pro zachycení obrazu potřebovali třeba celý den. Pro představu, nyní, když máte obraz o rozměrech metr krát metr, může doba zachycení trvat přibližně 30 minut“. Po několika letech práce má tedy Google pro umělecká díla 20 fotoaparátů Art Camera, která může půjčovat muzeím a galeriím.

Pro uvedení na správnou míru

Když říkáme super vysoké rozlišení, nemyslíme tím desítky Megapixelů, ani stovky Megapixelů. Řeč tu je o Gigapixelu. Jen si to zkuste představit, když váš smartphone má v lepším případě 20 Mpx a ty lepší zrcadlovky mívají kolem 30 Mpx.

The Port of Rotterdam - umělecká díla digitalizovaná pomocí Art Camera

Fotoaparát funguje přibližně následovně:

  • Fotoaparát se nastaví proti zdi, na které daný obraz visí.
  • Obsluha fotoaparátu ho nastaví tak, aby viděl od rohu do rohu obrazu.
  • Jakmile má foťák vše nastaveno, začne pracovat.
  • Snímá obraz řádek po řádku, s extrémní citlivostí na detaily.
  • Pak se data odešlou na servery Googlu, kde se zpracují na velikost jednoho Gigapixelu.
  • Za pár hodin později se můžete na digitalizované dílo podívat.
Spring in Vethuil - umělecká díla digitalizovaná pomocí Art Camera

Art Camera má několik omezení. Například nemůže fotit 3D objekty nebo něco obzvláště velkého. Na tom bude muset Google ještě trochu zapracovat a časem do muzeí přinést ještě trochu jinou technologii. Všechna dosud naskenovaná umělecká díla si můžete prohlédnout na webu Google Cultural Institute.

Zdroj: theverge.com.

Daniel Macho
O Autorovi - Daniel Macho

Svéhlavý geek, který od dětství digitalizuje svět kolem a přivádí do něj nejnovější technologické prvky a výstřelky. Také zarytý Androiďák, v posledních letech organizátor GUG.cz… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (8)