TOPlist

Chcete znát rychlost svých dat? Speed test na Googlu otestuje váš internet

google speed test internet

Využívání internetu je dnes většinou populace považováno za standard. Uživatelé se s ním denně setkávají v podstatě všude. Základní vlastností, která ovlivňuje zážitek z jeho používání je rychlost připojení. Špatné připojení k internetu zpomaluje načítání stránek a může způsobit jejich vypadávání. S touto situací se můžete setkat jak na počítači, tak na některém z dotykových zařízení. V případě chytrých mobilních telefonů a tabletů je pak na rychlost připojení k internetu dbán ještě větší zřetel. Řada aplikací pro svou funkci připojení potřebuje, právě rychlost internetu ovlivňuje jejich odezvu a tím i funkčnost. Na internetu i v Google Play je celá řada aplikací, určených právě pro měření rychlosti internetu. Jeden takový speed test pro internet nyní obsahuje i vyhledávač Google.

Příkaz speed test otestuje internet přímo z Google

Přesto, že jsou na internetu dostupné desítky stránek a aplikací, které se na rychlost připojení k internetu specializují má Speed test od Google jednu velikou výhodu. A tou je snadná přístupnost. Nemusíte si instalovat žádné aplikace, ani se prohrabovat nejrůznějšími weby. Vše, co stačí udělat jen napsat do Google klíčové slovo „speed test“ a vyhledávač sám nabídne prostředí pro měření rychlosti internetu. Pak už stačí jen kliknout na tlačítko „spustit test rychlosti“.

Po chvíli nástroj zobrazí výslednou rychlost stahování (download) a nahrávání (upload). Důležité je uvědomit si, že je tato rychlost uváděna v Mbit/s, tedy v megabitech, nikoliv megabytech (ačkoliv použitá zkratka rychlosti je psaná jako MB/s, tedy megabyte/s). Rychlost stahování pak, již podle názvu, udává, jak rychle se data z internetu dostanou směrem k vám, ovlivní například stahování filmů, nebo právě načítání webových stránek. Rychlost nahrávání naopak značí, jakou rychlostí jdou data od vás na internet. Ovlivní tak ku příkladu rychlost nahrávání fotografií na Instagram. Třetím parametrem je latence neboli zpoždění. Tato hodnota popisuje, jak rychle můžete data z internetu obdržet. Vysokou latenci nejlépe poznáte na videohovorech, když se vám rozchází obraz a zvuk. Stejně tak je tomu u online her a dalších procesů, které probíhají v reálném čase.

Internet speed test v Google vyhledávači může na první pohled oproti ostatním měření působit poněkud jednoduše. Nenabízí přepočet rychlosti na objem dat, ani žádné grafy jako to umí například Speedtest.net. Přesto se jedná o snadný a šikovný nástroj, který je pro měření rychlosti internetu více než dostačující.

Jak jste na tom s rychlostí svého připojení?

Barbora Koďousková
O Autorovi - Barbora Koďousková

Už jako malá propadla kouzlu počítačů a probouzejících se technologií. Své nejnovější poznatky vždy nadšeně sdílela se svým okolím. Přes svůj první, tlačítkový telefon Ericsson… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (10)