Google testuje nový způsob přihlášení k účtu. Bez hesla, jen s mobilem

password-704252_1920

Google včera potvrdil, že nyní testuje nový způsob, jak se přihlásit ke svému účtu bez nutnosti zadávat heslo. Hesla jsou často nejslabší částí uživatelských účtů, pokud jde o zabezpečení, protože mnozí nepoužívají vůbec složité kombinace nebo se opakují u různých služeb.

Dvoufázové ověřování, ať už pomocí USB klíče nebo vygenerovaného kódu, může k bezpečnosti značně přispět, ale mnoho uživatelů se mu vyhýbá, neboť jde o další krok navíc v procesu přihlášení.

Přihlašování k Googlu bez hesla (2)

Jak by nové přihlášení mělo vypadat?

V podstatě by stačilo jen zadat svou mailovou adresu. Na váš smartphone by dorazila push notifikace, které byste přihlášení povtrdili stiskem jediného tlačítka.

Takovýto způsob přihlášení by byl zajímavý zejména pro lidi, kteří mají svůj smartphone vždy po ruce nebo mají svá hesla dlouhá a složitá.

Přihléšení ke Googlu bez hesla (3)

V současnosti testuje nový způsob přihlašování skupinka vybraných uživatelů, zvaná „Sing-in Experiments at Google“, a je k nalezení i na Google Groups. Zatímco odkaz do skupiny je veřejný, její obsah již nikoli. Bez pozvánky se tedy do zákulisí nepodíváme.

Mluvčí Googlu pak potvrdil, že se jedná doslova o experiment, a dále řekl:

“We’ve invited a small group of users to help test a new way to sign-in to their Google accounts, no password required. ‘Pizza’, ‘password’ and ‘123456’—your days are numbered.”

~ „Pozvali jsme malou skupinu uživatelů, aby nám pomohli otestovat nový způsob přihlášení bez nutnosti zadávání hesla. Pizza, password, 123456 – vaše dny jsou sečteny.“

Přihlášení ke Googlu bez hesla (4)

Pokud byste se dostali k pozvánce a rozhodli se ji využít, obdržíte e-mail, který vám vysvětluje, jak můžete využívat přihlášení bez nutnosti použití heslo. Také vysvětluje, že se kdykoli můžete vrátit k původnímu způsobu přihlašování, pokud budete chtít. Pokud by Google během vašeho přihlašování zjistil něco neobvyklého, co by naznačovalo, že se nemusí jednat o oprávněné přihlášení, může po vás vyžadovat zadání hesla, jako druhou fázi ověření.

Pokud byste přišli o svůj smartphone (někdo ho ukradl nebo byste ho ztratili), bude ho chránit zámek obrazovky, nebo lépe – otisk prstu. Google ale také radí, abyste v případě ztráty co nejrychleji nastavili jiné zařízení a původní vymazali ze seznamu důvěryhodných.

V současné době může tuto novou featuru testovat jen velmi malé procento uživatelů. Google se ani nevyjádřil, zda plánuje rozšíření této testovací komunity.

Zdroj: TC

Daniel Macho
O Autorovi - Daniel Macho

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)