Na Google Play se objevilo téměř 90 nebezpečných aplikací s Adware: Stáhlo si je více než 9 milionů uživatelů

adware google play aplikace

Společnost Trend Micro objevila na Google Play celkem 85 aplikací, které byly infikovány adwarem. Dohromady jej stálo více než 9 milionů uživatelů. Těm se po instalaci některé z infikovaných aplikací začaly zobrazovat v telefonu agresivní a v některých případech i nebezpečné reklamy. O které aplikace přesně jde?

Pozor na těchto 85 aplikací z Google Play. Obsahují adware

Adware nemusí být na první pohled tak nebezpečný jako malware nebo spyware. Adware jsou v podstatě aplikace s reklamou. Každopádně ne takovou, jakou znáte z normálních aplikací, ale mnohem agresivnější. Může například neustále vyskakovat okno s reklamou, v notifikační liště se vám začnou zobrazovat reklamy apod. Mezi 85 aplikacemi, které v sobě obsahují Adware, byla zcela nejoblíbenější ta s názvem Easy Universal TV Remote. Lidé si tuto aplikaci stáhli na více než 5 milionů zařízení.

nektere z nebezpecnych aplikaci s adware

Zajímavé je to, že aplikace pochází od různých vývojářů, nicméně chovají se velmi podobně a mají dokonce stejný škodlivý kód. Jakmile některou z těchto aplikací nainstalujete, objeví se reklama přes celou obrazovku displeje. Níže můžete vidět, jak reklamy vypadají. Jakmile ji zavřete, objeví se možnost zapnutí aplikace a další dvě možnosti. Jakmile klepnete na některou možnost, zobrazí se další reklama. Neustála budete také upozorňování na to, abyste aplikaci ohodnotili pěti hvězdičkami.

Věc s reklamami se ještě několikrát opakuje. Po chvíli aplikace zmizí a i když ji uživatel nemůže vidět, tak stále na pozadí běží a každých 15 až 30 minut se zobrazí reklama přes celou obrazovku telefonu. V některých případech může jít i nebezpečné reklamy, které vás zavedou na stránky, ze kterých můžete stáhnout škodlivější software. ZDE naleznete seznam těchto aplikací. Pokud se vám na vašem telefonu podobně zobrazují reklamy. Doporučujeme si projít seznam a zkontrolovat si, jestli některou z těchto aplikací nemáte nainstalovanou. Odinstalace je naštěstí jednoduchá, pro odinstalaci postupujte jako u jiných aplikací.

Setkali jste se někdy s podobnými agresivními reklamami ve vašem telefonu?

Zdroj: blog.trendmicro.com

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (6)