Jsou telefony Pixel pouze začátek? Plánuje Google koupit HTC?

HTC a Google?

Svět mobilních telefonů se mění. Zatímco před lety patřily mezi největší výrobce Nokia, BlackBerry a Motorola, dnes už o nich moc neslyšíme. Hlavní slovo má dnes Samsung a Apple. Další tradiční značky jako Sony, LG nebo HTC musí neustále bojovat o každého zákazníka. Pro posledního jmenovaného se to ale možná již brzy změní.

Google vlastnil Motorolu, proč by chtěl HTC?

Motorola byla založena již v roce 1928 a bývala jedním z průkopníků na poli mobilních technologií. Díky tomu vlastnila velké množství cenných patentů, které byly hodně atraktivní pro Google.

Motorola byla následně prodána za tři roky Lenovu, a to se ztrátou zhruba 10 miliard dolarů. Mnoho expertů tvrdilo, že koupě společnosti byla právě jen kvůli patentům. Druhá věc ale mohla být ta, že Google nebyl spokojený s designem a kvalitou telefonů, které Motorola za tři roky za zavřenými dveřmi vytvořila.

Také Nexus 6 je na seznamu čekatelů

Svědčí o tom i to, že za tu dobu se na trh dostal pouze jeden telefon, a to obří Nexus 6, který měl zpočátku velkou chybu v designu, kdy některým uživatelům vyskakoval zadní kryt kvůli baterii. Neodpustil si ani problémy s mobilními daty anebo přední kamerou. Podle několika interních zdrojů byl Google s telefonem hodně nespokojen, protože nesplňoval jejich standardy. Brzy poté byla Motorola prodána Lenovu.

Samsung situace využil

Nyní trochu spekulací, když Google koupil Motorolu v roce 2011, Samsung to viděl jako ohrožení jejich byznysu a na větší spolupráci s Googlem už od té doby nedošlo. Například poslední Nexus telefon od Samsungu vyšel právě v roce 2011.

Větší nezávislost na Googlu mohla být vidět i v hodně přeskinovaném Androidu, kde měly starší Samsung telefony TouchWiz nástavbu, která systém hodně měnila. Někteří právě za tohle Samsung přímo nenáviděli, protože rychlost telefonu nebyla s nástavbou nejlepší.

Galaxy Nexus

Když se posuneme do dnešních dob, TouchWiz už není tak agresivní, nicméně Samsung má stále několik aplikací, které jsou přímou konkurencí Googlu. Ať je to Samsung Pay, S-Voice, Galaxy App Store, S Health, nebo hodinky Samsung Gear, které mají vlastní Tizen systém a nepodporují Android Wear.

Zatímco ostatní výrobci se zbavují svých aplikací a nahrazují je těmi od Googlu. Samsung jde opačnou cestou a asi jako jediná velká společnost si to může dovolit.

HTC umí dělat kvalitní prémiové telefony

A nejen to. Kdo v podstatě započal éru Android telefonů? Bylo to právě HTC, které vyrobilo první Android telefon známý jako T-Mobile G1 (HTC Dream), nebo první Nexus telefon. Od té doby už ale na dalších telefonech Google a HTC nespolupracovali. Až do Pixel telefonů, kterých se již brzy dočkáme.

htc-one-m8

Samotné HTC trochu zaspalo dobu, kdy se Samsung postupně vyšvihnul na pomyslné první místo v Android telefonech. Odpověď HTC přišla až v roce 2013 s HTC One M7, který přišel s luxusním designem, který mohl konkurovat každému telefonu včetně iPhonu. Měl kompletní kovové tělo, pěkný displej a kvalitní reproduktory, které dodnes patří mezi ty nejlepší. Nástupci tohoto telefonů One M8 a M9 jsou taky velice povedené, nicméně HTC nemá takový rozpočet na marketing jako Samsung nebo Apple.

Perfektní doba na koupi HTC?

Google chtěl mít už jednou své vlastní telefony, experiment s Motorolou ale nevyšel. Po vydání Nexusu 6 se mj. zrušil program Google Play Edition, který nabízel telefony ostatních značek s čistým Androidem a vztahy se Samsungem se zhoršily. Výsledkem toho je pro Google na jednu stranu hodně patentů Motoroly, na druhou stranu ztráta deseti miliard dolarů.

Že na tom HTC není finančně dobře, je jasné delší dobu. Nicméně i tak jsou stále velmi dobří v navrhování a tvoření telefonů, které dokáží kvalitou hravě konkurovat iPhonům a vlajkovým lodím Samsungu. Díky tomu by ale i výsledná cena společnosti, nebo spíše jen mobilní divize nemusela být tak velká.

Google by dokázal zaplnit mezeru v marketingu. Pokud by se spojily tyto dvě značky, dočkali bychom se kvalitních Google telefonů s vynikajícím zpracováním, čímž by mohl jít gigant přímo proti největšímu konkurentovi – Applu. Jestli by to mohlo fungovat, se dozvíme již za pár dní, kdy se představí nové Pixel telefony.

Líbili by se vám Google telefony pouze od HTC?

zdroj: androidguys.com

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (13)