Google odstranil z Obchodu Play aplikace na blokování reklam

google-play_ico

14. února jsme informovali o tom, že aktualizace na Android 4.2.2 (dostupná v současnosti stále ještě pouze pro zařízení Nexus) vyřazuje z provozu jednu z nejpopulárnějších aplikací na blokování reklam Adblock Plus. Původně nebylo zřejmé, zda šlo o bezpečnostní opatření, jehož následkem aplikace přestane fungovat, nebo jestli se jednalo o záměr.

Včera se objevilo několik informací (za původní zdroj je často označován vývojář Jared Rummler), ze kterých se dá usuzovat, že se Google zahájil tažení proti aplikacím, blokujícím reklamu. Není divu – z reklamy, zobrazované v mobilních zařízeních s Androidem, v mnoha případech Google sám profituje. Z Obchodu Play tak zmizel nejen Adblock Plus, ale i další programy pro blokování reklam – například AdAway a AdFree. Nyní je otázkou, zda si Google dovolí využít své síly a přistoupí dokonce ke vzdálené odinstalaci těchto programů ze zařízení uživatelů.

Aplikace na blokování reklam již v Obchodě Play nejsou Aplikace na blokování reklam již v Obchodě Play nejsou

Z hlediska fair play má Google na takový postup právo – uvedené aplikace totiž porušují bod 4.4 pravidel Obchodu Play pro vývojáře. V něm se uvádí, že publikované aplikace nesmí provádět činnost, která narušuje či způsobuje škody, nebo přistupuje neoprávněným způsobem k zařízení, serverům, sítím, nebo jiným vlastnostem či službě jakékoliv třetí strany. Nemůže být pochyb, že cílené odstraňování reklamy může být z tohoto pohledu považováno za narušení služby třetí strany. Navíc jde o praktiku, kvůli které vývojáři přicházejí, když ne přímo o peníze, tak alespoň o možnost zisku.

V těchto okamžicích není zcela přesně jasné, co bude následovat. Ze strany Google zatím přišlo pouze oznámení vývojářům, odkazující na porušení výše zmíněného bodu podmínek. Jistě bude zajímavé počkat si na vyjádření autorů zmíněných aplikací.

Zdroje: Eurodroid, Phandroid, Droid Life, Android Police a Android Central.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (28)