Google Now v nové verzi 5.3 s revoluční funkcí “On Tap”

google_on_tap_ico

“Středa, aktualizací je třeba!” – tohoto hesla se již nějaký ten pátek drží vyhledávací gigant Google u svých aplikací. V rámci pravidelných updatů vydal v noci na dnešek také novou verzi aplikace Google (původně známou jako “Vyhledávání Google”), jejíž součástí je i osobní kontextový asistent Google Now (v české lokalizaci “Chytré karty Google”). Ve verzi 5.3 přichází Google Now s funkcí “On Tap,” která ovšem bude fungovat pouze na zařízeních s třetím testovacím sestavením Androidu M. Pro starší verze systému Android sice bude tato aktualizace taktéž dostupná, nicméně funkce “On Tap” nebude fungovat.

Pokud tápete v paměti, kdy a kde že jste o “On Tap” slyšeli, pak vězte, že se jedná o jednu z mnoha novinek připravovaného Androidu 6.0 Marshmallow, které byly oznámeny před několika měsíci v rámci vývojářské konference Google I/O. “On Tap” umožňuje vyhledávat a získávat užitečné informace, aniž by uživatel musel opustit aktuálně otevřenou aplikaci. “V posledních několika letech jsme vynaložili největší investice do strojového učení, a věříme, že máme ty nejlepší schopnosti na světě,” řekl při představení Sundar Pichai.

Ani v jednom vývojářském náhledu ovšem nebyla tato očekávaná funkce aktivní, takže onen pomyslný kohoutek otevírá právě aplikace Google 5.3.

Jak funkce “On Tap” funguje?

Funkci “On Tap” lze aktivovat dlouhým podržením tlačítka Domů. Aplikace Google následně “naskenuje” obsah obrazovky a vygeneruje karty, související s právě zobrazeným textem a odkazy. Google Now během tohoto procesu analyzuje zobrazený obsah a okamžitě vyhledává relevantní kontext a údaje, které by mohly být užitečné.

V praxi to funguje zhruba následovně: pokud vám kamarád napíše, že hodlá sledovat nějaký film, budete se moci jednoduše dlouhým stiskem tlačítka Domů podívat na podrobné informace o zmiňovaném snímku z nejrůznějších zdrojů. Nebo například když se s někým skrze SMS domlouváte, kam půjdete na večeři, může Google Now automaticky nabídnout hodnocení restaurací a otevírací hodiny pro jakýkoliv podnik, zmíněný v konverzaci. V prohlížeči Chrome zase můžete označit slovo a funkcí “On Tap” získáte jeho definici.

Funkce On Tap nabídne informace k restauraci, zmíněné v konverzaci Funkce On Tap nabídne informace k restauraci, zmíněné v konverzaci

Kromě toho umí Google Now podávat informace o místech, hudbě a mnoha dalších oborech i věcech, které Google umí vyhledat. Při představení byla funkce popsána následovně: “Pokud dlouze stisknete tlačítko Domů, Google vám nabídne možnosti, které se vám mohou hodit s ohledem na to, co by mohlo být v danou chvíli pro vás užitečné.”

On Tap například poskytne informace o interpretovi, jehož píseň právě posloucháte On Tap například poskytne informace o interpretovi, jehož píseň právě posloucháte

Více než tisíce obrázků možná o novince napoví následující video:

Google Now On Tap Demo: Android M Dev Preview 3

Google Now On Tap Demo: Android M Dev Preview 3

Podle uživatelů ovšem zatím nefunguje vše zcela bezchybně a poměrně často se objevují chybové hlášky.

Kde stáhnout aplikaci Google s funkcí “On Tap”?

Pokud tedy máte Android M developer preview 3, pak můžete vyzkoušet žhavou novinku i na svém telefonu či tabletu. Aktualizace je postupně uvolňována skrze Obchod Play, nicméně pokud jste netrpěliví a nechce se vám čekat, můžete soubor stáhnout z následujícího odkazu. V takovém případě ale musíte v systémovém nastavení povolit instalaci aplikací ze zdrojů třetích stran.

Kromě podpory nové funkce to vypadá, že aktualizace také mění Google Now Launcher do stylu Androidu M – tedy s vertikálně orientovaným procházením seznamu aplikací a widgetů. Mírně odlišné jsou i další prvky uživatelského rozhraní, které se přibližují designovým trendům, s nimiž přichází Android 6.0 Marshmallow.

Google
Google

Zdroje: Android Police, Android Authority, The Verge, Phandroid.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (10)