Revoluce v nositelné technologii. Google odhaluje způsob, jak měřit tep pomocí sluchátek

Google sluchátka
  • Nová technologie byla představena na konferenci MobiCom v Madridu
  • K měření postačí jednoduchý upgrade softwaru
  • Metoda APG představuje nové poznatky v biomedicínském a mobilním výzkumu

Výzkumný tým společnosti Google na konferenci MobiCom 2023 představil novou technologii, která dokáže přeměnit běžná sluchátka s aktivním potlačením hluku (ANC) na monitory srdečního tepu. Klíčem k tomu je využití stávajícího hardwaru sluchátek a technologie audioplethysmografie (APG), která analyzuje změny objemu krve v ušním lalůčku.

Výzkumníci z Googlu představili novou metodu, která umožňuje sluchátkům ANC sledovat srdeční tep a variabilitu srdeční frekvence uživatele. A to vše bez nutnosti přidání dalších senzorů nebo bez ohrožení výdrže baterie. APG funguje na principu vysílání ultrazvukové vlny nízké intenzity prostřednictvím reproduktorů sluchátek a následného sběru přijímané vlny pomocí zabudovaných mikrofonů.

Zajímavé je, že sluchový kanál se ukázal jako ideální místo pro snímání zdraví. Drobné změny v krevních cévách způsobené srdečním tepem vedou k jemným změnám v objemu a tlaku ve zvukovodu, což APG dokáže zachytit. Výzkumný tým uskutečnil dvě kola studií uživatelské zkušenosti se 153 účastníky a výsledky ukazují, že dosahuje konzistentně přesných měření srdeční frekvence.

Je důležité podotknout, že to zatím zatím neznačí příchod nových sluchátek od Googlu s touto technologií. Jsou to spíše nové možnosti a směry, kterými se může vývoj nositelných zařízení ubírat.

Co si myslíte o nové technologii?

Zdroj: 9to5google

Zuzana Přibylová
O Autorovi - Zuzana Přibylová

Od dětství ji fascinovaly nejnovější technologie, počítače a veškeré druhy herních konzolí. S PlayStationem 1 a později Xboxem 360 začala její vášeň pro herní svět,… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)