Google opět mění tlačítko zpět v Androidu 10. A to kvůli starším aplikacím

tlacitko zpet android 10 gesto

Android 10 neboli Android Q je momentálně ve čtvrté fázi betatestování, během několika týdnů se uživatelé dočkají již páté, která se řadí mezi první finální verzi. Zjednodušeně rečeno už má Google poslední možnost pro větší změny. Od budoucích verzí se zaměří hlavně na opravy a optimalizaci systému. Nyní jeden z vývojářů zveřejnil, že v páté verzi se opět změní tlačítko zpět. Fungovat bude odlišně u aplikací s vysouvacím menu.

Tlačítko zpět bude kompatibilní i se starými aplikacemi

Jak pravděpodobně již víte, Google chystá pro Android Q kompletní změnu ovládání systému, kdy klasická tři tlačítka nahradí gesta. Ovládání má hodně blízko k iOS. Osobně jej na betaverzi Androidu Q využíváme a rozhodně pochvalujeme. Až tedy na jednu věc. A to jsou vysunovací menu v aplikacích. V Androidu Q je totiž tlačítko zpět aktivováno pomocí gesta, kdy se prst přesune ze strany displeje doprostřed.

android 10 Q tlacitko zpet gesta ovladani sysrem

To je úplně stejné gesto, které slouží k vysunutí menu. Doposud to Google řešil dvěma způsoby, ani jeden ale není ideální. V první řadě můžete tohle menu vysunout tím, že potáhnete prst v úhlu. To není zrovna jednoduché a rozhodně se vám to nepovede napoprvé. Druhé řešení je mnohem pohodlnější, menu se vysune tím způsobem, že potáhnete prstem až za střed displeje. Tohle gesto ale funguje pouze u aplikací, kde již vývojáři implementovali novou funkci. U mnoho starších aplikací, ale i třeba Google aplikací tohle gesto nefunguje.

I to byl pravděpodobně důvod, proč od toho nakonec dává Google ruce pryč. V nadcházející betaverzi 5 Androidu Q se bude dát menu vysunout tím způsobem, že podržíte chvíli prst na kraji displeje, čím menu aktivujete a potáhnete do středu. Vidět v akci to můžete v Twitter příspěvku výše.

Jak se vám líbí tohle řešení tlačítka zpět v Androidu 10?

Zdroj: androidpolice.com

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (6)