Menu

U uživatelů stále jasně vítězí Google Mapy. Waze i Apple Mapy nejsou tak oblíbené

Apple Mapy to mají hodně těžké. Již od spuštění jsou pozadu za konkurencí od Google, a i když v poslední době Apple investuje nemalé peníze do zlepšení (začal třeba využívat vlastní vozidla s LIDAR kamerami). Stále je ale zhruba šest let pozadu, změnit to může nová verze map, kterou Apple potají tvořil. Jak nyní ukazují data ze společnosti Manifest, ani s novými mapami se nemusí povést přetáhnout uživatele. Google Mapy jsou totiž s velkým náskokem nejoblíbenější.

Apple Mapy chystají novou verzi, přiblížit se k Google Mapám ale bude těžké

Apple sice chystá novou verzi, ale ani Google nespí. Své mapy neustále aktualizuje o nové funkce, a hlavně vylepšuje přesnost. Na tento rok opět chystá velkou aktualizaci, kdy po celém světě budeme moct vidět Google vozidla. Dorazí i do České republiky. Lidé ze společnosti Manifest nyní vzali několik mobilních map a ptali se uživatelů, které dávají přednost a z jakého důvodu.

Google Mapy tento rok opět uvidíme vozidla Google

Vozidla Google uvidíme tento rok opět i v České republice

Ukázalo se, že Google Mapy jsou zdaleka nejoblíbenější, když je využívá 67 procent dotázaných, na druhém místě se objevila navigace Waze, i když už jen s dvanácti procenty. Na druhou stranu Waze patří pod Google, takže se to nemůže brát ani nějaká velká prohra. Apple Mapy pak využívá 11 procent uživatelů. Dále se respondentů ptali na to, co je pro ně nejdůležitější funkcí a proč používají zrovna tu svou.

google mapy apple mapy srovnani detailu

Srovnání Google Map a Apple Map

Nejdůležitější je pro uživatele jasné a srozumitelné navigování, což odpovědělo 25 procent lidí. Na děleném druhém místě jsou speciální a jedinečné funkce, které jsou důležité pro 20 procent. Stejně tak je ale pro uživatele důležitý design a rozhraní aplikace. Pro 17 procent je také důležité to, aby fungovalo i navigování mimo vozidla. I z těchto odpovědí je poměrně jasné, proč jsou Google Mapy nejoblíbenější.

Maps - Navigate & Explore
Maps - Navigate & Explore

Máte jednu oblíbenou aplikaci k navigování? Jaká funkce je pro vás nejpodstatnější?

Zdroj: phonearena.com

 

Komentáře

Uni

uni -191

12.7.2018 7:25

Tak a teď otázka, co my s tím tady s Androidem v ruce…?😊 Není spíše pro nás relevantnější téma vs Mapy.cz např.?

RINA

RINA23 4

12.7.2018 7:42

Ano, souhlasím s uni. Využívám více Mapy.cz. Je možné porovnání s Google mapy? Děkuji. 😉

Cml11

cml11 1

12.7.2018 8:09

Google mapy na navigaci sice nejsou špatné, umí už fungovat i offline, ale pár věcí mě od nich stále odrazuje. Nedávají na výběr alternativy trasy, občas mě potahají dost mizernými cestami, neumí zobrazovat povolenou rychlost v daném místě a upozornit při jejím překročení. Waze jede čistě online, což je zásadní blocker, takže momentálně preferuji Here WeGo. I ta má své mouchy, ale z těch tří se mi v praxi osvědčila nejlépe.

Kark

kark 4

12.7.2018 8:13

to bude přebrané z nějakého US průzkumu ten článek, že? Nevěřím, že by u nás někdo používal běžně mapy od Google. Mapy.cz nemají konkurenci. Používám na kole a pěšky absolutně, občas i v autě, ale to spíš jako rychlou navigaci protože waze než se spustí než něco najde, než vypočítá trasy, než … to už s mapy.cz dávno jedu a navíc mi najdou trasu i z míst kde není signál. Ovšem v cizině, to je jiná, ale zase, google je dobrý v západní Evropě, ale třeba Balkán, ten mu také moc nejde a nevím tam o lokální náhradě jako jsou tady mapy.cz

Uni

uni -191

12.7.2018 8:45

kark: Na balkáně máš také Mapy.cz, topografická mapa z openstreetmap dat. Takže o náhradě už víš, nic nahrazovat nemusíš;)
Pokud jsi ale měl na mysli navigaci, tak asi Sygic?

Stefan_bosiak

Stefan Bosiak 0

12.7.2018 10:00

Používal jsem Sygic, ale po aktualizacích byl problémový, tak jsem přešel na delší štreky a mimo ČR mapy od Google a u nás v některých méně známých lokalitách Mapy cz, včetně pěších toulek, když chci vědět, kolik jsem našlapal, co mi trochu chybí u obou, jak překročím rychlost, že neupozorní.

Wortos

wortos 62

12.7.2018 10:06

jezdím pouze přes Waze hlavně kvuli častým uzavírkam v ostravě což je někdy o hubu .. navíc výhoda když mě navigace upozorní na kdejaký výmol na cestě do ktereho žuchnout nechci :D ..

Osmera

Stanislav Ošmera 6

12.7.2018 10:41

Tak apple mapy asi nemaji touhu se rozsirit do androidu. Pro apple je dulezity kolik uzivatelu jablecnych telefonu je pouziva, jestli by to bylo treba 80% tak by myslim byli spokojeni. Jim jde o to aby uzivatel nepremyslel “mam apple telefon, ale mapy vyuzivam od googlu, no tak to bych si mohl priste koupit rovnou android”. V cechach je jina situace, ale jestli pro vetsinu lidi je dulezita navigace, tak mapy.cz nemaji sanci, protoze navigace je u nich dost tragicka. Podklady maji vyborne, na turistiku tak spica, ale google ma obrovsky naskok v navigaci a ruznorodych POI (vyhledam restaurace pizzeria a vubec se nestaram kde jsem ja, nebo znam nazev firmy a neznam adresu, stejne rovnou naviguju…)

Uni

uni -191

12.7.2018 10:44

tefan Bosiak: Záznam stop máš v Mapy.cz v hlavním okně:)

Radeg

radeg 34

12.7.2018 11:19

2uni:
Stefanovi nechybí záznam stop, ale upozornění na překročenou rychlost.
Chce to umět rozumět psanému textu ;)

Tlamik

tlamik 7

12.7.2018 11:22

Waze mě poslední dobou vodí nějak divně, skoro vždycky mě navede do kolony, navíc při jeho běhu se mi neskutečně zahřívá mobil (kdysi to nedělal a jiné navi to taky nedělají). Mapy.cz mi od začátku blbnou, při navigování v autě tak zatěžují, že to po nějaké době telefon vzdá a zapne spořič a z něj už se telefon nedostane, protože je tak pomalý, čili vytažení baterky to jistí – takže Mapy.cz na navigování v autě u mě nepoužitelné. Ať chci nebo ne, mapy od googlu tak nějak fungují. Pokud mi stačí staré offline mapy, tak jedu s něčím jiným.

A v poslední době zkouším retrostyle, jezdit bez navigace :)

Uni

uni -191

12.7.2018 11:24

radeg: Aha, trochu šroubovaně psáno, ale máš pravdu, vyznění je jak píšeš.

Olson

Olson 1

12.7.2018 12:20

Ahoj
V autě Waze. Zahřívá mobil co pamatuji. Na kole a pěšky Mapy cz. Jak píše tlamik, retrostyle, prostě pocitově, bez navigace.

Bubuss

bubuss 0

12.7.2018 12:45

V autě jedině Waze, na vše ostatní Mapy.cz

Petr88

Petr88 6

12.7.2018 14:14

Do auta Waze, na turistiku Mapy.cz a na hledání všeho ostatního(firmy, restaurace atd.) Google Maps.
Střídám Iphone a telefony s androidem(Xiaomi) a Apple maps jsou odpad. Nedodělané, nudné a nic neříkající.

TonyKuba

TonyKuba 15

12.7.2018 14:29

Když mapy tak jedině Mapy.cz. Neznám lepší mapové podklady pro kolo, motorku či tůru pěšky. Pro auto SYGIC.Loni jsem testoval Mapy cz v Řecku a na Siciílii, letos jsem vyzkoušel Mapy cz na tracku ve Slovinsku a Rakousku. Spokojenost jak v horách, na cestě i ve městech.

KejPi

KejPi 0

12.7.2018 16:04

V aute jedine Waze, i kdyz mi zahriva mobil a zere baterku, ze se to pres USB port v aute nestiha dobijet, ale uz mi usetril tolik casu v kolonach, ze se to rozhodně vyplatí. Na turistiku a cyklo jedine mapy.cz a na vsechno ostatni vetsinou Google Mapy. Kdysi jsem si koupil i Sygic, ale kvalita online informaci o doprave je v nem dost tragicka, tak uz ho vubec nepouzivam, jedina jeho vyhoda je fungovani offline, coz se hodi, pokud je telefon pripojeny pres Edge, kde si Waze ani neskrtne.

Luki

luki 4

12.7.2018 17:51

2 cml11 : Google mapy mi alternativní trasy nabízí

Tomd

Tomd 1

12.7.2018 20:42

V autě jedině Waze, naposled i v Armenii, překvapivě použitelné.

One001

one001 -1

13.7.2018 0:25

Seznam.cz a mapy.cz :)))) Ze mne to neprekvapuje.

Za mne jednoznacne do auta waze a mimo auta vzdy jenom ty nejlepsi google maps :)

Wortos

wortos 62

13.7.2018 9:09

Pro amoled doporučuji zkusit Hudway Go docela razantní snížení spotřeby baterie cca 13% za hodinu navigace :) ale přesnost nemám vyzkoušenou prozatím jsem s ní jel pouze kousek

RadekB

RadekB 2

13.7.2018 13:12

Google mapy jsou super, ale dost nepoužitelné pro navigaci a už vůbec nepoužitelné pro turistickou navigaci. Hláška “Jeďte na západ” je mi v autě na houby. Lepší je hláška “Zahněte vlevo” např.. Takže Google mapy použiju, pokud hledám konkrétní věc v okolí, např, restauraci, hotel, poštu… Jako autonavigaci jedině Sygic a pro turistiku a cykloturistiku mapy.cz, ty jsou bezkonkurenční.

Irun66

Irun66 4

13.7.2018 18:35

Google mapy na navigaci vozem. Mapy. Cz od seznamu na cyklo stezky a turistické mapy.

Cube

Cube 0

2.8.2018 23:59

Zdravím, mám dotaz jako Apple uživatel , mám v tel Google mapy tak i apple mapu a pri zadání cesty do Mnichova mi Google mapa hlásí cestu o půl hodiny delší, je to teda nepřesnosti apple mapy nebo Google mapa je mimo? Díky za odpověď

Uni

uni -191

3.8.2018 7:46

Cube: Každý výrobce má vlastní databázi komunikací (no, ono to nemusí platit vždy, pro zjednodušení), tak jako vlastní algoritmus výpočtů a vlastní koeficienty (např. prodleva na semaforu). Takže i odlišné výsledky. Sám si musíš v podstatě vypozorovat, co se tobě odchyluje více od reality, ono záleží i na tvém stylu jízdy.

Cube

Cube 0

3.8.2018 9:19

Uni: to chapu, ale pokud pojedu dle předpisu i tak mi přijde ta půl hodina velký rozdíl a přeci nebudu za jízdy přepínat mezi navigacema, takže to beru spis jako zkušenost jiných uživatelů, kterou spíše volit…

Uni

uni -191

3.8.2018 10:21

Cube: Tak půl hodina je relativní hodnota, pokud nevím, na jak dlouhé trase:) Má zkušenost s Mapy.cz je, že jim časy sedí.
Ad dle předpisů, opět relativní, jedeš přesně 130km/h bez ohledu na to, že je tolerance? Jedeš 130km/h tachometrových nebo skutečných? O kolik přestřeluje tachometr? Apod.:)

Cube

Cube 0

3.8.2018 10:27

Uni: bude to spousta okolnosti no, každopádně když jsem dal porovnání teď, tak je to rozdíl jen 12 minut, jinak je to cesta z Českých Budějovic do Mnichova, takže 3h 40m až 3h 50m délka cesty

RSS (komentáře k článku)