Chystá se nová funkce Google Map. Ochrání nás před temnými uličkami

Google Mapy dobře osvětlené ulice

Aplikace Google Mapy dostává od vývojářů neustále nové a nové funkce. Není divu, jde o jeden z nejpopulárnějších navigačních nástrojů na světě s miliony každodenních uživatelů. Mezi poslední globální novinky patří třeba automatický překlad názvů ulic či čtvrtí, doporučení míst s kompatibilní nabíječkou pro elektroauta nebo funkce, která vás upozorní, když váš taxikář odbočí z běžné trasy. Navigace nás vodí po místech, kde si nejsme úplně jistí, ale často také do úplně nových lokací, které vůbec neznáme. V těch pak může někdy jít nejen o nevyzpytatelné prostředí z hlediska dopravní obslužnosti, ale také o zdraví a život. V rámci ochrany lidí prý budou nově zobrazovat Google Mapy dobře osvětlené ulice.

Funkce, která má podle zjištění komunity XDA nést označení “Lighting“, je přichystaná v kódu nové verze aplikace v10.31.0 beta. Její podstatou je vyznačování ulic, které jsou dobře osvětlené, a uživatel map a se tak nemusí bát, že skončí v temné uličce, kde jej pak může čekat nepříjemné překvapení. Konkrétně by měla nová vrstva “Lighting” vybrané ulice označovat zářivou žlutou barvou a odvádět pozornost od ulic osvětlených špatně či vůbec.

google mapy tmavý režim

Novinka je zatím ve vývoji, ale snad se brzy dočkáme nějakých ukázek a také uvedení do provozu. Je ovšem otázkou, ve kterých zemích se objeví jako první a zda se vůbec dočkáme i v ČR. Startovací oblastí by nyní měla být údajně Indie, která se potýká se strašnými případy znásilnění. Zejména ženy by pochopitelně byly primární cílovou skupinou pro využití této funkce. S ní by se mohly venku pohybovat alespoň trochu jistěji a bezpečněji.

K tomu, aby Google Mapy dobře osvětlené ulice správně zobrazily, budou samozřejmě potřebovat relevantní data. V případě Indie a podobně riskantních oblastí se o jejich sběr možná postará přímo Google nebo tamní úřady. U nás by to asi bylo o dost komplikovanější, i když už i česká města zlepšují práci s otevřenými daty, mezi která patří právě i informace o osvětlení. Česká republika nicméně není natolik nebezpečným regionem, aby se do analýzy těchto dat pouštěl samotný Google. Ale třeba se pleteme, necháme se překvapit. I pro našince by ale mohlo být zajímavé využít tuto funkci například na dovolené.

Mapy Google
Mapy Google

Kudy jste se naposledy báli jít po tmě?

Zdroj: XDA

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

zamek_obrazovky_ico

7 způsobů, jak lze obejít zámek obrazovky

Návody Karel Kilián Karel Kilián
8 min. uložit na později

Komentáře (12)

+ Přidat článek

Další zajímavosti

+ Přidat článek