Google údajně vynalezl nejrychlejší kvantový počítač světa. Výkon vás vyděsí

google kvantový počítač

Google není pouhým výrobcem Pixelů a internetovým vyhledávačem. Jedná se o obrovskou firmu, která se snaží investovat do všeho možného od autonomního řízení přes telefony až po chytrou domácnost. To, co uniká v posledních dnech na povrch ale nikdo nečekal. Google totiž údajně postavil ve spolupráci s NASA kvantový počítač, který je miliardkrát rychlejší, než současný nejvýkonnější superpočítač.

Co to znamená? Údajné mistrovské dílo z americké firmy by mělo být schopno vyřešit konkrétní problém za tři minuty a dvacet sekund. Slušný výkon, že? Je nám jasné, že teď nám trochu nerozumíte a tak to musíme objasnit. Hlavní důvod, proč byste měli říci „wow“ je ten, že oficiálně nejrychlejší kvantový superpočítač na světě by stejný problém řešil deset tisíc let. Informace o tomto počítači jsme mohli na okamžik spatřit na webu NASA, ovšem po několika minutách byl obsah stažen.

Google se k této zprávě odmítl vyjádřit a pokud se nejedná o nějaký fejk, máme zde první kvantový počítač, který dokáže mnoho věcí, co aktuální počítače nedokáží ani zdaleka. Kvantové počítače mají od těch normálních daleko. Počítají a simulují různé algoritmy, ale nefungují na stejných systémech a principech, jako klasické počítače. Pokud by se podařilo takové počítače dostat do běžných životů, znamenalo by to pro lidstvo obrovský krok kupředu.

Myslíte, že kvantové počítače jednou nahradí ty klasické?

Zdroj: ft.com

Jakub Kárník
O Autorovi - Jakub Kárník

Jakub je znám svou nekonečnou zvědavostí a vášní pro nejnovější technologie. Jeho láska k mobilním telefonům začala s iPhonem 3G, ale dnes se spoléhá na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (21)