Menu

Google Keep je tu! Poznámky s Googlem snadno a rychle

Je tomu sotva pár dnů, co jsme vás informovali o šuškandě ohledně nové služby od Googlu nazvané Google Keep. Co se týče zaměření – trefa, skutečně se jedná o snadné psaní poznámek. Ovšem náš odhad, že bude služba odtajněna na Google I/O, nebyl úplně přesný. Google Keep je tu už teď a my se podíváme, k čemu všemu jej lze využít!

Post-it štítky v podání Googlu

Ke službě Keep můžeme přistupovat jak z webového prohlížeče (na adrese https://drive.google.com/keep/), tak přes androidí aplikaci. Webové rozhraní je velmi jednoduché a minimalistické přesně ve stylu ostatních služeb Googlu, což můžeme považovat za plus. Nelze se však ubránit dojmu, že je možná až příliš strohé. Poznámky jsou od sebe odlišeny pouze tenkým barevným pruhem a na větších monitorech působí stránka poněkud prázdně. Všechny štítky se zobrazují ve stejné velikosti nezávisle na tom, kolik obsahují textu a nelze ani formátovat písmo.

85c6ac8e-6323-4dbb-ab2f-156e08caae85 4e7774a4-2610-4135-b05e-6031f36b4535

Psaní nové poznámky probíhá tak, že do textového okna začnete jednoduše psát text, který můžete doplnit obrázkem či seznamem položek a v neposlední řadě můžete poznámku odlišit tenkým barevným pruhem dle dostupného výběru. Všechny štítky můžete samozřejmě zpětně editovat a pokud již zprávička není aktuální, lze ji kliknutím na ikonu přesunout do archivu nebo rovnou smazat.

Přiznávám bez mučení, že čistě z této webové aplikace jsem neskákal nadšením až do stropu – především kvůli tomu, že jsem od Googlu čekal něco navíc. Tedy alespoň pořádné provázání s ostatními službami, kalendářem, mailem, možná i Google Talkem. Naštěstí je tu aplikace pro Android, kterou najdete na Google Play, protože ta výsledný dojem podstatně zlepšuje.

Díky minimalistickému designu působí Keep na velkých monitorech dost "prázdně"

Díky minimalistickému designu působí Keep na velkých monitorech dost “prázdně”

Google Keep pro Android

Na to, jak je webové rozhraní strohé, je samotná aplikace po designové stránce velmi příjemná na pohled a nabízí i několik podstatných funkcí navíc. Rozhraní je opět minimalistické, ale rozvržení jednotlivých prvků na menším displeji působí mnohem přirozenějším dojmem a i celobarevné štítky s pohledným fontem jsou subjektivně lepší volbou, přičemž velikost písma se mění v závislosti na tom, jak dlouhý je samotný text (zobrazí se maximálně 317 znaků včetně mezer, více až po rozkliku). 

Aplikace Keep má o poznání příjemnější design

Aplikace Keep má o poznání příjemnější design

 

I v této aplikaci máte možnost přidávat prostý text, seznam, obrázek s komentářem a nádavkem je zde možnost přímo z aplikace pořídit fotografii a nebo pomocí mikrofonu poznámku nadiktovat. Vaše sdělení se nejen nahrají do audiosouboru, ale mluvené slovo je současně rozpoznáváno a převáděno na text, který se zobrazí v popisu poznámky. Oproti webovému rozhraní je zde i užitečná možnost sdílet vybranou poznámku pomocí rozličných služeb, které máte ve svém zařízení nainstalované. Snadno tedy můžete vytvořit text doplněný obrázkem, který pak snadno a rychle rozešlete svým kontaktům pomocí Gmailu.

Screenshot_2013-03-21-08-30-55 Screenshot_2013-03-21-09-27-26

Co nám zatím chybí?

Málokterá služba je hned od startu dokonalá a zvlášť v případě Googlu platí, že je často vydána betaverze, která v “rozestavěném” stavu setrvá po dobu i několika měsíců, a postupně jsou do ní přidávány nové funkce. V Google Keep bychom se rádi dočkali například spolupráce s kalendářem a vůbec lepší provázanosti s ostatními dostupnými službami. Někdo by dost možná využil i širší možnosti formátování textu nebo třeba využití geolokačních služeb. Pokud sami máte nějaký nápad, jak Keep rozšířit, nezapomeňte využít položku “Odeslat zpětnou vazbu” v menu aplikace a dejte Googlu vědět, co by se vám hodilo. A vlastně – svěřte se nám i v komentářích pod tímto článkem. Budete Keep využívat? Nebo máte lepší řešení, kterému zatím služba od Googlu nesahá ani po kotníky? Nám zatím Keep připadá jako sympatická služba, kterou budeme pozorně sledovat (a určitě i využívat) a věříme, že se může časem přetavit v nepostradatelný nástroj.

 

Komentáře

Jiří Ráž

21.3.2013 14:35

Čekal jsem konkurenta pro Evernote, a to Keep rozhodně není. Takže nic.

DiGi

DiGi

21.3.2013 14:44

Je to jen Android 4.0+ takže si sami odřízli 40% potencionálních uživatelů.

pavel

pavel

21.3.2013 15:19

dá se to,ale je to nic moc

Anoran

21.3.2013 15:31

Službu jako takovou vítám, zvlášť s ohledem na to že využívám ostatní služby Googlu. A tohle je jedna z věcí která mi nějakým způsobem chyběla. Na druhou stranu zjištění že můj androidí telefon (HTC Desire HD), není touto aplikací podporován je poněkud mrzutá. Přesto že částečným řešiním je mobilním rozhraním prohlížeče. Jenže proč tak komplikovaně.
Takže zřejmě nějakou dobu pro mě využitelné jen minimálně.

ratesman

ratesman

21.3.2013 15:35

Zajímavé, ale pro Evernote to zatím konkurence není, tedy aspoň podle mě ne :D

redden

redden

21.3.2013 15:39

pouzivam a je super.. nahradila hned 2 aplikacie ktore som pouzival… neskor vraj to bude prepojene s google drive tak snad sa to potom zosynchuje s ostatnymi aplikaciami

Adamantium

Adamantium

21.3.2013 15:45

Takže co nyní bude Google rušit? Že by Google notes?

Adamantium

Adamantium

21.3.2013 15:49

Google tasks samozřejmě, pardon za chybu..

Vashut

Vashut

21.3.2013 16:05

Evernote se mi nelíbil, a tak jsem skákal z jednoho na druhý. Nakonec jsem po dlouhé pomlce začal využívat Catch, který se mi velice zamlouvá a nemohu si ho vynachválit.

DiGi

DiGi

21.3.2013 18:32

V Catch jsou pitomě řešené úkoly, na telefonu to pořád schovává klávesnici a celkově nefunguje příliš ideálně. Evernote je zas takový velký kanón na vrabce (podobně třeba i OneNote, SpringPad).

V Keep tragicky chybí sdílení, prostě nedělek…

Stedyn

stedyn 0

21.3.2013 19:26

Je to tak jak píšete, na začátek dobrý nápad, ale asi nejvíc chybí sdílení mezi více účty.

czechiaa

21.3.2013 19:37

Bože, sotva něco vyjde, už to, tady v komentářích, musíte hned kritizovat :-) Tak si vytvořte vlastní aplikaci na poznámky, když jste tak chytří ;-)
Keep jsme samozřejmě vyzkoušel a natož, že je to v provozu pár dní, jsem s tím velmi spokojen :-)

MoB

MoB

21.3.2013 20:48

No Google Tasks jsou opravdu naprosto opuštěné, Google se na ně z neznámého důvodu vykašlal (že by vývojáři nepoužívali nic na úkoly?) a bohužel se to musí řešit jinými aplikacemi, např. Remember The Milk. Jen moc nechápu poslední vlnu rušení vcelku užitečných aplikací. Asi je Google nemohl lehce monetizovat. Škoda.

mech1

mech1

22.3.2013 9:50

At se kouknou do OneNote, jak se to dela …

Vashut

Vashut

22.3.2013 11:46

Tak zmiňované problémy s Catch jsem nezaznamenal. Úkoly krátkodobé (v rámci jednoho dne/týdne) si jednoduše nastavím reminderem. Není-li to extra důležitého, tak normálně použiji jen kalendář. Klávesnice mi v aplikaci nikdy neblbla, možná nějaký problém týkající se starší verze či konkrétního telefonu.

Tomy Shift

Tomáš 0

22.3.2013 13:41

Evernote se mi osobně nelíbil v Google Keep vidím nejlepší budoucnout, protože to je spojeno z Gmail účtem tedy jednotné poznámky na všech zařízeních bez další přídavných nebo podpůrných apklikací nebo programu.
Minimalismus Googlu oceňuji, ale jistě ještě přibydou další užitečné funkce, takže za mě. +1

jiri_v

jiri_v

22.3.2013 21:42

tak jsem google keep zkusil a za boha mi nejde do poznámky uploadovat jednoduchý malý obrázek.
Oops! There was an error uploading your image. Please try again later.
Takže pokud poznámky, tak zůstávám dále u evernote.

Petr

Petr

22.3.2013 22:59

Me osobne tento minimalisticky koncept nadchnul, jen mi tam citelne chybi tagy pro filtrovani stitku – nechapu proc je tam nepouzivaji stacilo by je vykopirpvat z gmailu – skoda s tagy by to byl mocny a prehledny nastroj.

Karl

Karl

22.3.2013 23:12

Mě se to líbí…Je to jednoduchý, graficky přehledný, ale chybí mi možnost nastavení jednoduchého upozornění.

Dick

Dick

25.3.2013 17:02

Do toho bych nešel. U googlu jsem měl oblíbené 3 služby google notebook – zrušeno, RSS čtečku momentálně se ruší. Zůstala mi za tím jenom Picassa. Googlu už na nové služby neskočím. Potrřebuju něco stablinějšího.

B. A.

B. A.

26.3.2013 19:30

to je fajn… zase si zvykneme na novou aplikaci od Google a ten se časem rozhodne, že ji zruší… stejně jako Goole Reader… děkuji nechci

Václav

Václav

9.11.2013 12:34

Dobrý den,
začal jsem používat tuto aplikaci a jsem s ní spokojen. Mám pouze jeden dotaz: Mám Sony Xperia Z…nastavím-li připomenutí nějaké poznámky a telefon zamknu, tato událost mi není přes uzamčený display připomenuta…Upozornění začne v okamžiku odemčení telefonu. Je toto normální? Má někdo podobnou zkušenost, případně mi může pomoci s tímto problémem? Stejný problém mám s budíkem (v obchodě pod: Budík (Alarm) Xtreme Free. Budík nezvoní přes uzamčený display. Děkuji,

Václav

Václav

9.11.2013 12:51

Chybu uz jsem opravil…Vzhledem k pouzivani STAMINA modu bylo nutne aplikaci pridat do urciteho seznamu aplikaci, ktere zustavaji aktivni i pres uzamceny display.

RSS (komentáře k článku)