Menu

Google I/O 2014: co můžeme očekávat? Android 5.0 Lollipop a Nexus 8/9!

Již zítra, tedy ve středu 25. června, začne v americkém San Franciscu jedna z nejvýznamnějších akcí – každoroční vývojářská konference Google I/O. Zatímco zaměstnanci, zástupci a představitele giganta z Mountain View dokončují poslední přípravy, my se vám pokusíme nastínit, co mohou od letošního ročníku čekat vývojáři, odborníci a uživatelé.

Když mluvíme o novinkách, které budou prezentovány během této dvoudenní akce, čekáme mnoho zajímavých oznámení a podle zvěstí, jež kolují Internetem, se nebudou týkat jen software. Ač zní termín “vývojářská konference” pro laickou veřejnost poměrně nudně, téměř jistě můžeme čekat celou řadu zajímavých novinek a produktů, včetně nového Androidu, zařízení Nexus, programu Android Silver, Google Glass 2, Google Fit a dalších. Ale začněme od začátku.

Google I/O 2014

Google I/O 2014

Oficiální aplikace Google I/O 2014

Z Obchodu Play lze zdarma stáhnout oficiální aplikaci Google I/O, poskytující nejen informace o plánovaných událostech, ale najdete v ní také sekci s videy. Asi nejzajímavější bude možnost sledovat živé přenosy z veškerého podstatného dění.

Google I/O 2018
Google I/O 2018
Developer: Google LLC
Price: Free

Android 4.5/5.0 Lollipop

Jednou z nejvíce očekávaných novinek má být nová verze operačního systému se zeleným robotem ve znaku. Informace o další významné aktualizaci Androidu kolují již poměrně dlouho – v uplynulých měsících jsme měli možnost zahlédnout celou řadu úniků. Na základě informací z různých zdrojů se u příští verze vývojáři zaměřili především na rychlost a energetickou efektivitu.

Android 4.5/5.0 Lollipop

Android 4.5/5.0 Lollipop

K dosažení tohoto cíle by měl pomoci nový kompilátor ART (Android Runtime), jehož nasazení sníží požadavky na operační paměť. K delší výdrži na jedno nabití má přispět také lepší podpora vícejádrových procesorů, dovolujících vypnout nepoužívaná jádra. Čeká se také lepší optimalizace Androidu pro tablety.

Evoluce Androidu

Evoluce Androidu

Poměrně jistá je zásadní změna uživatelského rozhraní, která se dotkne většiny aplikací Google. V médiích se můžete setkat s označením “Moonshine” a v praxi jste si nový vzhled mohli alespoň částečně vyzkoušet díky aplikaci Project Hera Launcher Theme.

Nexus 8/9 a další tablety

Prvním zajímavým kouskem hardware, o kterém ale mnozí pochybují, má být tablet s úhlopříčkou displejem 8,9 palce, označovaný jako Nexus 8 či Nexus 9. Je pozoruhodné, že výrobu nových zařízení Google údajně svěřil firmě HTC, která v tomto segmentu citelně zaostává za konkurencí. Podle portálu Android Police bude tento tablet z hlediska hardware schopen konkurovat produktům všech významných hráčů na trhu.

Nexus 8/9

Nexus 8/9

Nexus 8 či Nexus 9 by měl mít obrazovku s rozlišením 2048 x 1440 obrazových bodů, procesor NVIDIA K1, 2 GB operační paměti a 16 nebo 32 GB interního úložiště. V případě verze s mobilní konektivitou se počítá s podporou sítí LTE.

Ve hvězdách je oznámení nové generace Nexusu 10, na kterou se čeká již poměrně dlouho. Zde ale vidíme šanci “padesát na padesát”, že se desetipalcového tabletu dočkáme. Ve prospěch oznámení hovoří skutečnost, že předchozí generace je zcela vyprodána. Oznámení nového telefonu řady Nexus (Nexus 6?) ale nečekáme dříve než na podzim – v rámci Google I/O bude nejspíš v tomto směru “ticho po pěšině”.

Chytré hodinky/Nexus SmartWatch

Další novinkou, která patrně bude prezentována v rámci Google I/O 2014, jsou první chytré hodinky založené na platformě Android Wear. Spekulace se přitom objevily téměř okamžitě po oficiálním oznámení této modifikace OS Android. Původní předpoklady mluvily o tom, že v rámci konference budou představeny hodinky Moto 360 a LG G Watch. G Watch by se přitom měly začít prodávat již na začátku července za cenu kolem 200 eur (asi 5 500 Kč).

Chytré hodinky LG G Watch

Chytré hodinky LG G Watch

Jen několik dnů před začátkem konference ale jihokorejská média informovala, že k LG a Motorole se připojí také Samsung, jenž by měl ukázat novou generaci svých Galaxy Gear. Gadget prý bude disponovat moduly Wi-Fi a Bluetooth a zaujme velmi kompaktním tělem. Korejský CNET dokonce tvrdí, že Samsung může v San Franciscu oznámit hned dva modely.

Chytré hodinky

Chytré hodinky

Google Glass

“Inteligentní” brýle Google Glass sice byly představeny již před několika lety, přesto zatím nelze tento produkt považovat za zcela dokončený a dokonalý. Od dubna tohoto roku lze toto zařízení zakoupit, ovšem pouze ve Spojených státech a nově i ve Velké Británii. Hlavní nevýhodou, bránící masovému rozšíření, je nesporně cena, pohybující se kolem 1500 dolarů (asi 30 300 Kč).

Předpokládá se, že v průběhu tohoto týdne rozšíří společnost dostupnost na další trhu a také sníží cenu. Spekuluje se také o tom, že na Google I/O bude představena druhá generace tohoto produktu – Google Glass 2.

Google Glass

Google Glass

Google Fit

V polovině června časopis Forbes s odkazem na důvěryhodné zdroje uvedl, že Google pracuje na platformě orientované na zdraví a kondici, která se bude jmenovat Google Fit. Z dostupných informací by se mělo jednat o shromažďování a zpracování souhrnných údajů z nejrůznějších “fitness trackerů” a mobilních aplikací pro sportování a fitness. Získané hodnoty pak mohou být použity k podávání zpráv o zdravotním stavu uživatele a úpravě tréninkových plánů.

Google Fit

Google Fit

Jeden ze zdrojů uvedl: “Google Fit umožní propojení nositelné elektroniky, která měří data, jako jsou ušlé kroky nebo srdeční frekvence, s cloudovými službami Google.”

Google Fit bude s velkou pravděpodobností představen právě v rámci Google I/O, nicméně zatím nevyřešenou otázkou zůstává, bude-li se jednat o součást operačního systému Android, nebo jestli půjde o samostatný projekt či aplikaci. Google Fit by se tak mohl stát alternativou a konkurentem stávajících produktů, jako je S Health od Samsungu či HealthKit z dílny Apple.

Google Auto Link

Cílem projektu Google Auto Link je propojení ovládacích prvků automobilů s funkcemi mobilního telefonu. Počítá se například s dedikovanými ovladači na volantu, které dosud realizovali výrobci automobilů vlastním způsobem. Po připojení mobilního zařízení k vozu budou mít řidič a cestující přístup k telefonování, hlasovým zprávám, vyhledávání, navigaci, přehrávači a některým dalším aplikacím.

Google Auto Link

Google Auto Link

Pokud budeme věřit dosud dostupným informacím, můžeme se těšit na snadnou práci s telefonem, která nebude zásadním způsobem ovlivňovat pozornost řidiče. Lze tedy předpokládat možnost ovládání hlasem. Google již spolupracuje s výrobci automobilů, jako jsou Audi, Honda a Hyundai, takže očekáváme, že se v rámci této akce dozvíme o něco více informací na toto téma.

Android TV

Na začátku léta se objevila zpráva, podle které má být na Google I/O představena nová televizní platforma s názvem Android TV. Z hlediska funkčních schopností by měla konkurovat řešením Apple TV, Roku a Amazon Fire TV. Kromě přístupu k různému obsahu, televizním pořadům, seriálům sportovním kanálům může Android TV nabídnout divákům i různé funkce pro zábavu – například podporu her.

Android TV

Android TV

Android Silver

Android Silver je jedním z méně pravděpodobných oznámení pro letošní Google I/O, neboť firma dosud ani nepotvrdila jeho existenci. Přesto po Internetu koluje řada “nezaručených zpráv”, podle nichž má být Android Silver soubor norem, které Google stanová pro zařízení, podobně jako Intel v případě Ultrabooks. Smartphony a tablety, které splní požadavky, dostanou Android klasifikaci Silver. Není zcela jisté, zda současně s tímto projektem Google přestane prodávat zařízení Nexus.

Android Silver

Android Silver

Zdroje: Droider, TechAdvisor.

 

Komentáře

Honzaaaaaaaaaa

z aplikace
24.6.2014 10:13

na ty fotce autolink to je teda Android jak pr*se :-D

chmelda16

chmelda16

z aplikace
24.6.2014 10:20

Tak já osobně nový android neočekávám. Spíš je to zbožné přání některých jedinců. Od vydání KitKat neuběhla tak dlouhá doba a nevím snad o jediném reálném úniku nové verze. Když vycházel 4.4 tak toho byl plný net. Podle mě bude nový android až na podzim. Tak se nechme překvapit.

Risak

risak 0

z aplikace
24.6.2014 11:47

no stym autolinkom im to nevydalo

knizmi

knizmi

24.6.2014 14:11

Autor asi opět při psaní/překládání moc nepřemýšlel:

K delší výdrži na jedno nabití má přispět také lepší podpora vícejádrových procesorů, dovolujících vypnout nepoužívaná jádra. – To jako chcete říct, že to Android dosud neuměl? A to, že mi na čtyřjádru neustále tři jádra spí, tedy znamená co?

nový kompilátor ART (Android Runtime) – slovo kompilátor je trochu nešťastné (i když ne nutně špatně), běžně se ale používá runtime, nebo virtuální stroj (VM)

Dál jsem raději nečetl, protože článek je tímto pro mě naprosto nedůvěryhodný.

uni

uni

24.6.2014 14:24

Bylo by fajn, kdyby se Android konečně naučil kloudnou zálohu (ještě lépe lokální), taky by konečně mohl dostat smysl barometr a spolupracoval s výškou ze satelitů. Pořádně podporovat pam. kartu. Podporovat UMS (ano, některé věci už uměl…:-/ ). Soustředit ovládací prvky dospod, na dosah a obecně zlepšit ergonomii (ano, to už také uměl….). Plnohodnotně implementovat vzdálené úložiště Drive.
Ono by se toho zase tolik nového vymýšlet nemuselo, stačilo by nezapomínat ty staré věci….

zog

zog

24.6.2014 14:50

Mohl by mi autor tohoto článku vysvětlit jak art sníží nároky na paměť?! (!)

knizmi

knizmi

24.6.2014 16:25

zog: Teoreticky jo, JIT něco spolkne. Na druhou stranu, kdyby autor své myšlenky trochu rozváděl (třeba vysvětlil proč se sníží nároky a za jakých podmínek) a neomezoval se jen na obecné výroky, tak bych se taky nezlobil.

N1GG4

z aplikace
24.6.2014 18:52

myslíte, že by mohl vyjít 5.0 na Motorola Moto G :)?

knizmi

knizmi

24.6.2014 19:14

N1GG4: To se uvidí :-) Obecně se předpokládá, že další verze (říkejme tomu třeba 5.0) bude, ale na nějaké stránce s oficiálními informacemi pro modely X, G a E mě zarazila poznámka, že všechny modely měly slíbenou aktualizaci na příští verzi a Moto E se tak může těšit na “next major version”, nebo tak něco. U X a G tohle chybělo. X a G přitom původně vyšly s JB a aktualizaci na next major version už dostaly.

duffajfka

duffajfka

z aplikace
24.6.2014 22:36

N1GG4, knizmi: mě by teda docela naštvali, kdyby to do moto g nedali, ale nevidím důvod, proč by to do E dávat měli a do X a G ne. Podle mě teda bude pro všechny.

knizmi

knizmi

26.6.2014 19:20

Tak německá pobočka Motoroly na facebooku potvrdila, že 5.0 pro Moto G a Moto X bude :-)

RSS (komentáře k článku)