TOPlist

Google I/O 2014: co můžeme očekávat? Android 5.0 Lollipop a Nexus 8/9!

google_io_2014

Již zítra, tedy ve středu 25. června, začne v americkém San Franciscu jedna z nejvýznamnějších akcí – každoroční vývojářská konference Google I/O. Zatímco zaměstnanci, zástupci a představitele giganta z Mountain View dokončují poslední přípravy, my se vám pokusíme nastínit, co mohou od letošního ročníku čekat vývojáři, odborníci a uživatelé.

Když mluvíme o novinkách, které budou prezentovány během této dvoudenní akce, čekáme mnoho zajímavých oznámení a podle zvěstí, jež kolují Internetem, se nebudou týkat jen software. Ač zní termín „vývojářská konference“ pro laickou veřejnost poměrně nudně, téměř jistě můžeme čekat celou řadu zajímavých novinek a produktů, včetně nového Androidu, zařízení Nexus, programu Android Silver, Google Glass 2, Google Fit a dalších. Ale začněme od začátku.

Google I/O 2014 Google I/O 2014

Oficiální aplikace Google I/O 2014

Z Obchodu Play lze zdarma stáhnout oficiální aplikaci Google I/O, poskytující nejen informace o plánovaných událostech, ale najdete v ní také sekci s videy. Asi nejzajímavější bude možnost sledovat živé přenosy z veškerého podstatného dění.

Google I/O 2019
Google I/O 2019

Android 4.5/5.0 Lollipop

Jednou z nejvíce očekávaných novinek má být nová verze operačního systému se zeleným robotem ve znaku. Informace o další významné aktualizaci Androidu kolují již poměrně dlouho – v uplynulých měsících jsme měli možnost zahlédnout celou řadu úniků. Na základě informací z různých zdrojů se u příští verze vývojáři zaměřili především na rychlost a energetickou efektivitu.

Android 4.5/5.0 Lollipop Android 4.5/5.0 Lollipop

K dosažení tohoto cíle by měl pomoci nový kompilátor ART (Android Runtime), jehož nasazení sníží požadavky na operační paměť. K delší výdrži na jedno nabití má přispět také lepší podpora vícejádrových procesorů, dovolujících vypnout nepoužívaná jádra. Čeká se také lepší optimalizace Androidu pro tablety.

Evoluce Androidu Evoluce Androidu

Poměrně jistá je zásadní změna uživatelského rozhraní, která se dotkne většiny aplikací Google. V médiích se můžete setkat s označením „Moonshine“ a v praxi jste si nový vzhled mohli alespoň částečně vyzkoušet díky aplikaci Project Hera Launcher Theme.

Nexus 8/9 a další tablety

Prvním zajímavým kouskem hardware, o kterém ale mnozí pochybují, má být tablet s úhlopříčkou displejem 8,9 palce, označovaný jako Nexus 8 či Nexus 9. Je pozoruhodné, že výrobu nových zařízení Google údajně svěřil firmě HTC, která v tomto segmentu citelně zaostává za konkurencí. Podle portálu Android Police bude tento tablet z hlediska hardware schopen konkurovat produktům všech významných hráčů na trhu.

Nexus 8/9 Nexus 8/9

Nexus 8 či Nexus 9 by měl mít obrazovku s rozlišením 2048 x 1440 obrazových bodů, procesor NVIDIA K1, 2 GB operační paměti a 16 nebo 32 GB interního úložiště. V případě verze s mobilní konektivitou se počítá s podporou sítí LTE.

Ve hvězdách je oznámení nové generace Nexusu 10, na kterou se čeká již poměrně dlouho. Zde ale vidíme šanci „padesát na padesát“, že se desetipalcového tabletu dočkáme. Ve prospěch oznámení hovoří skutečnost, že předchozí generace je zcela vyprodána. Oznámení nového telefonu řady Nexus (Nexus 6?) ale nečekáme dříve než na podzim – v rámci Google I/O bude nejspíš v tomto směru „ticho po pěšině“.

Chytré hodinky/Nexus SmartWatch

Další novinkou, která patrně bude prezentována v rámci Google I/O 2014, jsou první chytré hodinky založené na platformě Android Wear. Spekulace se přitom objevily téměř okamžitě po oficiálním oznámení této modifikace OS Android. Původní předpoklady mluvily o tom, že v rámci konference budou představeny hodinky Moto 360 a LG G Watch. G Watch by se přitom měly začít prodávat již na začátku července za cenu kolem 200 eur (asi 5 500 Kč).

Chytré hodinky LG G Watch Chytré hodinky LG G Watch

Jen několik dnů před začátkem konference ale jihokorejská média informovala, že k LG a Motorole se připojí také Samsung, jenž by měl ukázat novou generaci svých Galaxy Gear. Gadget prý bude disponovat moduly Wi-Fi a Bluetooth a zaujme velmi kompaktním tělem. Korejský CNET dokonce tvrdí, že Samsung může v San Franciscu oznámit hned dva modely.

Chytré hodinky Chytré hodinky

Google Glass

„Inteligentní“ brýle Google Glass sice byly představeny již před několika lety, přesto zatím nelze tento produkt považovat za zcela dokončený a dokonalý. Od dubna tohoto roku lze toto zařízení zakoupit, ovšem pouze ve Spojených státech a nově i ve Velké Británii. Hlavní nevýhodou, bránící masovému rozšíření, je nesporně cena, pohybující se kolem 1500 dolarů (asi 30 300 Kč).

Předpokládá se, že v průběhu tohoto týdne rozšíří společnost dostupnost na další trhu a také sníží cenu. Spekuluje se také o tom, že na Google I/O bude představena druhá generace tohoto produktu – Google Glass 2.

Google Glass Google Glass

Google Fit

V polovině června časopis Forbes s odkazem na důvěryhodné zdroje uvedl, že Google pracuje na platformě orientované na zdraví a kondici, která se bude jmenovat Google Fit. Z dostupných informací by se mělo jednat o shromažďování a zpracování souhrnných údajů z nejrůznějších „fitness trackerů“ a mobilních aplikací pro sportování a fitness. Získané hodnoty pak mohou být použity k podávání zpráv o zdravotním stavu uživatele a úpravě tréninkových plánů.

Google Fit Google Fit

Jeden ze zdrojů uvedl: „Google Fit umožní propojení nositelné elektroniky, která měří data, jako jsou ušlé kroky nebo srdeční frekvence, s cloudovými službami Google.“

Google Fit bude s velkou pravděpodobností představen právě v rámci Google I/O, nicméně zatím nevyřešenou otázkou zůstává, bude-li se jednat o součást operačního systému Android, nebo jestli půjde o samostatný projekt či aplikaci. Google Fit by se tak mohl stát alternativou a konkurentem stávajících produktů, jako je S Health od Samsungu či HealthKit z dílny Apple.

Google Auto Link

Cílem projektu Google Auto Link je propojení ovládacích prvků automobilů s funkcemi mobilního telefonu. Počítá se například s dedikovanými ovladači na volantu, které dosud realizovali výrobci automobilů vlastním způsobem. Po připojení mobilního zařízení k vozu budou mít řidič a cestující přístup k telefonování, hlasovým zprávám, vyhledávání, navigaci, přehrávači a některým dalším aplikacím.

Google Auto Link Google Auto Link

Pokud budeme věřit dosud dostupným informacím, můžeme se těšit na snadnou práci s telefonem, která nebude zásadním způsobem ovlivňovat pozornost řidiče. Lze tedy předpokládat možnost ovládání hlasem. Google již spolupracuje s výrobci automobilů, jako jsou Audi, Honda a Hyundai, takže očekáváme, že se v rámci této akce dozvíme o něco více informací na toto téma.

Android TV

Na začátku léta se objevila zpráva, podle které má být na Google I/O představena nová televizní platforma s názvem Android TV. Z hlediska funkčních schopností by měla konkurovat řešením Apple TV, Roku a Amazon Fire TV. Kromě přístupu k různému obsahu, televizním pořadům, seriálům sportovním kanálům může Android TV nabídnout divákům i různé funkce pro zábavu – například podporu her.

Android TV Android TV

Android Silver

Android Silver je jedním z méně pravděpodobných oznámení pro letošní Google I/O, neboť firma dosud ani nepotvrdila jeho existenci. Přesto po Internetu koluje řada „nezaručených zpráv“, podle nichž má být Android Silver soubor norem, které Google stanová pro zařízení, podobně jako Intel v případě Ultrabooks. Smartphony a tablety, které splní požadavky, dostanou Android klasifikaci Silver. Není zcela jisté, zda současně s tímto projektem Google přestane prodávat zařízení Nexus.

Android Silver Android Silver

Zdroje: Droider, TechAdvisor.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (11)