TOPlist

Google Home Hub recenze: Chytrý displej jako centrum domácnosti

google home hub recenze

Google Home Hub je nejnovějším zařízením chytré domácnosti, za kterým stojí přímo Google. Jedná se o chytrý displej, který má hned několik zvláštností. I třeba to, že má zcela vlastní systém, který se nedá srovnat s žádným jiným zařízením. Jak Google Home Hub dopadl v recenzi?

Google Home Hub recenze

Google Home Hub překvapí svou malou velikostí

Už při prvním pohledu na samotnou krabici vás překvapí velikost celého zařízení. V ní se nachází pouze samotné zařízení, manuál a adaptér. Z oficiálních videí a fotografií Googlu vypadá mnohem větší, než ve skutečnosti. Má totiž pouze sedmipalcový displej a v rámci trhu chytrých displejů i poměrně malé rámečky kolem. Samozřejmě se to ani zdaleka nedá srovnávat s telefony, které mají mnohem menší rámečky. Přesné rozměry jsou 179 x 118 x 67 mm. Displej má rozlišení 1024 x 600 pixelů a jedná se o LCD panel.

Zjednodušeně řečeno by se dalo říct, že se jedná o tablet, který je pevně připevněn k chytrému reproduktoru. Po stránce zpracování se toho moc nedá vytknout. Zařízení je vyrobeno z tvrdého plastu, s tím, že základna, která je zároveň reproduktorem je potažena látkovou texturou. To už je nyní takový poznávací materiál Google zařízení.

Obecně jde o hodně minimalistické zařízení. Na přední straně je dotykový displej, senzory okolního osvětlení, mikrofony a malá LED dioda, která upozorňuje na to, že je vypnutý mikrofon. Kameru tento chytrý displej nemá. To Google hned několikrát zdůraznil i během představení. Na zadní straně je uprostřed rychlé vypnutí mikrofonu. Na boku je kolébka pro ovládání hlasitosti. Poté už jen v pravém dolním rohu je konektor pro napájení. Bohužel se jedná o speciální konektor přímo pro Home Hub. Čekali jsme USB-C nebo alespoň microUSB jako u starších Home produktů. Spodní strana zařízení je pogumovaná, takže se jen tak nehne ze stolu.

Mikrofony jsou speciálně uzpůsobené tomu, abyste mohli příkazy říkat i z větší dálky. Bez problémů jsme mohli ovládat Home Hub, když jsme byli na druhém konci místnosti, což je cca 6 metrů daleko a měli přitom puštěnou hudbu.

První spuštění a spárování s chytrou domácností

Podobně jako jiné produkty chytré domácnosti od Googlu, i Home Hub používá k propojení aplikaci Google Home. Ta se dá zdarma stahovat z obchodu Play. K samotnému propojení nemáme žádnou výtku. Google to má vychytané k dokonalosti. Ihned po instalaci aplikace uvidíte možnost nastavení nového zařízení. Poté projdete několik informačních obrazovek, zadáte si svou chytrou domácnost, případně vytvoříte novou, zadáte údaje k vaši Wi-Fi síti a to je v podstatě vše. Párování vám zabere maximálně 5 minut a většinu z toho času si vezme instruktážní video, které ukazuje, co všechno můžete s chytrým displejem dělat. Kratší ukázku můžete vidět i níže.

Samotná aplikace Google Home je v češtině. To je dobrá zpráva, nicméně jak se dozvíte i při nastavení jazyka, tak Google Home Hub podobně jako Asistent Google a jiné Home produkty, prozatím neumí češtinu. Vybrat si můžete z několika druhů angličtiny, francouzštiny a němčiny. A bohužel i díky tomu je celý Home Hub poměrně dost omezený. Hodně obtížně totiž pracuje s českými názvy a hodně obsahu a funkcí je tvořeno pro USA. K tomu se ale dostaneme ještě níže při bližším prozkoumání systému.

Google Home
Google Home

Jak kvalitní je displej a reproduktor u Home Hub?

Zjednodušeně řečeno jsou obě části velmi dobré. Displej nemá vysoké rozlišení, nemá ani nejvyšší jas, ale vzhledem k tomu, že je určen k tomu, aby byl položen doma na stole, kuchyňské lince apod. je kvalita displeje více než dostatečná. Vzhledem k sedmipalcovému displeji není ani určen pro sledování filmů, maximálně spíše pro videa na YouTube.

Jedná z nejzajímavějších funkcí je možnost vytvoření digitálního rámečku. A to buď z vašich fotografií, anebo z vybraných fotek od Googlu. U této funkce hraje roli hlavně senzor okolního osvětlení. Home Hub dokáže jas displeje přizpůsobit tak dobrým způsobem, že to vypadá, jak kdyby se jednalo o opravdový fotorámeček. Velmi špatně se to popisuje a navíc to na fotografiích ani na videu nejde vidět. Nicméně jde o hodně podceňovanou funkci a pokud máte pěkné fotky, může jít o zajímavý chytrý fotorámeček, i když tedy v Česku s poměrnou vysokou cenou.

digitalni ramecek google home hub

Kvalita reproduktoru je lepší než u Google Home Mini, ale zároveň horší než u klasického Home reproduktoru. Překvapí maximální hlasitost. Pro domácí poslech je to více než dostatečný reproduktor. Potěší možnost ekvalizéru v nastavení Home aplikace a zároveň i Home Hub můžete zapojit do skupiny Home reproduktorů a synchronizovat tak například hudbu do každého Home reproduktoru v domácnosti. Co však úplně chybí, jsou basy, což se dá pochopit, protože není určen hlavně pro přehrávání hudby. Od toho existuje Google Home Max, který má naopak až moc basů.

[aps_product_sz id=“552625″]

Asistent Google a ovládání systému Google Home Hub

Tento chytrý displej má vlastní systém, který se moc nedá srovnávat s Androidem, Chrome OS ani třeba chystaným systémem Fuchsia. Dá se to popsat jako vylepšený Google Chromecast, který má doplněnou podporu o Asistenta Google. Na základní obrazovce se zobrazují fotografie či hodiny, podle toho, co si nastavíte. Jakmile aktivujete systém pomocí hlasu či dotyky, tak se objeví úvodní obrazovka.

Na ni uvidíte počasí podle vaši polohy a kartu s informacemi, které se vás týkají. V základu to jsou nadcházející události. Pokud ale máte přehrávání hudby, uvidíte kartu s přehrávačem, to stejně je u videa. Dále vám bude Asistent doporučovat zprávy, cestu do práce, časovače apod.

Systém nepodporuje klasické aplikace a ani nečekejte, že ty předinstalované budou fungovat stejně jako na telefonu či tabletu. Spotify, YouTube, Google Play Music ovládáte hlavně pomocí hlasu či tím, že přes Google Cast pošlete video/hudbu do Home Hub. Pokud třeba zapnete YouTube, ukáže se vám pás  s doporučenými videi a možnost hledání. Stejné je to i třeba u Spotify. Opravdu to spíše připomíná Chromecast, u kterého máte rovnou možnost ovládání dotykem či hlasem. Zrovna s podporou dotykového ovládání jsme si představovali trochu lepší integraci.

Neznamená to však, že by byl ochuzen o zajímavé funkce. Musíte se ho jen naučit používat trochu odlišně. A to hlavně stylem otázka – odpověď. Jedna z výhod oproti chytrým reproduktorům je právě displej, pokud se budete ptát na otázky, ve většině případu odpovědi doprovodí obrázky, případně interaktivní prvky. Nechybí ani hry a zábavné funkce. Asi nejoblíbenější činností během testování byly soutěže v hádání písniček, kdy vám Home Hub přehraje malou část a vy musíte uhádnout nejlépe celý název i autora. Tuhle hru můžete hrát buď sám online, anebo s přáteli doma, Home Hub totiž dokáže rozeznat hlasy.

Absence češtiny a podpora České republiky je bohužel znát

Zároveň při této zábavné činnosti objevíte pravděpodobně největší problém, který se dá nicméně přenést i na jiné produkty řady Home. A to je absence češtiny. Právě při soutěžení si nedáváte moc pozor na artikulaci a správnou výslovnost, protože odpovídáte co nejrychleji. Častokrát díky tomu absolutně selže rozpoznání toho, co jste řekli.

Google Assistant v praxi: Jak funguje mozek budoucích telefonů s Androidem?

Google Assistant v praxi: Jak funguje mozek budoucích telefonů s Androidem?

Přímo vaše hlasové příkazy se dají přehrát v historii Google účtu, můžete si tak zpětně poslechnout, jestli jste opravdu řekli takový nesmysl, nebo to jen Asistent špatně vyhodnotil. A alespoň v našem případě převažují případy, kdy jej Home Hub špatně vyhodnotil. Podpora mateřského jazyku by zařízení posunula o několik úrovní výše. A to i třeba kvůli lokálním zprávám a jiným informacím, které by se mohly vztahovat k Česku. Zapomeňte na české názvy, jména, recepty, audioknížky apod.

Pokud chcete češtinu, tak se vám ji dostane u překladače. Zde si můžete aktivovat živý překlad do jednoho z cca 50 jazyků. Služba funguje poměrně hodně dobře a v některých případech může ulehčit konverzaci například se známým z ciziny.

Cena a dostupnost Google Home Hub

Cena Google Home Hub se hodně těžko popisuje. Důvodem je špatná dostupnost. Oficiálně tento chytrý displej Google prodává v několika vybraných zemích světa. Česko pochopitelně mezi ně nepatří. I přesto si můžete reproduktor koupit i na našem trhu. Velké obchody jako je Alza, Datart, Euronics apod. jej importují většinou z Velké Británie a prodávají u nás. Toho si můžete všimnout i na koncovce adaptéru, který je pro britské sítě.

https://youtu.be/-bTsfJ5Fvp4

To ale není zase takový problém. Mnohem horší je to s cenou, kterou čeští obchodníci nasazují. Tradičně je cena Google Home Hub v Česku kolem částky 4 500 až 5 000 Kč. To je opravdu hodně. Obzvlášť když si vezmeme, že v USA už se poměrně pravidelně prodává za částky v přepočtu 1 800 Kč. A pokud se Google Home Hub nezačne prodávat alespoň v sousedním Německu, tak se tyto ceny těžko vylepší.

Závěr recenze Google Home Hub

Google Home Hub je velice dobré zařízení, které však sráží hlavně věci spojené s dostupností v Česku. Díky tomu, že se oficiálně neprodává v Česku, narůstá jeho česká cena do nesmyslných částek a zároveň musíte počítat s tím, že absence češtiny je poměrně znatelná.

Samotné zařízení však moc chyb nemá. Vadí nám absence klasického konektoru pro napájení, Představit si dokážeme i větší displej anebo v některých případech větší míru komplexity. Co nás však potěšilo, je zpracování, solidní zvuk a obraz.

Obzvlášť funkce digitálního rámečku funguje skvěle díky dobře vyladěnému senzoru okolního osvětlení. Plusem je určitě i podpora Google Cast, takže chytrý displej můžete používat stejným způsobem jako Chromecast. V neposlední řadě je to velice snadná instalace.

Celkově můžeme Google Home Hub doporučit. Rozhodně ale nemá cenu cca 5 tisíc Kč, za jakou se objevuje na českém trhu. Pokud jej ale budete mít možnost koupit levněji, tak chybu určitě neuděláte. Obzvlášť pokud hledáte centrum chytré domácnosti,

Klady

+ Dobrý reproduktor
+ Dotykový displej
+ Ovládání jiných přístrojů chytré domácnosti
+ Propojení do ekosystému Google
+ Kvalitní zpracování
+ Snadná instalace

Zápory

– Absence češtiny
– Špatná dostupnost a podpora v Česku
– Vysoká cena na českém trhu
– Proprietární napájecí konektor

Přemýšleli jste o koupi Google Home Hub?

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (3)