Mizející lesy, rostoucí domy. Google Earth ukazuje proměny naší planety

Google Earth změny na Zemi

Lidstvo i běžný souběh přírodních událostí zanechávají v průběhu času na planetě Zemi nemalé stopy. Stačí jen několik let a město, poušť, les nebo ledovce se mohou proměnit k nepoznání. Ideálním nástrojem pro představu takového vývoje jsou časosběrné záběry neboli timelapse. Přesně takové, které vyobrazují nejzajímavější změny na Zemi, vložil nedávno do nástroje Earth americký Google.

Exploring Timelapse in Google Earth

Exploring Timelapse in Google Earth

Timelapse animace (jde skutečně o sekvence chronologicky seřazených satelitních snímků) nejsou v Earth nic nového. Fungují v tomto nástroji už asi tři roky a můžete si díky nim přehrát vývoj kteréhokoli místa na Zemi. Nyní ale Google přidal pět tematických panelů, z nichž každý obsahuje několik konkrétních ukázek z dané vývojové a geografické oblasti. Volně je můžeme přeložit jako “měnící se lesy”, “křehká krása”, “zdroje energie”, “ohřívání planety” a “urbanistická expanze”.

Google Earth změny na ZemiPo kliknutí se spustí animace...

Nově vyobrazené změny na Zemi v rámci Google Earth jsou obsahem největší aktualizace této služby od roku 2017. Podklady pro nové timelapse záběry pocházejí z let 1984 až 2020. Satelitní snímky dohromady zabíraly 20 petabajtů dat. Některá porovnání vedou k zamyšlení nad lidstvem a jeho převážně negativními aktivitami. Najde se ale i několik animací, které vyznívají pozitivně.

Jak se po dle timelapse v Google Earth změnilo vaše okolí?

Zdroj: Google

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (1)