Google vydal důležitou funkci proti covidu. Pěkně pozdě

Google covid pas passes API

Lidstvo bojuje s nemocí Covid-19 bezmála dva roky a zdravotnické dopady i různá opatření ovlivnily za tu dobu životy miliard lidí po celém světě. V boji proti šíření viru a vznikajícímu chaosu se se svými technologiemi, znalostmi a možnostmi pochopitelně rozhodly v průběhu času pomáhat i velké technologické firmy. Výjimkou není ani Google, který nyní oznámil jednu další významnou novinku. Šlo by o opravdový trhák… kdyby se neobjevil s několikaměsíčním zpožděním.

O čem je řeč? Americký gigant konečně upravil své Passes API, díky kterému je nyní možné přímo do Android telefonu (bez použití jakékoli jiné aplikace) nahrávat Covid certifikáty a kódy. Ano, je to to samé, co dělá tuzemská Tečka, což je právě ten problém. Spousta zemí čekala na univerzální řešení, které ale nepřicházelo, takže státy začaly vyvíjet vlastní podoby tzv. covid pasu. Řešení od Googlu bude nakonec velmi jednoduché a použitelné globálně, ale nese (minimálně z pohledu Evropy) dříví do lesa.

API

API (zkratka pro Application Programming Interface) označuje v informatice rozhraní pro programování aplikací. Tento termín používá softwarové inženýrství. Jde o sbírku procedur, funkcí, tříd či protokolů nějaké knihovny (ale třeba i jiného programu nebo jádra operačního systému), které může programátor využívat.

Google covid pas passes API ukázka

Finální celosvětová dostupnost navíc ještě ani není zajištěna. Nový digitální prostředník se momentálně rozjíždí v USA a až později se mají přidávat další země. A když píšeme „přidávat“, tak to není pouze o tom, kam Google funkci pustí, ale ve kterých státech se úřady vůbec rozhodnou zmíněné API využít. K čemuž už ve spoustě států EU vůbec nemusí dojít. No, kdyby si Google trochu pospíšil…

Jak aktuálně řešíte prokazování bezinfekčnosti?

Zdroj: Google

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (6)