TOPlist

Chromecast dostává vysněnou funkci! Bude sloužit jako Matter rozbočovač, podstatné novinky se dočká i Google Home

Google Chromecast podpora matter
  • Google představil na I/O další novinky týkající se chytré domácnosti
  • Do Google Home bude možné integrovat aplikace třetích stran
  • Chromecast a další zařízení mohou nově sloužit jako Matter rozbočovače

Svět chytré domácnosti se chystá na další evoluční skok. Společnost Google oznámila v rámci vývojářské konference I/O dvě důležité novinky, které zpřístupní a zjednoduší ovládání chytrých zařízení v domácnosti. Nemusíte mít přitom zrovna zařízení od Googlu.

Prvním krokem je nová sada nástrojů pro vývojáře. Díky ní, resp. Home API, se do ekosystému Google Home integrují další aplikace a služby. Jedním z příkladů je chystaná funkce „Trusted Neighbor“ (v překladu něco jako „důvěryhodný soused“), která umožňuje sdílet dočasný přístup k ovládání chytré domácnosti s přáteli a rodinou, což se může hodit například pokud budete na dovolené.

Google Home
Google Home

Druhým klíčovým (a za mě osobně mnohem podstatnějším) krokem je Home runtime. Tato funkce umožňuje vybraným zařízením fungovat jako Matter rozbočovače (huby). To v praxi znamená, že budou sloužit jako centrální body pro komunikaci a ovládání Matter zařízení v domácnosti. Až doposud jste pro tento účel museli pořídit další krabičku nebo puk, například Google Nest Hub.

Google Chromecast s Google TV HD bílý

Mezi zařízení s podporou Home runtime budou patřit chytré televize s operačním systémem Android 14 (např. ty od TCL či Sony) a novějším, ale i Chromecast s Google TV. To je naprosto perfektní zpráva. Chromecast jako takový je extrémně levný, takže jej můžete teoreticky využít jen pro účely ovládání chytré domácnosti a spousta lidí ho má doma. Google slíbil, že Chromecast tuto funkci obdrží „později v tomto roce“, což mimochodem naznačuje, že by mohl dostat v dohledné době Android 14.

Jak se těšíte na podporu Matter v Chromecastu?

Zdroj: Android Developers

Jakub Kárník
O Autorovi - Jakub Kárník

Jakub je znám svou nekonečnou zvědavostí a vášní pro nejnovější technologie. Jeho láska k mobilním telefonům začala s iPhonem 3G, ale dnes se spoléhá na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (6)