TOPlist

Google po Brexitu přesouvá data Britů na servery do USA. Čelí za to kritice

google-brexit-reakce-presun-dat

Nejen úřední, politické a cestovatelské následky bude mít proslulý Brexit. Vystoupení Velké Británie z EU má pochopitelně obrovský vliv i na obchodní vztahy a tím pádem také na různá technická řešení. Důkazem je nyní i reakce americké společnosti Google, která se rozhodla mimo území EU „přestěhovat“ uložená data britských uživatelů jeho služeb. Ze současných serverů v Irsku údaje poputují na úložiště ve Spojených státech. Firma se tak zachovala z toho důvodu, aby nemusela čelit případným budoucím tahanicím. Ty by mohly po faktickém vystoupení Velké Británie z právního systému EU logicky nastat. Google tedy na Brexit zareagoval okamžitým přesunem uživatelských dat jinam. Možná jen preventivně, ale kdo ví. Společnost své uživatele každopádně ujišťuje, že se nic významného nemění.

jak mazat data google

U našich služeb ani u našeho přístupu k soukromí se nic nezmění. Včetně toho, jak shromažďujeme a zpracováváme data a jak reagujeme na požadavky úřadů týkající se informací o uživatelích. Na obyvatele Velké Británie se bude nadále vztahovat ochrana GDPR,“ ubezpečuje americký gigant. V poslední větě vyjádření je přitom zakopaný kámen úrazu. Jestliže přestane pro Brity platit GDPR, jejich data budou na americkém území podléhat mnohem „volnějšímu“ systému CLOUD (Clarifying Lawful Overseas Use of Data). Díky němu mají například vlády a bezpečnostní složky snazší přístup k informacím o uživatelích i ze zahraničí. A proto je zmíněná reakce společnosti Google na Brexit předmětem velké kritiky.

Brexit flags

„Přesun těchto dat do USA usnadní jejich čtení programům hromadného sledování. Pro občany mimo USA takto neexistuje téměř žádná ochrana soukromí. Rozhodnutí společnosti Google by se měli obávat všichni, kdo si myslí, že technologické společnosti jsou příliš silné a vědí toho o nás příliš. Spojené království se musí zavázat k evropským normám na ochranu údajů, nebo je pravděpodobné, že naše práva budou rychle narušována praktikami ochrany osobních údajů USA,“ líčí Jim Killock, výkonný ředitel organizace pro ochranu dat Open Rights Group.

Co si o této situaci myslíte? Měli by se Britové bát?

Zdroj: acentral

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (9)