Menu

Google auto – sveze vás bez volantu i řidiče

Google pracuje na projektu „samo-řídícího“ již nějakou dobu a dnes konečně vypustilo do světa ukázky nového prototypu, u kterého neuvidíte ani volant, ani jiné řídící prvky. Na oficiálním Google blogu se navíc dnes objevil odkaz na samostatnou stránku „Google Self-driving Car Prototype“, která informuje čtenáře o nejaktuálnějším dění v oblasti vývoje samo-řídících vozů.

Self-Driving-Car-795x420

Nové video, které bylo přidáno právě dnes, ukazuje, jak auto bez řidiče funguje v praxi. Jelikož Google neustále vylepšuje své prototypy (nové senzory, které umí vyhodnotit neočekávané situace a dokážou rozlišit nejen motorky od cyklistů, ale třeba i to, že se cyklista chystá odbočit díky zvednuté paži), tento model nemá ani volant, ani jiné ovládání, kterým by člověk uvnitř mohl zasáhnout do jízdy. Má pouze dva bezpečnostní pásy a jedno středové tlačítko. Auto je poháněno elektromotorem a může svézt dva pasažéry najednou. Prototyp je omezen rychlostí 40 km/h a nízkým komfortem – prozatím je místo pouze na malé osobní věci a displej ukazující jízdní trasu. Google říká, že chce vyrobit 100 takových modelů, které ale navíc budou mít manuální řízení kvůli testování pilotního projektu v ulicích a plně kompletní samo-řídící model vypustí na veřejnost brzy – doufáme, že do dvou let.

Svezli byste se v novém prototypu?

Zdroje: androidcentral, google blog.

 

Komentáře

Lukáš

Lukáš

28.5.2014 20:03

Ne až budu mít řidičák budu se těšít na řízení nikdy si auto bez možnosti řídit ho nekoupím :)

Vašek

Vašek

28.5.2014 20:16

Sice je pěkný jak daleko pokročili….. ale auto bez volantu je o ničem – člověk přijde o všechnu tu zábavu… ;)

GMD

GMD

z aplikace
28.5.2014 20:18

Lukas: Tenhle názor budeš zastávat jen do té doby, dokud nebudeš mít vlastní děti v autě a neuvedomíš si, jak je to nebezpečné když vše závisí jen na řidičovi a jeho ne/ohleduplnosti k ostatním účastníkům provozu. Přecijen jde o to dopravit sebe i své blízké z bodu A do bodu B, za co nejkratší čas a při co nejvyšší míře bezpečí. :)

Lukáš

Lukáš

28.5.2014 20:50

Ano ale bez možnosti řídit to pro mě není bezpečí takže nikdy nebudu uvažovat o autu bez možnosti řízení ;)

Kamil72

28.5.2014 21:06

Lukáš-myslis ze kdyz ten volant budes drzet v ruce.ze bezpecne to bude?GMD vi o cem pise a ja s nim naplno souhlasim

cleo.25.gr

z aplikace
28.5.2014 21:08

@GMD v dnesnej dobe mas xy aut vybavenych kadeakymi bezpecnostnymi prvkami ci uz ze ti vybruje sedacka ked zaspinkas a vybocujes zo svojho pruhu az po to ze auto samo zastavy pred prekazkou a mnoho dalsieho, len na slovensku ti to je absolutne zbytocne lebo vela s tychto prvkou sa orientuje podla ciar na ceste a tie bohuzial na nasich cestach su skor raritou ako realitou. A co sa tyka auta co ,,soferuje ” celkom samo je uplny blud a to prave z pohladu bezpecnosti. Ked uz tak aby mal clovek na vyber ci chce riadit on alebo nie napr. ked musim prijat hovor tak to prepnes na automatiku a volas do bezvedomia :)

Mira

Mira

28.5.2014 21:14

Nejvíce nebezpeční jsou právě typy viz Lukáš, kteří po absolvování ŘP koupí auto a a bez zkušeností si myslí, že jezdí jako Fitipaldi. Proti užívání si jízdy nemám absolutně nic, ale jsou na to určené prostory, takže volat na okruh a do provozu bez. Nevím kdo má chuť v dnešní době řídit, ve městech kongesce a dobu strávenou v autě mohu strávit příjemněji, ať už kávou, nebo přípravou na briefing.

mimar48

28.5.2014 23:37

Chápu, že může být mnoho okolností, ve kterých by mohl být podobný systém výhodou. Stejně jako může být mnoho lidí, za které když bude řídit autopilot, pocítí úlevu buď oni sami, nebo jejich okolí :)

Ale řídím často, řídím rád. Najezdím přes sto tisíc za rok a stále doufám, že mi něco podobného nebude nikdo nutit, protože mne řízení baví. I automatická převodovka mne nudí. Ve městě ji ocením, ale jinak … Možná až zestárnu.

Myslím, že z lidského podvědomí se bude těžko odbourávat obava, že vám zalaguje systém. Řítit se čímkoliv splašeným bez možnosti zásahu je doslova noční můra.

o__o

o__o

29.5.2014 2:19

Jako atrakce dobrá, možná jako taxi by tohle nebylo špatné, nebo pro přepravní společnosti, ale jinak k ničemu a hlavně nebezpečné ….. nikdy bych nesvěřil bezpečí svých dětí nějakému autopilotovi na to je mám moc rád … ne jak tady někdo …

Souhlasím s mimar48 raději budu věřit svým instinktům, než systému, který může nejen kdykoli zhavarovat, ale navíc mě osobně když jsem toto četl, tak jelikož jsem programátor, tak mě hned napadlo, že se to dá lehce zneužít (myslím, že i takové prodavačce by tohle bylo jasné). Bude mnoho lidí co se v tom pohrabe něco nevědomky pokazí vyjede s tím na cesty a vletí přímo do “řidiče” Miry který bude srkat kávičku a cítit se 100% v bezpečí (no ale hlavní je, že mu ta káva bude chutnat ne?!?!).

když už nějaký takový autopilot tak jediné na dnešních autech s tím, že kdykoli můžete zasáhnout do řízení, nebo ho zcela vypnout a pokračovat v jízdě sám.

No jsem realista a už teď vidím ty blázny co by si zapnuli autopilot, usnuli, někde by to střelili a policajtům by se vymlouvali že oni to přece neřídili to samo :)

PetrVF

z aplikace
29.5.2014 6:29

No na dopravu z hospody dobrý :-)

Kolinga

Kolinga

29.5.2014 8:26

Myslím, že z ohledu bezpečnosti tohle auto několikrát lepší vlastnosti než každý z nás, vezměte si například odezvu toho, že senzor něco vidí a počítač zareaguje, to jsou u pc milisekundy, ale odezva člověka jsou i stovky milisekund. Navíc pc nezmatkuje, ví jak se chovat. Řekl bych, že řízení nám zatím nikdo brát nebude, ale např. pro postižené, slepé a staré lidi by tohle bylo řešení.

Audant

Audant

29.5.2014 10:04

No takovejhle autopilot, který by mi odvezl v noci z kalby domů by se určitě hodil :-)

Jan33

Jan33

29.5.2014 11:19

@Mira: proč hned Lukáše pranýřujete? Pouze vyjádřil svou touhu řídit. Nováček řídí daleko opatrněji, než ostřílený mazák, co sám jezdí na “auto-pilota”. Až Lukáš zjistí, jaká je řehole to řízení, bude určitě jeho druhé auto automatické. Já bych si takové vozítko rád pořídil, ale ne bez volantu, jen tak na dlouhé noční přesuny. Moci si číst a nebo spát je věc báječná.

LukasBonni

z aplikace
29.5.2014 14:41

No nvm jestli bych chtěl auto bez volantu ale vidim v tom budoucnost jak nahradit taxikàře ve městech, bohužel tím pak přijde mnoho lidí o práci.

maripp

maripp

29.5.2014 22:27

Klidně se nechám vozit autem, pokud mi zůstane možnost převzít řízení. Co kdyby se zbláznilo?

Mirek

Mirek

z aplikace
29.5.2014 23:03

Na tohle myslím vždy, když jedu do Chorvatska nebo Itálie. Líbilo by se mi říct jen kam, lehnout si a probudit se svěží na místě.

dajcek

dajcek

12.1.2015 15:53

Souhlasím s GMD já mám třeba relativně čerstvý řidičák a těšil jsem se na něj jako blázen,ale abych řekl pravdu docela rád bych se v tom autě bez volantu svezl.Taková jízda do CHorvatska (únavná) by byla daleko snesitelnější.Můj názor no.Samozřejmě,že by řízení chybělo tak by bylo superní kdyby byla možnost v těch futuristických autech vybrat si řídit či nikoli:) Výhody to určitě má,,,jak pro slepce ,invalidy tak i rodiny s dětma atd:)

RSS (komentáře k článku)