Menu

Konec patentových válek? Google a Apple hlásí příměří

Před ani ne měsícem to bylo takřka nemyslitelné. Apple i Google měly od obou na krku několik žalob, soudní spory vypadaly nekonečně, a tak se ani u největšího optimisty nenaskytla myšlenka, že by tito giganti mohli všechno hodit za hlavu, vyhlásit příměří a začít spolupracovat na patentové reformě.

Google and Apple

Konec soudních sporů se týká Applu a Googlu a patentů od mobilní divize Motorola Mobility, která již patří čínskému Lenovu. Několikaleté spory mezi společností s logem nakousnuté jablka a Motoroly neměly žádné konce, ale ani jeden se nevzdával. Nyní však Apple i Google zrušily veškeré žaloby a jak se zdá, oba přiloží ruku k dílu při vytváření patentové reformy v některých oblastech. Google koupil Motorolu v roce 2011 za 12,5 miliardy dolarů, přičemž začátkem letošního roku ji prodal Lenovu, ale ponechal si většinu jejich patentů a tak soudní spory přešly na Google.

Jaký je důvod zrušení žalob z obou stran není znám, spekuluje se ale, že by to mohl být ze strany Applu strategický tah, jak si neznepřátelit čínský trh, kde Lenovo patří mezi domácí hráče a lépe se na něm usadit. Boj proti Motorole, která nyní patří Lenovu, potažmo proti Googlu, by neměl zrovna kladný dopad na čínský trh, kde je Android silně oblíbený. Toto příměří se však nevztahuje na soudní spory Apple vs. Samsung, které jak se zdá, budou pokračovat i nadále. Obě společnosti podaly dohromady přibližně 20 žalob, přičemž za patentové spory utratily desítky milionů dolarů. V jednom z případů Apple dokonce přiznal, že utratil kvůli sporům 32 milionů dolarů. Ušetřené peníze by tak mohly být využity například pro technologický vývoj.

Zdroje: phonearena, reuters.

 

Komentáře

mcmartincerny

z aplikace
20.5.2014 0:03

Sice nemám jablíčka v lásce, ale je to jenom dobře, podle mě by se měli patenty vyměňovat, já ti poskytnu ten patent a ty zase ten, takovéto věci prospívají nám zákazníkům, firmy se budou mít lépe a mi budeme mít kvalitnější zboží, všechno by bylo lepší, až na platy právníků, ti musí zuřit :-P

Xender

Xender 0

z aplikace
20.5.2014 1:46

Pane Tipmann. Co to má znamenat:
Apple i Google měli od obou na krku…..?
Nějak mi to nedává smysl. ČTĚTE A OPRAVTE PROSÍM PO PŘEKLADAČI CO VÁM PŘELOŽIL.
Osobně bych to upravil následovně:
Apple i Google navzájem mezi sebou hromadu žalob…..

djcool88

z aplikace
20.5.2014 14:33

me ta veta smysl dava … tak nevim :-D

RSS (komentáře k článku)