Google Allo: Vyplatí se přechod na novou komunikační službu?
- Recenze
- David Trlica
- 26.9.2016
- 2
Dlouho očekávaná aplikace Google Allo se dá konečně stáhnout. Uživatele má nejvíce lákat na chytrý a “revoluční“ asistent. Bude to ale stačit? Odpověď najdete v naší recenzi.
Google Allo: Asistent a ten zbytek…
Dnešní testování bude trochu nezvyklé, rozdělí se v podstatě do dvou částí. V té první se podíváme na samotný Google Assistant a jeho funkčnost. Druhá část bude pak o Allo, jako komunikačním nástroji.
Ochutnávka dob budoucích
Google Allo je postaven na integraci chytrého asistenta, díky kterému nemusíte zavírat okno chatu, pokud si budete chtít něco rychle vyhledat. Samotný Google Assistant by měl být v budoucnosti mnohem více propracovanější a hlavně více integrovaný v samotném systému. Jedná se ale o nějakou revoluci?
Co se týče “inteligence”, je na tom zhruba podobně jako Siri od Applu, nebo Cortana od Microsoftu. A stejně jako u konkurence, i zde zapomeňte na to, že asistent bude podporovat české příkazy, pokud to zkusíte, nabídne vám jednoduše možnost podívat se na výsledky z Google vyhledávače. Nicméně samotná aplikace je počeštěná.
Lepší verze Google Now?
Podobně jako má Google Now hlasové povely, tak je má Google Assistant zabudované v textové formě. Existuje i možnost nahrát vzkaz, ze kterého se pak asistent snaží vybrat “klíčové” slovo a odpovědět na něj. To mi ale nepřišlo tak dobře provedené a zůstával jsem pouze u textového zadávání. Bohužel nepomůže tomu ani to, že nejdou české příkazy, které z části Google Now podporuje
Komunikovat s asistentem můžete buď v samostatném chat okně, nebo přímo v chatu s dalšími uživateli. Stačí začít psát slovo Google a po chvíli se vám objeví okýnko @google, které když budete mít aktivní, tak zároveň kromě uživatele, si jej “přečte” Google a bude se snažit na něj odpovědět.
Vyhledávat umí na jedničku
Velice dobře to funguje na samotné vyhledávání, a to i na vyhledávání pomocí fotek. Například vyfotíte plakát filmu a díky navazujícím otázkám můžete rychle projet další informace a během chvíle tak získat vše potřebné. Musím ale upozornit, že se jedná o velice dobrý prokrastinační nástroj, kdy prostě hledáte a hledáte dále, i když už vám na vaši otázku asistent dávno odpověděl.
Můžou za to krátké navazující otázky, které se objeví pod každou odpovědí asistenta. Pomáhají taky k tomu, aby se o vás více naučil a mohl tak nabízet lepší odpovědi. Kromě toho pak můžete každou odpověď ohodnotit palce dolů nebo nahoru a případně napsat, co se vám líbí/nelíbí. Google bude podle zpětné vazby asistent upravovat.
Přečte vám básně nebo řekne „vtip“
Samozřejmostí pak je propojení s ostatními Google službami, jako je Gmail, mapy, kalendář apod. A až na kalendář, který se mi z nějakého důvodu nedařilo propojit, fungovalo vše v pořádku. A podobně jak u konkurence, i zde nalezneme mnoho easter eggů. Asistent může například říkat vtipy, které jsou přesně tak špatné, jak od robota očekáváte, nebo třeba číst básně. Podporuje i jednoduché hry a kvízy.
Jediné mínus bych možná viděl v přehlednosti, kdy třeba při používání v konverzaci, se můžete velmi rychle “ztratit”, protože odpovědi jsou většinou roztažené na třetinu displeje a více. Mnohokrát jsem tak musel scrollovat výše, abych si přečetl skutečnou zprávu, která zapadla v tuně Google odpovědí. Ve skupinové diskuzi je to ještě nepřehlednější.
Celkově se ale jedná o velmi povedenou službu, popravdě jsem kvůli ní Allo zapínal více, než kvůli samotnému chatování, k tomu se ale dostaneme níže. Hlavní čas pro Google Assistant ale teprve přijde, až s větší integrací, podporou jiných jazyků a ještě lepších odpovědí.
Google Allo: A co komunikace?
Asi hlavní otázka, o které se vedly dlouhé diskuze již od prvního veřejného představení. A to jestli se vyplatí přechod z jiných chatovacích aplikací na Allo. Již delší dobu se Googlu vyčítá, že se zbytečně zajímavé funkce rozdělují z čehož pak vzniká velké množství aplikací. Na jednu stranu tím pravděpodobně můžou zabránit aplikacím ve zpomalování a zahlcení, na druhou stranu mít ale na každou věc vlastní aplikaci, taky není moc vhodné.
Skvělý případ to je právě u komunikačních aplikací, kde máte Allo, Duo, Hangouts, Vytáčení pro Hangouts, Messenger, Spaces a v podstatě i Google+. To je sedm různých aplikací, které strašně tříští komunitu. Jen si vzpomeňte, jak jste přemlouvali přátele, aby si vyzkoušeli „tuhle novou aplikaci, která je lepší než jejich Facebook Messenger.“ Což může být pravda, ale málokdo to zkusí. A pokud se vám je podaří přemluvit, tak ji pravděpodobně stejně brzy odinstaluje, protože má sice nové funkce, ale nemá je u koho využít. Většina jeho přátel totiž zůstala tam, kde to znají.
https://www.youtube.com/watch?v=VXEkoXgb4bI
A to je přesně případ Google Allo, I když v ní najdete všechny funkce, které jsou u konkurence, jako je anonymní chat, podpora samolepek, kreslení na obrázky apod. K tomu navíc podporu asistenta, pořád to nestačí. Pro klasického uživatele Messengeru, WhatsApp apod., to je jen další aplikace, kterých Google vydává několik ročně.
Allo jako aplikace pro SMS zatím ne
Velmi častá otázka je taky ta, jestli může být Allo použito jako aplikace pro přijímání a posílání SMS. Nemůže, nicméně registrace je přes telefonní číslo a vaše kontakty v Allo se budou řídit těmi z telefonu. Těm můžete poslat bezplatnou SMS s pozvánkou do aplikace, ale to je momentálně z pohledu SMS všechno. Propojení s Google účtem slouží asistentovi, který tak může lepe vyhodnotit odpovědi.
Umí i něco více?
Jedna z povedenějších věcí je určitě možnost zvolit si velikost písma. Při odeslání zprávy stačí zatáhnout za tlačítko odeslat nahoru nebo dolů, čímž se velikost textu bude měnit. Další věc, na kterou se hodně těším, až bude dostupná v českém jazyce, jsou tzv. Smart Reply. Stejně jak vám našeptává asistent další otázky, když se ho na něco ptáte, tak úplně stejně to funguje i u odpovědí vašim přátelům, i když zatím jen v anglickém jazyce. Smart Reply reaguje dokonce i na fotky, když vám kamarád pošle fotky kočky, objeví se vám možnost rychle odpovědět ve stylz “nice cat”, “cute” apod. Podle vyjádření Googlu by se měl asistent odpovědi časem učit a rozpoznat, jestli například používáte více „lol“, nebo „haha“.
Vyplatí se přechod?
Na konec jsem si nechal jeden minusový bod. Většina konkurenčních aplikací má svou verzi i pro počítače, zatímco Allo je dostupný pouze pro telefony. Zatím není jasné, kdy bude Allo fungovat i na PC, na otázku nedokázal odpovědět ani sám asistent. Až se to stane, může se jednat o dobrého nástupce Hangouts. Pokud si ale Google nezvolí jednu komunikační aplikaci, kterou bude podporovat a plně tlačit dopředu, tak nedokáže přesvědčit klasického uživatele. A bez pořádné základny lidí, je sebelepší komunikační aplikace k ničemu.
Jaký máte na Google Allo názor vy? Co říkáte na asistenta?
Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi
Komentáře (2)
Přidat komentář