Menu

Google AI předpovídá riziko smrti lépe než lékaři

Google AI se dá využít v podstatě na vše, rozhodně schopnosti umělé inteligence nekončí u fotografií nebo třeba optimalizace systému. Divize Google Medical Brain používá umělou inteligenci k předpovědi rizika smrti. A první výsledky ukazují, že předpovídání je přesnější než u samotných lékařů.

Google AI se může použít i k předpovídání smrti

Společnost Google nejprve popsala svůj nový systém v časopise Journal Nature. V něm uvedli, že AI překonala klasické klinické používané modely ve všech případech. Výsledky jsou samozřejmě poněkud morbidní. AI se totiž nepoužívá k tomu, jak pravděpodobně dokážou pacienti nemoc překonat, ale přesně naopak.

Jeden z mnoha příkladů se týkal pacientky, kterou přijali s rakovinou prsu. Během prvních 24 hodin v nemocnici určila umělá inteligence, že na 19,9 procent zemře. To bylo o 9,3 procenta více než odhadli po testech lékaři. Jak to AI dokázala určit lépe? V první řadě zkoumala více než 175 tisíc datových bodů, které byly v lékařských záznamech pacientky. A to včetně ručně psaných poznámek od doktorů.

Google DeepMind

Celkově Google analyzoval 216 221 hospitalizací a 114 003 pacientů. Díky tomu má AI k dispozici 46 miliard datových bodů. To už je poměrně velké množství dat k vytrénování AI. Data jsou anonymní a Google je získal díky partnerství s univerzitami a lékařskými středisky. Během krátké chvíle dokázala datové body pacientky s rakovinou “porovnat” s databází a vyhodnotit na kolik procent zemře. Jde o jeden z mnoha testů, zajímavé je ale to, že ve všech byla AI přesnější než doktoři.

Právě efektivita a rychlost získání potřebných informací je něco, na co se chce nyní tým zaměřit. Google AI by v budoucnu měla předvídat nejen rizika smrti, ale také příznaky a nemoci. Není to zdaleka první projekt, kdy se Google pustil do medicíny. Už dříve spolupracoval s ministerstvem pro záležitosti veteránů, kdy Google DeepMind zkoumal 700 tisíc záznamů a předpovídal potenciálně smrtelné změny u pacientů. Dále chce Google také nabídnout kvalitní rozpoznávání hlasu, který omezí nutnost psaní poznámek.

Těšíte se na dobu, až se umělá inteligence bude více objevovat i mimo technické obory?

Zdroj: digitaltrends.com

 

Komentáře

Mahtiel

Mahtiel 61

30.7.2018 17:16

Těším se tak na půl. Umělá inteligence může být dvojsečná. Třeba na poli lékařství budiž, ale pokud se dobře pamatuji, tak AI by měla být využívána i na poli personalistiky. Měla by pomáhat určit, zda je uchazeč o volné pracovní místo vhodným kandidátem. Na jednu stranu by mohla být objektivnější než personalista, na straně druhé by někteří lidé, kteří mají na tu danou pracovní pozici, ale nějakým způsobem se vymykají standardům (lidé s Aspergerovým syndromem, duševní poruchou, ADHD, extrémní trémisti apod.) mohli být skrze AI docela diskriminováni.

Lukki

Lukki 1

31.7.2018 6:54

Skynet se blíží.

Kulichoid

kulichoid 148

1.8.2018 11:49

V celé řadě oborů, kde je potřeba se rozhodovat podle pocitů a dojmů a city i zapojovat do práce, bude AI k ničemu. Vesměs jde o sociální, psychologické a pedagogické obory. Podobně to vidím i u zábavního průmyslu a v umění.

Loqan

loqan 0

1.8.2018 16:44

To je ale odpad článek… Zítra bude na 15,6% pršet – a mám pravdu i v případě, že bude pršet i v případě, že nebude…

RSS (komentáře k článku)