Google AI předpovídá riziko smrti lépe než lékaři

google ai predpovidani smrti

Google AI se dá využít v podstatě na vše, rozhodně schopnosti umělé inteligence nekončí u fotografií nebo třeba optimalizace systému. Divize Google Medical Brain používá umělou inteligenci k předpovědi rizika smrti. A první výsledky ukazují, že předpovídání je přesnější než u samotných lékařů.

Google AI se může použít i k předpovídání smrti

Společnost Google nejprve popsala svůj nový systém v časopise Journal Nature. V něm uvedli, že AI překonala klasické klinické používané modely ve všech případech. Výsledky jsou samozřejmě poněkud morbidní. AI se totiž nepoužívá k tomu, jak pravděpodobně dokážou pacienti nemoc překonat, ale přesně naopak.

Jeden z mnoha příkladů se týkal pacientky, kterou přijali s rakovinou prsu. Během prvních 24 hodin v nemocnici určila umělá inteligence, že na 19,9 procent zemře. To bylo o 9,3 procenta více než odhadli po testech lékaři. Jak to AI dokázala určit lépe? V první řadě zkoumala více než 175 tisíc datových bodů, které byly v lékařských záznamech pacientky. A to včetně ručně psaných poznámek od doktorů.

Google DeepMind

Celkově Google analyzoval 216 221 hospitalizací a 114 003 pacientů. Díky tomu má AI k dispozici 46 miliard datových bodů. To už je poměrně velké množství dat k vytrénování AI. Data jsou anonymní a Google je získal díky partnerství s univerzitami a lékařskými středisky. Během krátké chvíle dokázala datové body pacientky s rakovinou “porovnat” s databází a vyhodnotit na kolik procent zemře. Jde o jeden z mnoha testů, zajímavé je ale to, že ve všech byla AI přesnější než doktoři.

Právě efektivita a rychlost získání potřebných informací je něco, na co se chce nyní tým zaměřit. Google AI by v budoucnu měla předvídat nejen rizika smrti, ale také příznaky a nemoci. Není to zdaleka první projekt, kdy se Google pustil do medicíny. Už dříve spolupracoval s ministerstvem pro záležitosti veteránů, kdy Google DeepMind zkoumal 700 tisíc záznamů a předpovídal potenciálně smrtelné změny u pacientů. Dále chce Google také nabídnout kvalitní rozpoznávání hlasu, který omezí nutnost psaní poznámek.

Těšíte se na dobu, až se umělá inteligence bude více objevovat i mimo technické obory?

Zdroj: digitaltrends.com

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (4)