Pozor na aplikaci Ghosty! Je hrozbou nejen pro soukromé Instagram účty

soukromé Instagram účty Ghosty

Máte soukromý účet na Instagramu a spoléháte na to, že vaše příspěvky díky tomu vidí jen pečlivě vybraní uživatelé? Nebo patříte mezi ty, kteří chtějí pomocí aplikací třetích stran na takové účty vidět? Jestli patříte do jedné z těchto skupin, možná už jste se (pozitivně či negativně) v tomto ohledu setkali s aplikací Ghosty, která funguje jako brána k obsahu privátních účtů na této populární sociální síti. Chtěli bychom vás varovat před několika nebezpečími, která s používáním aplikace souvisí. Samotný přístup na soukromé Instagram účty tady není největší problém.

soukromé Instagram účty ghosty aplikace

Z pohledu majitele privátního účtu

Základní nebezpečí spočívá v tom, že pokud máte soukromý účet, aplikace může zobrazit váš privátní obsah uživatelům, kteří jej vidět nemají. A to díky využití Instagram API velmi podezřelým způsobem za pomoci důvěřivých uživatelů, mezi kterými mohou být i vaši followeři. A vy s tím nic nenaděláte, vaše soukromí je totiž závislé na jejich vhodném chování. V podstatě nemáte žádnou šanci ovlivnit, zda se do této “otevřené” skupiny nedostanete. Vlastně máte – například sdílením tohoto článku a osvětou ve vaší sociální bublině. Ale jak to vlastně funguje?

Z pohledu uživatele aplikace

Pokud si aplikaci nainstalujete, budete k privátnímu obsahu připuštěni při splnění dvou podmínek. Tou první je, že Ghosty zprostředkujete pověření nakládat s vaším účtem. Co se stane? Nejenže je takový krok obecně velmi nezodpovědný, ale v tomto případě navíc vede k rozšiřování sítě přístupů k privátním účtům. Pokud totiž úspěšně sledujete privátní účet uživatele, který vám důvěřuje, aplikace k němu má přístup taky a nabízí jej zbytku uživatelů. Svou zvědavostí tedy zpřístupňujete privátní obsah všem a pomáháte toto podezřelé prostředí budovat. Druhou podmínkou je pozvání některého z přátel k používání Ghosty. Tím tedy řetězově roste počet jejích uživatelů.

UPOZORNĚNÍ

Vyhněte se aplikaci Ghosty a řekněte o tomto problému i vašim známým. Respektujte soukromí ostatních uživatelů a právo chránit jejich obsah.

Jde o porušení pravidel, které může skončit BANem

Tyto praktiky jsou v podstatě porušením pravidel Instagramu a je podivuhodné, že Google (jako správce Play Store) ani Facebook (majitel Instagramu) doposud nezareagovali. Aplikace Ghosty je přitom dostupná již od dubna a počet stažení přesahuje hranici půl milionu. Facebook v tomto případě soukromé Instagram účty rozhodně nechrání dostatečně a jde o další důkaz toho, že práci s uživatelskými daty úplně nezvládá. Jakmile se ovšem rozhodne proti Ghosty zakročit (doufáme, že to bude opravdu brzy), pravděpodobně nepůjde “k zemi” pouze samotná aplikace, ale dá se očekávat i postih pro všechny její uživatele. Ti jsou totiž poskytováním údajů a zvaním dalších uživatelů vinni také. Mohli by se na Instagramu dočkat třeba BANu nebo úplného smazání účtu.

Použili jste někdy aplikaci Ghosty?

Zdroj: apolice

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (5)