Gamepad z nového Xboxu můžete připojit k Androidu. Bude fungovat?

Xbox Gamepad a připojení k Androidu

Ovladač z konzole Xbox 360 se stal standardem na poli gamepadů. Kdejací výrobci „obšlehávali“ design a rozvržení tlačítek více či méně nápadně. Pak přišel Xbox One, jehož gamepad byl trochu zjednodušený a designově vytříbenější. Když ale Microsoft oznámil, že ovladač k nejnovějšímu Xboxu One S bude párovaný pomocí klasického rozhraní Bluetooth, hned vyvstala otázka, zda ho bude možné používat i mimo Xbox a PC. Že by Androidí hráči konečně získali pořádný gamepad, se kterým budou moci hrát kdejakou hru?

Gamepad z nového Xboxu připojíte. Nefunguje ale zrovna skvěle

Nejnovější verze Xbox ovladače se dá k Androidu připojit poměrně snadno – se samotným připojováním nejsou žádné větší komplikace. Párování je jednoduché, na ovladači stačí dlouze stisknout centrální Xbox tlačítko a poté tlačítko pro párování (na zadní straně ovladače). Gamepad se objeví v nabídce Bluetooth v telefonu. Poté již jen stačí na něj klepnout, počkat až světlo na ovladači dobliká a je připojeno.

Xbox One S gamepad

Je tedy čas otestovat nějakou hru, aby se ovladač vyzkoušel. Jenže tady se však objevují první problémy. Tím hlavním je nesprávné namapování tlačítek. Zatímco nativní API v Androidu odpovídá docela standardnímu mapovacímu systému, který jsme jako hráči používali v podstatě dvě desetiletí, nový Xbox nastavil svůj ovladač zkrátka trochu jinak. Ovladač je však krom samotné konzole určen zcela jiné, normalizované platformě PC, pro kterou byl roky pilován a upravován. Odklon od klasického systému mapování a jeho API je tedy pravděpodobně ze strany Microsoftu zcela úmyslný.

Funguje alespoň nějak nebo nefunguje vůbec?

To ale neznamená, že by gamepad vůbec nefungoval. Kolegové ze serveru AndroidPolice.com ovladač zkoušeli na různých hrách a v každé se choval trošku jinak. Například ve hře Riptide GP2 byla levá páčka brzdou. Jenže pravá nebyla tak docela plyn. Museli tedy hledat jiné tlačítko, které by jejich závodníka uvedlo do pohybu. Pravá páčka to nakonec byla, ale až po jejím stisknutí, tedy tzv. „Thumbstick“ nebo také „R3“. Jak asi tušíte, vyvíjení tlaku na plastovou páčku po celou dobu závodu asi není zrovna ergonomické.

Riptide GP2 - gamepad Xboxu

Takový Asphalt 8 je už o něco lépe hratelný. Možná to je tím, že hra vyšla i jako univerzální aplikace pro Windows a je označena štítkem Xbox Classics, tedy počítačovými hrami v obchodě Xbox. V této hře byl plynový pedál a brzda zatažením páček dolů. Boost se posunul z tlačítka A na tlačítko B, drift pak z B až na Y. Jak tedy asi správně tušíte, hra se již dala hrát, ale zdaleka to nebylo tak pohodlné, jak by mělo.

Asphalt 8 - gamepad z Xboxu

Ovladač z Xboxu tedy sice je možné připojit, ale jeho používání zrovna příjemné není. A to by právě u Xbox ovladače býti mělo. Ano, jsme si vědomi toho, že tento ovladač není Androidu určen, ale když už je to Bluetooth, chybí jen tak málo. Nezbývá tedy, než se opět spokojit nějakým druhořadým neznačkovým nebo nepohodlným gamepadem, který ale bude ve hrách fungovat jak má.

Zdroj: androidpolice.com

Daniel Macho
O Autorovi - Daniel Macho

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)