Menu

Gamepad z nového Xboxu můžete připojit k Androidu. Bude fungovat?

Ovladač z konzole Xbox 360 se stal standardem na poli gamepadů. Kdejací výrobci „obšlehávali“ design a rozvržení tlačítek více či méně nápadně. Pak přišel Xbox One, jehož gamepad byl trochu zjednodušený a designově vytříbenější. Když ale Microsoft oznámil, že ovladač k nejnovějšímu Xboxu One S bude párovaný pomocí klasického rozhraní Bluetooth, hned vyvstala otázka, zda ho bude možné používat i mimo Xbox a PC. Že by Androidí hráči konečně získali pořádný gamepad, se kterým budou moci hrát kdejakou hru?

Gamepad z nového Xboxu připojíte. Nefunguje ale zrovna skvěle

Nejnovější verze Xbox ovladače se dá k Androidu připojit poměrně snadno – se samotným připojováním nejsou žádné větší komplikace. Párování je jednoduché, na ovladači stačí dlouze stisknout centrální Xbox tlačítko a poté tlačítko pro párování (na zadní straně ovladače). Gamepad se objeví v nabídce Bluetooth v telefonu. Poté již jen stačí na něj klepnout, počkat až světlo na ovladači dobliká a je připojeno.

Xbox One S gamepad

Je tedy čas otestovat nějakou hru, aby se ovladač vyzkoušel. Jenže tady se však objevují první problémy. Tím hlavním je nesprávné namapování tlačítek. Zatímco nativní API v Androidu odpovídá docela standardnímu mapovacímu systému, který jsme jako hráči používali v podstatě dvě desetiletí, nový Xbox nastavil svůj ovladač zkrátka trochu jinak. Ovladač je však krom samotné konzole určen zcela jiné, normalizované platformě PC, pro kterou byl roky pilován a upravován. Odklon od klasického systému mapování a jeho API je tedy pravděpodobně ze strany Microsoftu zcela úmyslný.

Funguje alespoň nějak nebo nefunguje vůbec?

To ale neznamená, že by gamepad vůbec nefungoval. Kolegové ze serveru AndroidPolice.com ovladač zkoušeli na různých hrách a v každé se choval trošku jinak. Například ve hře Riptide GP2 byla levá páčka brzdou. Jenže pravá nebyla tak docela plyn. Museli tedy hledat jiné tlačítko, které by jejich závodníka uvedlo do pohybu. Pravá páčka to nakonec byla, ale až po jejím stisknutí, tedy tzv. „Thumbstick“ nebo také „R3“. Jak asi tušíte, vyvíjení tlaku na plastovou páčku po celou dobu závodu asi není zrovna ergonomické.

Riptide GP2 - gamepad Xboxu

Takový Asphalt 8 je už o něco lépe hratelný. Možná to je tím, že hra vyšla i jako univerzální aplikace pro Windows a je označena štítkem Xbox Classics, tedy počítačovými hrami v obchodě Xbox. V této hře byl plynový pedál a brzda zatažením páček dolů. Boost se posunul z tlačítka A na tlačítko B, drift pak z B až na Y. Jak tedy asi správně tušíte, hra se již dala hrát, ale zdaleka to nebylo tak pohodlné, jak by mělo.

Asphalt 8 - gamepad z Xboxu

Ovladač z Xboxu tedy sice je možné připojit, ale jeho používání zrovna příjemné není. A to by právě u Xbox ovladače býti mělo. Ano, jsme si vědomi toho, že tento ovladač není Androidu určen, ale když už je to Bluetooth, chybí jen tak málo. Nezbývá tedy, než se opět spokojit nějakým druhořadým neznačkovým nebo nepohodlným gamepadem, který ale bude ve hrách fungovat jak má.

Zdroj: androidpolice.com

 

Komentáře

mvmlucky15

13.8.2016 12:13

PS4 gamepad funguje taky stačí prokliknout tlačítka aby byl aktivní a pak to propojit přes BT na Note 3 jel v poho na P8 už nefunguje nelze spárovat což je škoda . :_)

atlass

z aplikace
13.8.2016 15:03

ja tiež používam PS4 ovládač na Z5 a funguje skvele!

Jirka2014

z aplikace
13.8.2016 16:22

To je paráda xbox one máme doma vyzkouším.

Arduino

z aplikace
13.8.2016 17:56

Ja mam kablovy gamepad a pripajam ho cez otg a tiez ma inak na mapovane tlacidla… Hrat sa da dead trigger lebo tam sa daju mapovat tlacidla

Tidkiuni

tidkiuni 4

13.8.2016 22:41

Mám Samsung Galaxy S7 a spojit se s ovladačem z Xbox 360 nelze, telefon ho nenajde.

mvmlucky15

14.8.2016 10:14

@tidkiumi o 360 tam nikdo nic nepíše… na 360 potřebuješ otg nebo příjmač .

Jirka.S

14.8.2016 12:46

Tohle dualshock 4 potažmo 3 umí už nějaký ten pátek (pár let) ale udělají to amíci a všichni se z toho budou moct pos..t..

Martin P.

15.8.2016 9:27

Android vs game pady je postižený tím že není ze strany výrobců ani game padů ani her dodržován nějaký jednotný přístup.

Prostě některé fungují některé ne. V minulosti byl pokus vytvořit univerzální ovladač a konfigurační program, jenže ten potřeboval root a pak byl placený. A cena 2/3 gamepadu nic moc. Program už není vyvíjený a tak obecně Adroid jako herní platforma pokulhává.

Darkwolfec

15.8.2016 14:15

Nevím proč, ale mám S7 Edge a Xbox One Controller a když ho připojím jak přes OTG nebo se ho snažím najít na BT, tak se mi prostě nedaří připojit. Máte někdo pozitivní zkušenosti? Chtěl jsem ho využít ke hraní Fifa 16 na Androidu.

Jery9

z aplikace
16.8.2016 9:52

S7 není na hraní. Na to inženýři nemysleli.

Martin P.

16.8.2016 11:26

Darkwolfec 15.8.2016 14:15:…. Na foŕu je zde o tom moc vděčné vlákno, ze kterého je jasné že některá hry vs gamepad vs smatphone\tablet nemají řešení.
Prakticky uspěšné pokusy potřebují roota a pak buď placenou nebo aplikci z oblasti warezu..

Vojak3_CZ

vojak3_CZ 0

3.7.2017 17:26

Mám Samsung Galaxy S7 Edge a ovladač mám Xbox One s drátovou verzí ale nemohu připojit k telefonu. Nemáte někdo radu jak na to ? Ovladač s 360 a ostatní no name ovladače jdou uplně v pohodě. Díky :)

RSS (komentáře k článku)