Galaxy S3 dostává Android 4.4.4 KitKat portovaný z oficiální korejské aktualizace

s3_kitkat

Telefon Samsung Galaxy S3 je sice dva roky starý, dovolíme si ale tvrdit, že spadá do kategorie “androidí klasiky”. I dnes nabídne za vcelku nevelké peníze solidní výkon. Bohužel výrobce ukončil podporu modelu GT-I9300, takže se majitelé museli spokojit s poslední oficiální aktualizací na Android 4.3 Jelly Bean. Android 4.4.x KitKat, natožpak Android L, již tento telefon oficiální cestou nedostane.

Důvodem k nevydání aktualizací jsou oficiálně hardwarová omezení – mezinárodní verze Galaxy S3 má totiž “jen” 1 GB operační paměti, a to údajně na nejnovější Android včetně grafické nadstavby TouchWiz nestačilo. Proti tomu korejská varianta téhož zařízení, označovaná jako E210S, má dvojnásobnou operační paměť a navíc i LTE konektivitu, proto update na Android 4.4.4 KitKat dostala.

Vývojářská komunita kolem Androidu je ale hodně aktivní, proto netrvalo dlouho a objevila se upravená verze systému, vycházející z korejského firmware, přizpůsobená hardwaru “es trojky”, určené pro světový trh (konkrétně pro variantu s procesorem Samsung Exynos). Za vším stojí vývojář, vystupující na diskuzním fóru serveru XDA jako arter97, který se svým týmem sestavil neoficiální ROM. Celý proces trval jen několik hodin a telefon je s tímto softwarem prý “až nečekaně stabilní”. O svižnosti rozhraní a rychlosti odezvy se ale zahraniční zdroje nezmiňují.

Pochopitelně je ale v případě neoficiálního firmware nutné počítat s možnými problémy a chybami – zde se údajně nekorektně zobrazuje síla signálu a nefungují služby SMS. Nezbývá než doufat, že vývojový tým brzy opraví tyto problémy a majitelé GT-I9300 bude mít plně funkční verzi Androidu 4.4.4 KitKat.

Galaxy S3 dostává Android 4.4.4 KitKat portovaný z oficiální korejské aktualizace Galaxy S3 dostává Android 4.4.4 KitKat portovaný z oficiální korejské aktualizace

Máte-li zájem vyzkoušet neoficiální aktualizaci Galaxy S3 na svém telefonu, nebo jen chcete sledovat, kdy budou opraveny výše uvedené chyby, najdete vše potřebné v příslušném vlákně XDA fóra. Firmware by měl fungovat na modelech Galaxy S3 3G International (GT-I9300) a Galaxy S3 SK-3G (SHW-M440S).

Galaxy S3 dostal KitKat jen v Koreji Galaxy S3 dostal KitKat jen v Koreji

Další možnosti, jak dostat na SGS3 poslední Android 4.4.4, jsou alternativní ROMky. Například vcelku dobře je využitelný CyanogenMod 11.0 M10, který je na uvedeném zařízení rychlý, svižný a stabilní, jak ukázala naše podrobná recenze ROM CyanogenMod 11 M5 v týdenním praktickém testu [recenze].

Zdroje: Android Authority, Galaxy Droid.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

samsung_manual_ico

Stahujte: manuál k Samsungu Galaxy S III

Zprávičky Karel Kilián Karel Kilián
1 min. uložit na později

Komentáře (25)