Google smazal Fortnite z Obchodu Play. Epic Games reagují žalobou

Fortnite smazáno z Obchodu Play

Extrémně populární hra Fortnite už nefiguruje v databázi Obchodu Play. Google ji smazal kvůli porušení pravidel této služby. Důvodem jsou…zkuste hádat…peníze. A jde o vyvrcholení dlouhodobých sporů mezi americkým technologickým gigantem a vydavatelem hry Epic Games. Konkrétním důvodem, proč bylo Fortnite smazáno z Obchodu Play, je několik hodin stará aktualizace, která do hry přinesla alternativní platební bránu pro mikrotransakce od hráčů. A to je zakázané. Podle pravidel musí totiž všechny přítomné aplikace používat společný systém, který je součástí této databáze.

Epic Games zmíněný systém dlouhodobě kritizují, jelikož Google získává 30 % z takto převedených peněz. Herní studio svým krokem veřejně vyjádřilo vzdor proti nastavenému systému. Na reakci se nečekalo dlouho, Fortnite z nabídky zmizelo během pár dalších hodin. Hra se v databázi přitom moc dlouho neohřála. Zařazena byla až před několika měsíci, kdy došlo k nějakým kompromisním dohodám. Předtím byla k dostání třeba jen v Galaxy Store a v jiných databázích. Teď je ve stejném stadiu znovu.

Fortnite smazáno z Obchodu Play

Fortnite smazáno z Obchodu Play i App Store, vzduchem létají žaloby

Vedení Epic Games s něčím takovým jistě počítalo a obratem reagovalo žalobou nasměrovanou proti Googlu. Obviňuje v ní provozovatele Obchodu Play z toho, že “využívá své velikosti a svého postavení k tomu, že škodí konkurentům, inovátorům, zákazníkům i uživatelům a vytváří si v několika oblastech monopol”. Téměř totožný scénář se o několik hodni dříve odehrál i mezi studiem a společností Apple. Aktualizace obsahující zakázaný nástroj > smazání z App Store > žaloba. Jako přes kopírák. Proti Applu dokonce studio vytáhlo parodii na historickou reklamu na Macintosh z roku 1984.

Nineteen Eighty-Fortnite – #FreeFortnite

Nineteen Eighty-Fortnite - #FreeFortnite

V rámci těchto obchodních bojů bylo Fortnite smazáno z Obchodu Play i App Store, ale jinak je pochopitelně nadále možné hru stahovat odjinud (třeba z oficiálního webu) a bez problému hrát. Pro Epic Games to ale pochopitelně není komfortní situace, jelikož uživatelé nemají hru po ruce v nejpoužívanějších obchodech. Studio zahájilo kampaň #FreeFortnite, ve které proti gigantům bojuje.

Které straně tohoto sporu fandíte?

Zdroj: apolice

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (25)