Menu

Flir One: Termokamera pro Android, která se vejde do kapsy (recenze)

Termokamery mají své využití již řadu let a bylo jen otázkou času, kdy se dostanou také do mobilních telefonů. Jedním z nich je CAT S60, který jsme pro vás již recenzovali. Pokud si chcete termokameru vyzkoušet i ve svém telefonu, bude vás zajímat Flir One, který se dnes představíme.

Obsah recenze Flir One

Kamera, redukce i šikovné pouzdro

Na první pohled připomíná krabička kamery Flir One balení telefonu, tedy alespoň svou velikostí. Uvnitř se ukrývá nejen samotná kamera, ale i třeba ochranné pouzdro, poutko na krk, prodlužující redukce a nabíjecí kablík. Zkrátka vše, co by uživatelé k termokameře mohli potřebovat. Díky pouzdru a poutku lze nosit termokameru stále s sebou a zapojit ji jen v případě, kdy potřebujete opravdu něco vyfotit.

flir-one-konstrukce-1

Konstrukce a zapojení

Termokamera Flir One připomíná na první pohled kamery, které se před lety daly připojit k mobilním telefonům jako rozšíření. I v tomto případě se kamera zapojuje do nabíjecího konektoru (u modelu Flir One MicroUSB). V přední části sídlí dvojice čoček – jedna pro termokameru, druhá pro běžnou kameru ve viditelném spektru. Kamera na stranách obsahuje také tlačítko napájení a nabíjecí MicroUSB konektor.

flir-one-konstrukce-5

Termokameru jsme testovali s mobilním telefonem Samsung Galaxy S6, který je znázorněn i na krabičce balení, a tak jsme předpokládali bezproblémový chod. Testovali jsme však i připojení s Honorem 6, který není uveden na seznamu kompatibilních telefonů a kamera přesto fungovala. Po připojení termokamery a standardního uchopení telefonu si člověk zakrývá čočky termokamery. Na výběr je otočení telefonu vzhůru nohama nebo použití MicroUSB redukce, která oddálí termokameru od hrany telefonu. Druhá redukce zase umožní otočit orientaci kamery v případě, že by při běžném zapojení směřovala termokamera směrem k vám.

flir-one-konstrukce-10

Instalace kamery

Jednou z předností je snadné a rychlé zprovoznění samotné kamery. Stačí jen z Google Play stáhnout oficiální aplikaci Flir One, zapojit kameru, zapnout ji a aplikaci spustit. Jedinou podmínkou je následné povolení oprávnění, aby aplikace mohla přistoupit ke kameře a vnitřnímu úložišti. V případě, že budete využívat blesk hlavního fotoaparátu, je nutné ještě povolit oprávnění k využití fotoaparátu.

Specifikace

 • teplotní rozsah: -20° do 120°C,
 • citlivost: 0,01°C,
 • rozlišení snímku: 640×480 px,
 • rozlišení videa: VGA, 8 FPS,
 • baterie: 350 mAh,
 • rozměry: 72 x 26 x 18 mm,
 • hmotnost: 32 g,
 • konektivita: MicroUSB.

flir-one

Flir One

 • Rozměry 72 x 26 x 18 mm
 • Hmotnost 32 g
 • Konektivita MicroUSB, Apple Lightning
 • Baterie 350 mAh
 • Zvýšená ochrana ne

Aplikace a pořizování snímků

Stejně jako v případě telefonu Cat S60 je i zde ke snímání termovizních fotografií a videí k dispozici aplikace Flir One. Její použití je velice jednoduché, což je na jednu stranu výhodou, na druhou stranu nám toho příliš nedovolí. Aplikace Flir One je uzpůsobena především k tomu, aby uživatelé nemuseli nic nastavovat. Základní obrazovka nám nabídne možnost změnit barevnou paletu, režim (fotografie, video, panorama, časosběrný snímek), aktivovat bodové měření teploty nebo spustit kalibraci.

Pod ikonou ozubeného kola se pak ukrývá několik dalších důležitých voleb – spuštění LED blesku fotoaparátu telefonu, aktivace samospoušti, uzamknutí teplotního rozsahu, otočení snímku o 180° a další.

Ovládání aplikace je snadné a podobá se běžné aplikaci Fotoaparát. Podle otočení telefonu na výšku lze ještě obrátit obraz skrze nastavení, abyste nefotili a nenatáčeli vzhůru nohama. Menší vadou na kráse je výdrž baterie, která se pohybuje okolo 25 minut plného používání. Na druhou stranu lze termokameru dobíjet i napájet i z powerbanky.

Zpracování snímků

Zpracované fotografie se v běžném prohlížeči fotografií (v telefonu i v počítači) jeví jako standardní JPEG obrázky, se kterými již nelze dále pracovat. Pokud však použijete speciální software (Flir Tools), můžeme obrázky ještě dodatečně zpracovat. Aplikace nám umožní měření teploty v libovolné sekci snímku (bodové i v oblastech), měnit barevnou paletu nebo barevný rozsah.

Zároveň lze měnit nastavení hodnot měření, které zpřesňují odhad teploty (emisivita, vzdálenost od objektu, vlhkost apod.). Většina nastavení nemá na odhad teploty výraznější vliv, kvůli nižšímu rozlišení snímku rovněž nemůžeme čekat extrémně přesné měření. Program Flir Tools, který je k dispozici zdarma, nám umožní i prohlížet digitální snímek z běžné kamery.

flir-one-aplikace-flir-tools

Kvalita snímků a videa

Kamera Flir One kombinuje snímky z termokamery a z digitální kamery ve viditelném spektru. Díky tomu jsou vidět ve výsledných snímcích nejen údaje podle teploty, ale i hrany objektů. Pokud použijeme kameru ve špatném osvětlení, hrany logicky zmizí – obraz běžné digitální kamery je totiž na světlu závislý, což u termokamery neplatí.

Obecně se dá říci, že termokamera Flir One je kvůli svému nízkému rozlišení určena do terénu pro rychlý náhled na situace – na zjištění, kde uniká teplota nebo která část se zahřívá. Měření samotné teploty pak nemusí být tak přesné, což je ale logické – profesionální termokamery stojí i stovky tisíc korun. Také jednoduchá aplikace naznačuje, že se jedná spíše o jednodušší měření a pohled. Postrádá totiž detailnější nastavení či ovládání.

Galerie

Závěr

Zařízení Flir One představuje velice zajímavý a netradiční doplněk chytrého telefonu. Nedá se sice říci, že by se někdy mohlo zařízení stát “masovkou”, přesto si může najít uplatnění v průmyslu či stavebnictví. Přestože totiž měření není extrémně přesné, velmi snadno a rychle prozradí úniky tepla nebo výrazněji se zahřívající objekty. A to může být velice užitečný pomocník.

Testované příslušenství je skladem již v několika českých obchodech a cena se pohybuje podle serveru Heureka mezi 7 a 9 tisíci korun. To je sice na první pohled vysoká částka, na poměry termokamer se však jedná o nízkou cifru.

Začneme-li konstrukcí, ta je vcelku povedená a neměli jsme problém s připojením či používáním. Hodí se telefon otočit, aby si člověk nestínil rukou před objektivem. Ovládání je nakonec velmi snadné, zkrátka jen zapojíte, spustíte aplikaci a můžete snímat. Potěší i možnost dodatečné úpravy a analýzy snímků pomocí softwaru Flir Tools.

Nic samozřejmě není dokonalé. Rozlišení termokamery je poměrně nízké, což způsobí, že měření a analýza obrázku není tak přesná jako u dražších řešení. Ocenili bychom také více nastavení v aplikaci (hlavně manuální rozsah teplot) či vyšší výdrž na jedno nabití.

Závěrečné hodnocení: Flir One je povedeným příslušenstvím vzhledem ke své ceně a zaměření. Běžné uživatele nejspíše nenadchne, své uplatnění si však najde. Negativ není příliš a omlouvá je nízká cena na poměry termokamer.

Klady

+ Kompaktní termokamera.
+ Snadné ovládání.
+ Možnost dodatečné úpravy snímků.
+ Obal, poutko a redukce v balení.
+ Reálné využití v průmyslu a stavebnictví.

Zápory

– Nižší rozlišení termokamery.
– Nižší výdrž na jedno nabití.
– Ocenili bychom více možností nastavení přímo v aplikaci.

Za zapůjčení děkujeme společnosti Workswell.

 

Komentáře

Guru

z aplikace
9.12.2016 23:46

Nejde ani tak o rozliseni termokamery ale o citlivost a ta je podle vasich snimku mizerna. takze vyhozene prachy.

Pilpet

z aplikace
10.12.2016 10:39

Měl bych několik praktických poznatků….
Flir One – skutečné rozlišení bolometru (termokamery) je 160*120. Zdálo by se nic moc, ale zdání klame. Na to na co je tato kamera určená je dostačující. S citlivostí to moc společného nemá. I tato kamera má teplotní rozlišení v řádu desetin stupně. To je pro BFU (tedy běžný Franta uživatel) naprosto dostačující. Když nemáte referenční bod na kalibraci, tak je měření teploty spíše orientační. Je důležitější vidět poměr teplot. Tj. vaše šlápoty na koberci jsou spolehlivě vidět. Flir používáme jako doplněk k SC P640 s rozlišením 640*480. I v současné době špičkové rozlišení za cca 1.6Mega. A věřte mi, že práce s One je díky prolínání reálného obrazu daleko příjemnější. Větší rozlišení je důležité, pokud chcete ve větších plochách, vzdálenostech vidět i malé teplotní anomálie. Ale cena roste více než exponenciálně. Prostě Flir One za ty peníze je naprostá megapecka. Samozřejmě pro někoho, kdo ví co s tím a neremcá nad pro něj nesmyslnou hračkou

Mach4

Petr MišákAdministrátor 27

10.12.2016 12:44

Naprostý souhlas s Pilpet. Než jsme v redakci začali používat nedovedli jsme si ani představit jak široké využití termokamery mají.

dunco

z aplikace
10.12.2016 17:48

Petr Míšák :tak sem napiš jaké široké využití má termokamera, když jsi tak chytrý.

GS58

10.12.2016 18:18

Diky za clanek.
Inspiroval nas, abychom se podivali na alternativy a nasli jsme Seek, ktery je co do parametru lepsi a ve stejne cenove kategorii.
V dnesni dobe energetickych uspor je takove cenove dostupne zarizeni moc uzitecne.

Derryk

z aplikace
10.12.2016 22:32

Ačkoliv se cena zdá nemalá, tak je v podstatě nízká. Na AliExpressu termokamera podobných parametrů stojí od jednoho tisíce dolarů výš. Určitě by jsem si tuhle půjčil na orientační přeměření baráku, pokud by ji nějaká půjčovna půjčovala.

Pilpet

z aplikace
11.12.2016 8:57

Seek dobrý, ale….
když se podíváte třeba sem https://www.youtube.com/watch?v=m3ZPDnZ7WBI
je tam vidět hlavní rozdíl mezi Flir a Seek. Flir má dva objektivy se stejnou ohniskovou vzdáleností a dokáže reálný obraz kombinovat s thermo. Ta výhoda, podle mne, předčí o něco vyšší rozlišení téhle kategorie Seeku. Ono hledat například teplejší dráty v jinak uplně stejné stěně, když se nemáte čeho chytit (a ještě máte jinou ohniskovou, šířku objektivu) je pěknej opruz..
Půjčovny termokamer, pokud vím jsou. A snad i vysvětlí úskalí různých odrazných povrchů aby zapůjčení k něčemu bylo
to Dunco: počkej za pár let, až budete mít ve škole fyziku, tam se něco dozvíš o teple a k čemu je dobré vědět, jak se šíří ;-)

dunco

z aplikace
11.12.2016 9:35

Pilpet :kéž by si měl pravdu, ale čas se bohužel nedá vrátit, škoda.

mm

z aplikace
11.12.2016 17:21

dunco: ty jeste bydlis v jeskyni v2.0 ze jo?

Shark.jd

Jan Dolejšexternista 21

12.12.2016 10:08

dunco
Děkujeme za komentář. Sám vidíte, že jsou uživatelé, pro které najde dané zařízení využití. A ti, kteří podobné zařízení neplánují koupit, si zase mohou udělat obrázek, co vše lze dnes se smartphonem provozovat. Není hned nutné srážet vše, co se zrovna vám nelíbí. :-)

Wirgil

wirgil07 0

15.12.2016 13:33

Seek kameru jsem měl v merku už před rokem. Neochotný prodavač z e-shopu naštěstí způsobil, že jsem začal hledat jinde a narazil jsem na Flir One.
To vykreslování okrajů nemá chybu. Softwarovou úpravou se dá okolí prohlížet tak, jak to vidí Seek, ale jeden se hodně rychle vrátí zpátky.
Kamera Flir One má svůj akumulátor a během snímání docela topí (výdrž na nabití přes 30min., což bohatě stačí). Dovedu si docela představit, co by to udělalo s baterkou mobilu. Takhle se do mobilu posílá jen zpracovaný obraz a jeho baterka se nezatěžuje.
Na baráku i v baráku jsem díky kameře uviděl netušené věci. Jsou vidět trámy ve stropě, nebo kde třeba za zdí končí izolace štítu a začíná garáž. Je poznat, že za stěnou je mizerně vytápěná chodba a to jen díky tomu, že tam jsou luxfery. Už jsem objednal okno a luxfery půjdou z baráku…
Dá se s tím chodit v naprosté tmě. Zjistíte, že jedno kolo u auta po jízdě topí víc než ostatní a že bude potřeba se podívat na brzdy, jestli nejsou zalehlý prasátka.
Nákupu rozhodně nelituju.

RSS (komentáře k článku)