Fitbit Flex – fitness náramek, který vám změní život (recenze)

Fitbit Flex ico

Sportovní náramky se v poslední době staly nejen módním hitem, ale užitečným společníkem ve vašem každodenním životě. Problém moderní civilizace je v nedostatku sportu a pohybu celkově. To se částečně snaží změnit právě příslušenství, které monitoruje vaší činnost. Jednou z firem, která se zabývá právě tímto příslušenstvím, je společnost Fitbit. Ta stojí za velmi úspěšným produktem Fitbit Flex, který změní váš život. Nevěříte? Tak se pojďme podívat na recenzi tohoto náramku.

Fitbit Logo

Obsah recenze – sportovní náramek Fitbit Flex

Obsah balení

Po objednání sportovního náramku vám domů přijde velice pěkná krabička, ve které se vyjímá samotný náramek Flex. Po otevření balení naleznete rovnou dva náramky. Jeden je určený pro větší mužské zápěstí a druhý pro menší dámské či dětské zápěstí. Na své si tedy přijde zcela každý. Kromě silikonových náramků zde dále nalezneme samotnou monitorovací jednotku, která se do náramku následně vloží, nabíjecí kolébku, USB Bluetooth pro spárování s počítačem a krátký manuál.

Fitbit Flex balení 2

Za vzhled balení musíme Fitbit jednoznačně pochválit, mnoho výrobců by si mohlo vzít ponaučení. Výhodou jsou také dva pásky pro jakoukoliv velikost zápěstí.

Vzhled a dílenské zpracování

Pojďme se vzdálit od balení a podívat se na to, jak je řešený samotný náramek s monitorovací jednotkou. Jak již bylo řečeno dříve, obsahem balení jsou dva různě veliké náramky. Na své si tedy přijde zcela každý. Náramky jsou vytvořeny ze silikonu a na vrchní části je průhledný plastový proužek, přes který je vidět na LED diody monitorovací jednotky.

Fitbit Flex náramky 2

Z vnitřní strany se nachází díra v náramku, a to kvůli vsunutí monitorovací jednotky dovnitř.

Fitbit Flex díra pro vložení monitorovací jednotky 2

Ze spodní části je samotné zapínání. To se provádí pomocí malé plastovo-kovové spony a dírek v silikonovém náramku.

Fitbit Flex systém zapínání 2

Monitorovací jednotka je velmi jednoduché zařízení, které neobsahuje žádné interaktivní prvky. Na vrchu je pouze pět LED diod, které slouží pro informaci uživatele o splnění zadaného cíle.

Fitbit Flex monitorovací jednotka 2

Konektivita

V této kapitole zřejmě nepotěšíme uživatele starších modelů mobilních telefonů, konektivita je totiž velmi omezena. Pro správnou funkčnost je nutné stáhnout aplikaci Fitbit z obchodu Play. Náramek se poté velmi jednoduše spáruje pomocí Bluetooth s mobilním telefonem a následně se uvede do aktivního stavu pomocí aplikace. Konektivita je však omezená, vyžaduje totiž Bluetooth ve verzi 4.0. Výrobce za tímto účelem vytvořil seznam kompatibilních zařízení:

 • HTC One, Max, Mini (OS v4.3+ only)
 • LG G2, G Pro2, G Flex, Vu3.0
 • Motorola Moto G, Moto X
 • Motorola Droid RAZR M, RAZR HD, RAZR Maxx HD (OS v4.1.2 with Nov 2013 firmware update)
 • Motorola Droid Ultra, Maxx, Mini (OS v4.4+ only)
 • LGE Nexus 4, 5, 7 (2013)
 • Samsung Galaxy S3, S3 Mini, S4, S4 Mini, S4 Active
 • Samsung Galaxy Note 2, Note 3, Note 10.1
 • Sony Xperia Z, Z1, Z1 Compact  (OS v4.3+ only)
 • Sony Xperia Tablet Z, Ultra, ZR, ZL (OS v4.3+ only)
 • Sony Xperia SP, T, TX, V (OS v4.3+ only)

Fitbit Flex seznam kompatibilních zařízení

Pokud ale nevlastníte některé z uvedených zařízení, tak nezoufejte. Celý proces lze obejít pomocí počítače. Náramek lze jednoduše spárovat pomocí speciálního programu a Bluetooth či přiloženého USB zařízení s počítačem. Data se poté automaticky nahrají na servery Fitbitu a vy si budete moci prohlédnout váš den pomocí webového rozhraní či mobilní aplikace. Fitbit dokáže zaznamenat a uchovat data až několik dní, obsahuje totiž interní paměť. Jedná se ale o méně pohodlné řešení, každý přeci chce mít o své aktivitě přehled kdykoliv v terénu.

Fitbit Flex USB dongle 2

Náramek v sobě uchovává data do té doby, než uživatel otevře aplikaci Fitbit či se nepřiblíží k zapnutému počítači, se kterým je náramek spárován. V aplikaci lze také nastavit neustálou synchronizaci, ta však není doporučena kvůli nadměrnému vybíjení baterie.

Aplikace

Aplikace Fitbit je vytvořena ve velmi přátelském a intuitivním stylu, ve kterém se orientuje i naprostý začátečník. Po prvním otevření aplikace je potřeba vytvořit účet a zadat osobní informace jako je jméno, váha, výška, atd.. Poté budete vyzváni k nastavení a spárování náramku. Po úspěšném nastavení vás přivítá nástěnka, na které naleznete veškeré důležité informace o vaší denní činnosti. Na základní obrazovce tak naleznete tyto informace:

 • Informaci o poslední synchronizaci s náramkem.
 • Ušlé kroky za daný den.
 • Ušlou vzdálenost za daný den.
 • Spálené kalorie za daný den.
 • Čas, po který jste byli za daný den aktivní.
 • Vaše aktuální váha a cílová váha.
 • Informace o spánku.
 • Informace o vaší denní stravě.
 • Přijaté a spálené kalorie.
 • Vypité množství tekutin.

Každou z těchto nabídek je možné rozkliknout a dozvědět se podrobnější informace v podobě detailních grafů za jednotlivé dny.

Fitbit Flex aplikace grafy 2

Kromě těchto informací umí aplikace hlídat i váš jídelníček a pitný režim. V sekci Food Plan si tak budete moci přidat zkonzumované jídlo, a to pomocí rozsáhlé databáze potravin. Ty jsou však pouze v anglickém jazyce, což může být pro někoho problém. Aplikace si pamatuje vaše oblíbené pokrmy, přidávání je tak velmi jednoduché.

Fitbit Flex aplikace jídelníček 2

To samé platí i u pitného režimu, který vám aplikace vytvoří podle vaší výšky, váhy a denní aktivity. Na výběr máte buďto definované velikosti skleniček, nebo šoupátko pro manuální zadání.

Fitbit Flex aplikace pitný režim

Kapitolou sama pro sebe je monitorování spánku, kterým se budeme zabývat podrobněji dále. V aplikaci naleznete grafy vašeho spánku, včetně doby, po kterou jste usínali, přetáčeli se a tvrdě spali. Aplikace vám poté vytvoří dobu, po kterou jste si opravdu odpočinuli.

Fitbit Flex aplikace monitorování spánku

V menu na vrchní straně dále naleznete položku Friends, tedy vaše kamarády, kteří aplikaci také používají. Zde uvidíte kroky a ušlou vzdálenost jednotlivých přátel, můžete se s nimi tak předhánět a soutěžit.

Fitbit Flex aplikace kamarádi

Aplikace vás také upozorní na kritický stav baterie vašeho náramku. Náramek samotný totiž indikaci vybité baterie neobsahuje. Stav baterie naleznete v menu v sekci Devices. Dále zde naleznete informace o všech spárovaných náramcích.

Fitbit Flex aplikace nastavení zařízení

Aplikace také umožňuje nastavení budíku pro náramek, kterým se budeme zabývat v následujících kapitolách. Budík se vytvoří v sekci Edit Alarms, a to jednoduchým zadáním času a následné synchronizace s náramkem. Ten vás poté probudí v daný čas jemným vibrováním na zápěstí.

Fitbit Flex aplikace nastavení budíku 2

Poslední položkou v menu je nastavení, ve kterém si budete moci určit zemi, jednotky, push notifikace či databázi jídel. Česká republika bohužel obsažena není.

Fitbit Flex aplikace nastavení

Webové rozhraní

Fitbit si pro vás nepřipravil pouze aplikaci na mobilní telefon, ale dokonce i velmi hezké webové rozhraní. To naleznete na oficiálních stránkách Fitbitu, kde je potřeba se nejdříve přihlásit. Po přihlášení se vám ukáže nástěnka se základními informacemi o vaší činnosti. Naleznete zde tak počet kroků, vzdálenost, spálené kalorie, spánek, jídelníček a mnoho dalšího. Posuďte sami ze snímků níže. Každá z informací jde rozkliknout a přepnout tak do speciálního, více informativního, rozhraní. Zde naleznete detailní grafy pro každý den. Nové či smazané čtverce a obdélníky s informacemi lze přidávat pomocí menu na levé straně.

Fitbit Flex webové rozhraní nástěnka

Kamarádi jako na dlani

Výhodou celého systému od Fitbitu je možnost porovnávání s kamarády. To jistě motivuje mnoho z nás k daleko lepšímu výkonu. Do sekce s kamarády se dostanete pomocí ikonky daného kamaráda na pravé straně. Ta vás přenese na stránku dané osoby, kde uvidíte grafy s kroky a zdolanou vzdáleností.

Fitbit Flex webové rozhraní kamarádi

Nastavení

Ve webovém rozhraní je také umístěno detailní nastavení. Do nastavení se dostanete pomocí symbolu ozubeného kola, které se nachází na stránce ve vrchním menu. Po kliknutí se vám zobrazí stránka s osobními informacemi. Zde si budete moci nastavit osobní údaje jako je váha, výška, bydliště a mnoho dalšího.

Následující možnost je nastavení notifikací. Zde lze nastavit upozornění pro akce jako je zpráva od kamaráda, splnění cíle, nízká baterie a mnoho dalšího. Notifikace je možné zasílat do mobilního telefonu či pomocí emailu.

Fitbit Flex webové rozhraní notifikace

Další možností jsou zařízení, tedy Devices. Zde se dozvíte stav baterie náramku, budete si moci nastavit vlastní cíle a určit pravou či levou ruku.

Fitbit Flex webové rozhraní zařízení

Nechybí ani možnost přidání budíku. Za tuto možnost jsme velmi rádi, jelikož pro nastavení budíku není potřeba sáhnout na telefon. Je však nutné náramek synchronizovat, aby se budík aktivoval.

Fitbit Flex webové rozhraní budík

Následuje nastavení viditelnosti informací, tedy Privacy. Zde je možné nastavit viditelnost určitého druhu informace buďto pro veřejnost, kamarády či pouze pro sebe.

Fitbit Flex webové rozhraní privacy

Kapitolou sama pro sebe je možnost Applications. Náramek Fitbit je podporován mnoha druhy sportovních aplikací, jako jsou například Endomondo či Runkeeper. Tyto aplikace lze propojit s webovým rozhraním Fitbitu a veškeré cvičení se budou následně synchronizovat mezi sebou. V této sekci se dozvíte o aktivních propojeních.

Fitbit Flex webové rozhraní aplikace

Poslední možností je sdílení. Zde si můžete nastavit automatické sdílení na sociální sítě.

Fitbit Flex webové rozhraní sdílení

Možnost vytvoření sportovní skupiny

Fitbit myslel i na masové porovnávání a umožnil vytvoření skupiny sportovců. Tuto možnost naleznete v nabídce Community v horním menu. Ve vytvořené skupině naleznete graf s kroky či ušlou vzdáleností. Nechybí ani kompletní žebříček nejlepších sportovců za zvolené období.

Fitbit Flex webové rozhraní skupina

 

Náramek, ovládání a interakce s uživatelem

Náramek má pět malých LED diod na vrchní straně, pomocí kterých komunikuje s uživatelem. Dvojitým poklepáním na vrchní stranu náramku se rozsvítí LED diody a informují vás o stavu vašeho cíle. Diod se zde nachází celkem pět a každá představuje dvacet procent z vašeho cíle. Na začátku tedy bude svítit pouze jedna, po splnění se jich rozsvítí rovnou pět.

Fitbit Flex nízká aktivita

Náramek dokáže i jemně vibrovat, což je využito rovnou u několika funkcí. Rozvibruje se tak například po splnění cíle, aby vás informoval o vaší činnosti.

Dlouhou řadou klepání na vrchní stranu se náramek přepne do speciálního sleep módu. Tím se budeme více podrobněji zabývat v další kapitole. Tento úkon se provádí, aby náramek věděl, že jdete spát.

U Fitbit Flex není mnoho způsobů ovládání a interakce s uživatelem. Vše je vytvořeno ve velmi jednoduchém duchu. Náramek ale dělá přesně to, co bychom od něj mohli očekávat – měří nám naši denní aktivitu.

Dobíjení a výdrž baterie

Náramek se dobíjí velmi specifickým způsobem. Výrobce nám do balení přiložil USB kolébku, do které je nutné vložit monitorovací jednotku a celou kolébku následně připojit k počítači či do elektrické sítě. Dobíjení probíhá přibližně 3 hodiny a o stavu vás informují LED diody.

Fitbit Flex USB dobíjení 2

Samotná výdrž baterie se pohybuje okolo sedmi dnů, za což Fitbit velmi chválíme.

Odolný vodě i prachu

Velikou výhodou náramku Flex je kompletní vodotěsnost a odolnost vůči prachu. Monitorovací jednotka je kompletně uzavřená, neobsahuje žádné konektory. Ještě k tomu je chráněna silikonovým páskem. Nemusíte se tak bát jít si umýt ruce či si s náramkem jednoduše zaplavat.

Komfort na prvním místě

Po delším užívání musíme také Fitbit velmi pochválit za komfort při nošení. Náramek je vyrobený ze silikonu a je natolik lehký, že si ho na zápěstí ani nevšimnete. Fitbit dodává v balení rovnou dva náramky – jeden menší a jeden větší. Nemusíte se tak obávat, že vám nepadne na ruku.

Fitbit Flex komfort při nošení 2

Záznam spánku a budík

Záznam spánku

Musíme říci, že nás náramek v tomto ohledu přes prvotní nedůvěru velmi mile překvapil. Fitbit Flex dokáže měřit průběh vašeho spánku a vytvořit velmi zajímavé a užitečné grafy. Před spaním je potřeba v aplikaci v sekci Sleep zvolit možnost Begin Sleep Now. Tím se aplikace přepne do speciálního módu, ve kterém monitoruje váš spánek. Po ukončení spánku je potřeba kliknout na tlačítko I’m Awake. Tím se záznam přeruší a bude vám nabídnut graf z posledního spánku. Pokud ale usnete například u televize, nebo na tento mód jednoduše zapomenete, tak nemějte obavy. Náramek zaznamenává vaší aktivitu nepřetržitě celý den a celou noc. Lze tak velmi jednoduše zpětně zadat od kdy do kdy jste spali a graf se vytvoří zpětně.

Celý proces se začátkem a koncem spánku ale nemusíte dělat v samotné aplikaci, postačí pouze několikrát poklepat na vrchní stranu náramku. Ten se následně sám přepne do tzv. „Sleep módu“. Tento speciální spánkový mód lze zrušit opětovným poklepáním na náramek.

Fitbit Flex aplikace spánek 2

Graf sám o sobě je velmi jednoduchý. Modré pole značí přibližnou dobu vašeho spánku, světle modré pole poté menší pohyb a červené pole značí, že jste vzhůru, tedy nadměrný pohyb. Pomocí tohoto grafu se dozvíte, jakou reálnou dobu jste opravdu odpočívali a jak kvalitní spánek jste měli.

Fitbit Flex aplikace monitorování spánku 2

Budík v náramku

Možná byste to nečekali, ale i Fitbit Flex vás dokáže vzbudit – a to velmi příjemným způsobem. Také nenávidíte ten stejný hlasitý zvuk budíku každé ráno? Možná právě toto bude vaše řešení. V aplikaci či webovém rozhraní lze velmi jednoduchým způsobem nastavit budík. Ten je nutné po úspěšném zadání synchronizovat se samotným náramkem, aby se o něm dozvěděl. Fitbit vás bohužel nevzbudí podle průběhu vašeho spánku, ale v přesně zvolený čas. Buzení probíhá jemným vibrováním, což mělo prozatím v každém našem případě za následek velmi příjemné vstávání.

Fitbit Flex aplikace nastavení budíku 2

Budík se sám vypne, pokud zaznamená pohyb. Sám se opět zapne, pokud znovu usnete. Vypnout ho lze dvojitým poklepáním na vrchní stranu náramku.

Kdy, kde a za kolik?

Náramek je v době psaní recenze možné koupit v každém větším internetovém obchodu. Barevných variant je však o mnoho méně než v USA. K dostání je černá, šedivá a růžová.

Aktuální cena: zdroj: heureka.cz

[katalog post_id=“221433″ type=“badge“]

Resumé

Bez debat se jedná o jeden z nejlepších sportovních náramků na dnešním trhu, pokud pomineme vyšší variantu Fitbit Force, která ale není již v tento okamžik k dostání. Náramek padne na zcela jakékoliv zápěstí, výrobce přidal do balení dokonce dvě různé velikosti. Interakce s uživatelem a obsluha je velice jednoduchá, vše zvládne i naprostý začátečník. Náramek obsahuje pět malých LED diod, prostřednictvím kterých informuje uživatele o stavu zadaného cíle.

Fitbit také představil speciální aplikaci, prostřednictvím které se dozvíte všechny důležité informace o vaší denní činnosti. Ta je však podporována pouze několika telefony s Bluetooth 4.0. Ostatní uživatelé mají bohužel smůlu. Nezoufejte ale, náramek je možné spárovat i s počítačem, a to prostřednictvím přiloženého USB zařízení a speciálního softwaru.

K dispozici je také webové rozhraní aplikace, kde naleznete rozšířené nastavení a podrobné grafy o vaší denní činnosti. Fitbit v tomto ohledu odvedl výtečnou práci.

Velikou výhodou je kompletní vodotěsnost náramku, nebudete ho tedy muset prakticky nikdy sundat ze zápěstí, pokud nepočítáme nabíjení.

Pokud chcete měřit vaší každodenní aktivitu, tak je Fitbit Flex asi tou nejlepší variantou. Není drahý a odvede práci přesně tak, jak byste čekali.

Video

Introducing Fitbit Flex Wireless Activity + Sleep Band

Introducing Fitbit Flex Wireless Activity + Sleep Band

 

Klady

+ Hezký vzhled

+ Příjemné nošení

+ Jednoduché ovládání

+ Rozsáhlá funkčnost pomocí aplikace či webového rozhraní

+ Dlouhá výdrž baterie

+ Monitorování spánku

+ Podrobné grafy

+ Možnost porovnání s přáteli

+ Kompletně vodotěsný

+ Věrohodné měření

Zápory

– Silikonový náramek se časem ošoupe

– Omezený počet kompatibilních mobilních zařízení

Plánujete si pořídit náramek pro monitorování každodenní činnosti?

David Mysliveček
O Autorovi - David Mysliveček

David je již od mala fanouškem nových technologií. Začátky s telefony se nesly v duchu iPhone 3G. Po představení Galaxy S3 si však našel cestu… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (31)