Únik z FBI: Které chatovací aplikace se dělí o nejvíc dat?

FBi chatovací aplikace sdílení dat

Mobilní kecálky neboli chatovací aplikace jsou v posledních letech pod velkým drobnohledem z hlediska uchovávání a ochrany citlivých uživatelských dat. Kromě obrany před ostatními účastníky komunikace nebo vnějšími útočníky však existuje ještě jedna oblast, která (ne)prolomitelnost soukromí definuje – zda a jak moc provozovatelé aplikací vyhoví úřadům a bezpečnostním složkám, pokud si o nějaké informace řeknou. Snad nejznámější vyšetřovací instituci světa, americké FBI, unikl na internet dokument, který z tohoto pohledu hodnotí jednotlivé aplikace.

Tabulkový přehled obsahuje devět mobilních nástrojů, mezi kterými sice nenajdeme Facebook Messenger, nicméně například iMessage, WhatsApp, Viber, Telegram nebo Signal nechybí. Právě první dvě jmenované jsou přitom dost překvapivě na téměř stejné úrovni sdílnosti, když podle všeho FBI poskytují například částečný obsah zpráv, umožňují vytrasování uživatelů a umí vyšetřovatelům odemknout i seznam kontaktů. Vzhledem k nedávným mediálním výstupům a prohlášením je to hlavně u firmy Apple a jejího nástroje iMessage hodně nečekaná zpráva.

FBi chatovací aplikace sdílení dat přehled

Na opačném pólu se dle očekávání nachází Signal. Ten prý ze zpráv neukáže vůbec nic a jediné dva parametry, o které je ochotný se podělit, jsou kdy se uživatel do služby registroval a kdy se naposledy přihlásil. Na pomyslném druhém místě v nesdílení informací je Telegram, který taktéž neukazuje nic ze zpráv a dle svých vlastních pravidel poskytuje IP adresu a telefonní číslo úřadům, pokud si o ně požádají v rámci boje proti terorismu.

Posuzujete chatovací aplikace podle těchto vlastností?

Zdroj: pharena

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (8)