Pozor, ať nenaletíte: Falešný Netflix obírá Čechy o tisíce

falešný Netflix phishing ČR

O phishingu, tedy podvodných pokusech vylákat z uživatelů kriticky důležité přístupové údaje o účtech či platebních kartách, jsme už psali mnohokrát. Nicméně informovanost v této oblasti není nikdy dost, tak tady je další varování. Tentokrát spojené s českým případem, kdy nekalému pokusu o získání citlivých informací naletěl nepozorný a důvěřivý uživatel služby Netflix. Podvodníci, kteří využili e-mail vypadající jako výzva k prodloužení předplatného, obrali dotyčného o cca 17 tisíc korun.

Falešný e-mail od Netflixu ukrývá phishing

Serveru Seznam Zprávy se svěřil jistý Filip Š., že na něj byl úspěšně proveden phishingový útok. Končilo mu shodou okolností předplatné Netflixu a když otevřel e-mail s instrukcí k platbě, úplně přehlédl hned několik varovných signálů. Například podivnou adresu odesilatele, lámanou češtinu a také pochybně vypadající logo populární streamovací služby. Přes poskytnutý odkaz pokračoval dál a udělal velkou chybu, před kterou banky i provozovatelé služeb varují dnes a denně – zadal na neověřené stránce údaje o své platební kartě.

Netflix falešný phishing e-mail

Při žádosti o potvrzení platby ve výši 120 kanadských dolarů už pojal podezření, transakci nedokončil a věc měl za uzavřenou. Jeho banka se mu ovšem brzy ozvala s dotazem, zda si za 690 eur pořídil ubytování ve Francii. Nic takového neudělal a zjistilo se, že platbu za cca 17 tisíc Kč provedl někdo cizí. Varovný příběh měl ale dobrý konec. Stejně jako u většiny podobných případů banka uznala platbu jako podvodnou a peníze se Filipovi vrátily.

Netflix
Netflix

Na podobný happyend ale rozhodně nespoléhejte a myslete na základní pravidla dobré obrany proti phishingu: při žádosti o údaje vždy kontrolujte legitimitu webu či aplikace (pozor například i na chytře změněná písmenka v adrese), mějte u účtů nastavené dvoufázové ověření, nikdy nikomu nepřeposílejte ověřovací kódy a v e-mailech s podobně podezřelým obsahem raději neklikejte na žádné odkazy ani přílohy.

Kolikrát jste už byli terčem podobného phishingu?

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (1)