Facebook brzy ukáže, co vše o nás ví díky webům třetích stran. Nabídne více kontroly

facebook osobní data

Facebook v průběhu týdne oznámil příchod nové funkce, která umožní lépe spravovat osobní data z webů a aplikací třetích stran. Cílem této funkce je více osvětlit systém reklam, které Facebook zobrazuje a zároveň zajistit uživatelům větší soukromí. Funkce nazvaná „Off-Facebook Activity“ je prozatím v testovacím režimu spuštěna pouze na několika místech. V budoucnu je však očekáváno její rozšíření do celého světa.

Kontrola pro osobní data, která Facebook dostane

Služby, aplikace a weby, které jsou uživatelům nabízeny zdarma mají své fungování postavené na reklamě, kterou zobrazují. K tomu, aby reklama uživatele příliš neobtěžovala a zároveň bylo umožněno další fungování služby, která je tímto způsobem financována se pak často používá takzvaná personalizovaná reklama. Tedy reklama, která ukazuje pouze produkty, nebo tematiku, která daného uživatele zajímá. Aby tento způsob reklamy mohl fungovat, sdílí mezi sebou weby a aplikace informace o chování jednotlivých uživatelů. Pokud si tak například vybíráte na e-shopu nové boty, zašle tento e-shop vaše osobní data, v tomto případě například značku a styl obuvi pomocí přihlášení k účtu na Facebook a vám se pak reklama s touto tématikou zobrazuje na zdi.

Funkce Off-Facebook activity pak umožňuje zobrazit přehled, jaké weby, která osobní data na Facebook poslaly. Zároveň máte také možnost konkrétní weby a aplikace „odpojit“, aby dále informace nezasílaly. Off-Facebook activity tak uživatelům umožňuje větší kontrolu pro své soukromí a také přehled o tom, kde a jaká data sociální síť získává. Pokud se sledování aktivity rozhodnete vypnout, budou vaše osobní data smazána a sociální síť nebude mít nadále přístup k informacím třetích stran. Jediný důsledek pro vás, jakožto uživatele je pak absence výše zmíněné personalizované reklamy.

Využijete možnost vypnutí sledování aktivity?

Zdroj: Facebook Newsroom

Barbora Koďousková
O Autorovi - Barbora Koďousková

Už jako malá propadla kouzlu počítačů a probouzejících se technologií. Své nejnovější poznatky vždy nadšeně sdílela se svým okolím. Přes svůj první, tlačítkový telefon Ericsson… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (5)