TOPlist

Exkluzivní rozhovor s produktovým manažerem Google Map o nově představené navigaci pro ČR

google-maps-new-interface1


Dostali jsme exkluzivní možnost vyzpovídat produktového manažera Google Map, Darrena Bakera z Google v Curychu, na téma nově představené Google Navigace pro Českou republiku. Ptali jsme se na podrobnosti spuštění navigace pro ČR, dotkli jsme se také vývoje a specifických oblastí jako je hlasová navigace. Z Darrena jsme se pokusili dostat také nějaké novinky, které čeští uživatelé v Google Mapách mohou očekávat.

Dostupnost a rozšíření navigace po světě

darren baker

Darren Baker, produktový manažer Google Map v Google v Curychu

Navigace je dostupná ve 21 zemích. Česká republika je první zemí východní Evropy, ve které lze navigaci použít po celém území. Například navigace v Rusku byla spuštěna o pár měsíců dříve, ale navigace je omezena pouze na největší města a městské aglomerace (Moskva), není tedy dostupná po celém území.

Jaké jazyky jsou v tuto chvíli podporovány?

Navigace podporuje všechny hlavní jazyky zemí, ve kterých je dostupná.

Znáte přesné datum (nebo jen odhad), kdy by mohli naši sousedé ze Slovenska navigaci také dostat?

Víme, že mnoho lidí z České republiky a Slovenska velmi zajímá použití navigace na Slovensku. Právě teď je Slovensko na seznamu zemí, které prověřujeme za účelem spuštění navigace, ale neznáme ještě přesný den, kdy bude navigace na Slovensku dostupná.

Je nějaký hlavní problém při přípravě a spouštění navigací v různých zemích? Neboli proč nelze navigaci spustit najednou a celosvětově?

Chceme si být jisti, že uživatelům poskytujeme navigaci ve stejně vysoké kvalitě v každé ze zemí. To znamená, že navigaci důkladně připravujeme pro každou ze zemí, kde ji spouštíme. Aplikaci například testujeme před spuštěním v konkrétní zemi, abychom si byli jistí, že mapová data a funkce aplikace splňují požadavky na vysokou kvalitu. Mnoho času věnujeme také jazykovým částem navigace, které jsou u každé země specifické, abychom se ujistili, že je vše připraveno. Například nahráváme hlasové pokyny pro každý jazyk, aby uživatelé mohli používat hlasovou navigaci v jejich místním jazyce kdykoliv je dostupný.

Byl vývoj navigace pro některou zemi více specifický (ve smyslu byrokracie, dostupnosti mapových dat nebo implementace)?

Obecně Google Mapy vyvíjíme velmi podobně pro všechny země. V některých případech se při práci na Google Mapách a navigaci ale setkáváme s problémy specifickými pro danou zemi. Některé země mají například velmi striktní právo na kontrolu zdrojů mapových dat nebo jiných geografických a polohových informací. Neuvědomuji si ale žádné specifické problémy, které bychom řešili při přípravě a spouštění navigace pro Českou republiku.

Offline režim a cachování

Plánujete také navigaci, která by fungovala kompletně bez připojení k internetu? (Například cestou ukládání dat pro celou zemi na SD kartu)

Víme, že mnoho uživatelů Google Map a navigace se zajímá o možnost používání map offline. K tomuto bodu – zaměřujeme se na budování Google Map tak, aby výborně fungovaly v online světě  a uživatelé tak mohli využít výhod dalších cloudových služeb (další služby od Googlu, vždy nejnovější mapové podklady, atd.). Offline mapy je funkce, kterou bychom rádi poskytli, ale v tuto chvíli není nic, co bychom v této věci oznámili.

Jak cachování v tuto chvíli funguje?

Když navigace stáhne informace o vámi zadané trase, tak také stáhne nějaké informace o ulicích poblíž vaší trasy, takže může pokračovat v navigování i v případě,  že během vaší cesty ztratíte připojení k internetu. Navigace také přepočítá vaši trasu pokud špatně odbočíte v době, kdy připojení k internetu není dostupné.

Může uživatel nějak ovlivnit způsob cachování dat? (Například pokud má uživatel omezený datový plán nebo je v zahraničí, rád by si naplánoval cestu, data stáhnul přes Wi-Fi doma poté se navigoval bez aktivního internetového připojení)

Uživatel nemůže přímo ovlivnit cachování dat. Ke zmíněnému scénáři, aplikace by měla uživateli umožnit stáhnout naplánovanou trasu skrze Wi-Fi a poté se navigovat bez aktivního Wi-Fi nebo mobilních dat. Nicméně, aplikace nebyla navržena přímo s ohledem na tento způsob použití, takže nemůžeme zaručit, že všechno bude fungovat na 100 % pro uživatele, kteří takto chtějí postupovat.

Současná funkcionalita

Jak byla navigace vyvíjena? (NDK/Java)

Navigace jako  taková je funkce zabudovaná do Google Map pro mobilní telefony. Myslím, že Google Mapy jsou standardní aplikací pro Android naprogramované v Javě.

Jaké verze OS Android jsou podporované?

Navigace funguje pro Android 1.6 a vyšší. Navigace bude také fungovat na dřívějších verzích Google Map pro Android, i když samozřejmě doporučujeme stáhnout poslední verzi (aktualizaci) z Android Marketu.

Jak řešíte problémy s GPS v některých telefonech? (nepřesnost, pomalejší odezva)

Většina Android zařízení používá jak Wi-Fi, tak GPS pro určení polohy uživatele s vysokou přesností. (Samozřejmě oba způsoby zaměření polohy lze zapnout nebo vypnout dle preferencí uživatele). U navigace se snažíme používat co nejpřesnější informace o poloze pro zobrazení postupu navigování na trase. Ale samozřejmě věci nemusí vždy fungovat perfektně pokud se naskytnou problémy s daty o poloze ze strany samotného zařízení.

Používá navigace Speech API? Jaká je podpora jazyků jako čeština?

Hlasové vyhledávání (Voice Search) je dostupné v češtině, můžete tedy zadat vyhledání místa určení také slovně. Navigace obsahuje nahrané hlasové instrukce pro hlasové navigování a upozornění jako „za 100 metrů zatočte vlevo“. Navigace dále umí využít také systém TTS (Text-To-Speech – převod textu na hlas, pozn. red.), pomocí něj říká podrobnější instrukce jako názvy ulic, čísla silnic apod. Výchozí TTS v Android OS zatím bohužel nepodporuje český jazyk, pokud chcete TTS v češtině využívat, můžete použít některé z doplňků třetích stran (jako např. známý SVOX a hlas Iveta, pozn. red.). Ale zároveň je potřeba říct, že my tyto doplňky oficiálně nepodporujeme jako součást Google Map.

Pozn. red.: Protože k tomuto bodu panovalo dost nejasností (někteří uživatelé říkali, že jim navigace funguje bez cizího TTS enginu, jiným prý nikoliv), připravili jsme krátkou videoukázku, kde je vidět, že se skutečně kombinují oba způsoby. Vestavěný hlas v Google Navigaci (kvůli mírnému přízvuku jej pracovně nazýváme „Chantal“ ;)) říká stručné povely, TTS syntéza je už podstatně ukecanější, někdy až moc (na videu SVOX a hlas „Iveta“, který byl ale úmyslně nastaven tak, aby se dal sluchem od Chantal rozlišit. Při normálním nastavení Iveta tak pisklavým a pomalým hlasem nemluví :))

Google Navigace – porovnání vestavěného hlasu a TTS syntézy

Google Navigace - porovnání vestavěného hlasu a TTS syntézy

Máte nějaké údaje o množství dat, které navigace přenese? Jak se množsví dat navýší používáním POI (body zájmu) nebo StreetView?

Naši vývojáři pracovali velmi tvrdě na optimalizaci dat potřebných pro navigování a proto můžete navigaci používat bez potřeby věnovat zvýšenou pozornost přeneseným datům. Typická 20km trasa spotřebuje kolem 200 kB dat, včetně StreetView zobrazení cílového místa. Vyhledávání bodů zájmů nebo používání dalších funkcí může množství spotřebovaných dat navýšit, ale obecně můžeme mluvit o malých objemech dat.

Nová funkcionalita

Kdy můžeme čekat zpřístupnění informací o dopravě v navigaci?

Tým, který má v Googlu na starosti získávání dopravní informacích, pracuje velmi tvrdě na tom, aby tyto informace byly dostupné v co nejvíce městech a zemích. Dopravní informace patří mezi pokročilé funkce v navigaci. Doufáme, že tento typ informací bude v České republice dostupný brzy, ale v současné době nemáme žádné datum, které bychom mohli zveřejnit.

Jaké zdroje pro dopravní informace v navigaci používáte?

Google má dva hlavní zdroje dat o situaci v dopravě. V některých případech spolupracujeme s poskytovateli, kteří data získávají ze speciálních monitorovacích služeb svých partnerů. Kde je to možné, a v případě, že uživatelé souhlasí, sbíráme také anonymní data o poloze od uživatelů ke zlepšení a pokrytí našich informací o dopravní situaci. Doporučuji si přečit článek věnovaný tomuto tématu.

Jaké mapové podklady navigace používá?

Spolupracujeme s množstvím partnerů, od kterých získáváme data pro navigaci a další Google služby. Hlavním poskytovatelem mapových dat v České republice je TeleAtlas.

Jaké další funkce a vylepšení plánujete? Na co se můžeme těšit?

V současné době nemáme žádné další novinky v oblasti map, které bychom zveřejnili. Nicméně stále pracujeme na vylepšování Google Map a jejich využití pro uživatele České republiky a dalších zemí, takže doufáme, že vám v nadcházejících měsících představíme další inovace.

Na základě nedávného rozhodnutí Úřadu pro ochranu osobních údajů plánujeme pokračovat ve Street View mapování v České republice. Plánujeme zmapovat historická a přírodní místa pro mapu Street View. Chtěli bychom začít již toto léto, ale ještě nemáme hotov žádný konkrétní plán.

Jan Šesták
O Autorovi - Jan Šesták

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (9)